Понякога се случват неща, които могат да променят живота ни, ако им позволим. Едно “разбиващо живота” събитие може да бъде и “променящо живота” събитие.
За някои хора загубата на работата е неудобство и малка спънка. За други е бедствие, което помита всичко след себе си. За трети обаче това е трансформиращ опит, който води до най-позитивните промени в живота им. Най-добрият възможен изход от загубата на работата е да бъде превърната в позитивно променящо преживяване.
Бъдещето
Бъдещето не е предопределено “нещо”. То е резервоар от възможности. Да се опитвате да разберете и планирате бъдещето е винаги трудно, но съществено. Това значи да направите разумни предположения за различните индустрии и работни сектори и да погледнете на промените в обществото в прехода от индустриалната към информационната епоха.
Въпреки, че предположенията за бъдещето често са погрешни, е много важно да мислите за него, защото бъдещата ориентация помага на хората да се придвижат от миналото и настоящето към бъдещето.
Силите, слабостите, възможностите и опасностите
Докато планират бъдещето си, хората е полезно да направят SWOT анализ (анализ на силните страни – Strengths, слабостите – Weaknesses, възможностите – Opportunities и опасностите – Threats). Но не трябва да се отнасяте към всеки един от тези аспекти по отделно. Всички са свързани заедно в една обща самооценка и оценка на пазара на труда и са средства за определяне на посоката. Този анализ често се определя като стратегически инструмент, защото помага на хората (и организациите) да погледнат ясно на себе си и на работната среда с цел да планират специфични начини (стратегии), които да ги доведат до там, където искат да бъдат. Анализът изяснява следните въпроси:
Strengths
– Какви са силните ви страни? Как те пасват на сферата? Къде искате да бъдете и как тези силни страни ще ви помогнат да стигнете до там?
Weaknesses
– Какви са слабостите и ограниченията ви? Какво не ви достига в настоящия, променящ се и развиващ се пазар на труда? Какви лични и професионални ограничения трябва да преодолеете?
Opportunities
– Какви възможности има пред вас? Какво има да ви предложи сферата на работа и накъде отива пазарът? Какви съдружия и преимущества има там, които могат да ви помогнат да откриете възможностите и да постигнете целите си?
Threats
– Какви за опасностите пред кариерата и решенията ви? Какъв тип конкуренция съществува и какво не ви достига, за да сте способни да се изправите пред предизвикателствата? Какво може да разруши или попречи на способността ви да разпознавате, сграбчвате и създавате възможности?
Посланието тук е ясно: хората, които искат да имат повече контрол върху кариерата си, трябва да опознаят себе си и сферата си на работа, да проучат средата и климата, където се срещат със своята професия. Този прост модел предлага важни насоки и препоръки, за да помогне на хората да изработят подробен план на собственото си бъдеще.
Ето и най-важните от тях:
– Поемете лична отговорност за кариерата си. Не чакайте някой друг да промени посоката на живота ви като ви уволни или създавайки нови възможности за вас.
– Разпознайте слабостите и ограниченията си. Разберете какъв вид умения са необходими във вашия бранш и ясно отбележете какво не ви достига от сегашните ви умения, знания и отношения не само в настоящата ви професия, но и в близки до нея.
– Придобийте нови умения и разширете възможностите си. Определете интервала от специфични и основни умения, които подхождат за собствената ви професия и за други сходни професии.
– Подобрете комуникационните си умения. Това са умения, които ви помагат да разбирате и да бъдете разбрани, и винаги ще са ви от полза, защото всяко усилие включва междуличностна комуникация.
– Огледайте се какви възможности има около вас и си отбележете някои. Проучете бранша си или други, които ви интересуват, и дръжте под око пазара на труда и социалните промени, които могат да повлияят на вашия бранш.
– Разпознавайте промяната. Някои хора не я виждат, когато идва, докато не се спънат в нея. Разпознаването на промяната е един от ключовите фактори, които ви позволяват да се променяте така, че да останете в играта.
– Бъдете гъвкави. Не можете да останете в една променяща се игра, ако не сте гъвкави и не можете да се адаптирате към промяната. Това е проста, но често трудна задача.
– Научавайте и усвоявайте най-новите технологии. Въпреки че хората гледат на технологиите като на “хай-тех”, технологията обхваща фактически всичко, което ви помага да си вършите работата. Моливът някога е бил технологично откритие. Намерете начини да научавате за технологиите, които се отнасят до работата ви, и не се плашете или обезсърчавайте от тях.
– Не се ограничавайте. Не се ограничавайте до това, което правите сега. Потърсете нови посоки, които ви отдалечават или дори изцяло ви отделят от настоящата ви професия. Разширете хоризонтите си и се превърнете във “футурист”. Мислете накъде отива всичко това и как можете да бъдете в синхрон с промените и дори да извлечете предимство.