В първата част на този материал ви запознахме с някои базисни правила, които да имате предвид, ако сте решили да приготвяте сами зимнината си. Продължаваме с някои конкретни стъпки, както и с важни аспекти от консервирането, с които да се съобразите, за да не бъдат усилията ви напразно.
Консервиране на зимнината с вряща вода
За консервиране на зимнина с вряща вода може да се използват всякакви метални съдове – от обикновена тенекия, през тенджера до казан. Важно е съдът да бъде достатъчно дълбок, така че след слагането на бурканите, над тях да остане вода. Друг важен елемент относно ефективността на консервирането е съдът да бъде с по няколко сантиметра по-широк от всяка страна от котлона или изобщо източника на топлина. За да не се пукат бурканите на дъното поставете кърпи или дървена решетка.
Стъпки за успешно стерилизиране
1. Напълнете съда наполовина с вода
2. Загрейте предварително водата до 60 градуса за поставени в бурканите сурови храни и до 70 градуса при напълнени горещо обработени храни.
3. Поставете напълнените буркани с добре затворени капачки във водата един по един използвайки щипка за буркани.
4. Добавете още гореща вода ако е необходимо, така че нивото на водата да е поне 2 сантиметра над най-горните буркани. Покрийте съда с капак.
5. Усилете източника на топлина максимално, докато водата заври.
6. Пуснете таймер за времето, необходимо за стерилизиране.
7. Намалете температурата, така че да поддържате варенето през цялото време.
8. Добавете още вода, така че нивото да се поддържа.
9. Когато изтече определеното време, спрете котлона или източника на топлина и махнете капака.
10. С щипката за буркани ги извадете един по един и ги обърнете върху кърпа, като оставите по 2 сантиметра между буркани.
Капачките
Най-разпространените капачки са метални и имат уплътнение. Именно то омеква от топлината, обхваща ръба на буркана и позволява на въздуха да излезне. При изстиването на буркана то се втвърдява и запечатва буркана. Препоръчително е да купите скоро произведени капачки. Техният срок на годност е 5 години. След това време те може да не успеят да затворят зимнината ви, понеже уплътнението може да е остаряло.
За да си осигурите трайно запечатване на бурканите прегледайте всички капачки внимателно за дефекти и ръбовете на бурканите за отчупени части или неравности. Ако има такива не използвайте бурканите. По-добре е да използвате нови капачки при всяко затваряне, така ще си осигурите трайност на зимнината.
Пълнене на бурканите и стерилизиране
Когато пълните бурканите, наливайте внимателно, така че да не се получават балончета. Не препълвайте бурканите – оставете място около сантиметър между течността и капака. Преди да затворите, почистете ръба на буркана с кърпа.
При изстиването на бурканите, съдържанието им се свива и издърпва капачката навътре, като се образува вакуум. Ако капачката на винт е хлабаво затегната, течността може да изтече по време на стерилизирането или охлаждането и да провали запечатването. Ако затягането е твърде голямо, въздухът не може да напусне при варенето и храната ще загуби цвета си. Презатягането може да причини счупване на буркана.
След стерилизирането
След изваждането на бурканите от врящата вода не затягайте допълнително капачките. Това може да доведе до разкъсване на уплътнението и бурканът да не може да се затвори. Охлаждайте бурканите на стайна температура от 12 до 24 часа обърнати върху кърпи. Когато бурканите се охладят обърнете ги и ги занесете в мазето или швафа, в който ще ги съхранявате. Преди да ги оставите за зимата направете тест дали са затворени – с пръст почукайте върху средата на капачката. Ако тя е изпъкнала и се поддава на натиска, значи бурканът не се е затворил.
Бурканът не се затвори, сега какво?
Ако по някакви причини бурканът не се е запечатал след изстиването, до 24 часа го сварете отново, с друга капачка. Ако проблемът е в буркана, пресипете съдържанието в друг и с нова капачка повторете стерилизирането.
Друг вариант за спасяване на храната от незатворил се буркан е да я замразите, но за това ще поговорим другата седмица.
Съхраняване на зимнината
Плътно запечатаните, охладени буркани са готови за съхранение. Изплакнете ги от евентуални остатъци от храната при приготвянето. Поставете етикети на бурканите и ги поставете на тъмно, сухо и хладно място. Директната слънчева светлина и високите температури не се отразяват добре на качеството на зимнината. Постарайте се да използвате домашно консервираната храна в рамките на една година от производството и, за да се насладите на най-добрите и характеристики.
Как да разпознаем развалена зимнина?
Никога не опитвайте храна от незапечатан буркан или от съмнителен такъв. Дали храната в бурканите се е развалила можете да определите по това дали има балончета в течността, дали храната е със странен цвят или консистенция. При отварянето индикатор за качеството е миризмата и видимия мухъл на повърхността. Ако има наличен дори един от тези признаци, по-добре изхвърлете съдържанието на буркана, така че до него да нямат достъп хора или животни.
Избягвайте контакт с развалена храна от зимнината.
Източник: receptibg.com