Когато будилникът спре да звъни сутринта, ужасявате ли се от това да станете, защото работният ден от 9:00 до 17:00 се е превърнал в неприятен товар? Въпреки че може би заплатата ви устройва, приятно ви е да общувате с колегите и вероятно дори харесвате това, което правите, негативната ви нагласа и липсата на страст към работата подсказват, че е време за промяна. Но не става въпрос за това да се преместите в друг отдел или да работите повече, надявайки се на повишение. Говорим за поемане на рискове, за да промените кариерата си.
Промяната в кариерата не винаги е лесна. Това може да е рисковано действие и изисква много кураж, особено в една икономика, в която всички сме свидетели на масово съкращаване на кадри в различните индустрии на всички нива. Но с решителност, сила и ясна визия за краткосрочните и дългосрочните ви цели, както и с добре проучен план, една промяна в кариерата може да е рискована, но добре възнаградена. Готови ли сте да направите промяна и да разпалите наново страстта си за професионално развитие?
Рискови кариерни промени, които имат положителен резултат:
1. Започнете собствен бизнес
Започването на собствен бизнес е един от най-добрите начини да възвърнете страстта си към работата. Може би имате страхотна бизнес идея, но досега сте били твърде заети да работите от 9:00 до 17:00, за да я пробвате. Наистина една идея сама по себе си няма да е достатъчна за началото на успешен бизнес, но отделянето на известно време за проучване на пазара и за съставяне на план може да потвърди, че е време да предприемете смела промяна в кариерата си. Много собственици на бизнес биха ви казали, че притежаването на собствен бизнес не е невъзможно, но изисква работа и определено не се случва за един ден.
Кариерните консултанти вярват, че жените са по-успешни в управляването на собствен бизнес от мъжете. Но наистина трябва да инвестирате време за събирането на широки познания в сферата, в която искате да се развиете. В повечето случаи малкият бизнес се проваля поради липсата на бизнес план, а не поради липсата на пари.
Рисковете при започването на собствен бизнес
Защо да започвате собствен бизнес щом крие сериозни рискове? Оставяте зад гърба си стабилна работа с много ползи, за да посветите времето и ресурсите си в започване на собствен бизнес. И, ако сте гледали новините, откакто икономиката е в регрес, вече знаете, че пазарът на работна ръка е нестабилен и банките са повишили лихвените условия за теглене на всякакви заеми. Една разумна алтернатива е да запазите и досегашната си работа – опитайте да намалите заетостта си до почасова, докато сте способни да направите прехода към управление на собствения бизнес на пълна заетост. Вземете предвид времето, което ще ви е необходимо, за да проведете задълбочено проучване за създаването на цялостен бизнес план, както и необходимото време за създаване на контакти и за проучване на конкуренцията.
2. Продължете напред и нагоре
Преместването в индустрия, която в момента прогресира, може да бъде добър ход с дългосрочни ползи, особено ако знаете, че индустрията, в която в момента работите, върви надолу. Ако промените кариерата си като се преместите в разрастваща се индустрия, може би няма да има какво да изгубите. Пазете се от професии в изменчивите индустрии като банковото дело и финансите и се насочете към индустрии, които са привидно стабилни – здравеопазване, енергетика или търговията с хранителни стоки. Каквото и да става, хората винаги ще ходят на лекар, ще се хранят и ще си пускат лампите. Експертите препоръчват да планирате кариерата си и да не се насочвате към конкретна работа, ако не сте напълно подготвени.
Уверете се, че се прехвърляте към индустрия, в която уменията и силните ви страни могат да бъдат използвани. Искате компанията да има полза от вас също толкова, колкото искате вие да имате полза от компанията. Определени умения в една област могат да се приложат към много индустрии. Освен това компаниите са по-склонни да назначават хора, които в момента работят някъде.
Рисковете от продължаването напред и нагоре
Напускането на една индустрия, в която имате опит, може да е смела крачка за вас, но дори по-рискована крачка е да останете в индустрия, за която знаете, че не е сигурна. Но имайте предвид, че ще се борите рамо до рамо с други хора, които искат да се прехвърлят в по-стабилна индустрия. Конкуренцията е голяма в развиващите се браншове. Ако не сте си свършил домашната работа за новите индустрии, може да се окаже трудно да постигнете напредък.
3. Работете без заплащане
Въпреки че това може и да не ви звучи привлекателно, от тази стъпка в кариерата може да имате дългосрочни ползи. Ако се интересувате от конкретна компания или специфичен бранш, неплатените ангажименти могат да започнат да работят във ваша полза. Разбира се, тази кариерна стратегия изисква внимателно планиране и вътрешна мотивация. Да се мотивирате за работа без да получавате заплата може да е трудно, затова е важно да си набележите бранш или конкретна компания, към която сте силно привлечени, за да сте сигурни, че опитът ви там ще е по-важен от заплатата. Доброволческата работа може да е необходимата стъпка, която ще ви отведе до идеалната кариера. Когато се отворят нови работни места в компанията, вероятно ще сте на челните позиции сред кандидатите, благодарение на доброволческата си работа преди това. Страстта и отдадеността ви ще се превърнат в доказателство за способностите ви и, ако се представяте по най-добрия възможен начин, компанията може би ще ви предложи да ви назначи на пълен работен ден. Отдадеността и здравата работа ще се отплатят.
Рисковете от това да работите без заплащане
Няма гаранция, че компанията ще ви наеме, щом се отворят нови работни места. Освен това, ако оставите настоящата си работа, за да започнете неплатена такава, ще се изложите на финансов риск. Важно е да планирате финансите си напред във времето преди да се откажете от настоящата си сигурна заплата. Специалистите смятат, че работата без заплащате е рискован, но разумен ход с дългосрочни ползи. Въпреки че цялото вложено от вас време може да не бъде възнаградено с оферта за платена работа, ще сте създали връзки и ще сте спечелили ценен опит, който за в бъдеще ще ви даде преимущество на пазара на труда.
Все още ли се колебаете как да предприемете следващата стъпка в кариерата си? Ако се страхувате, не се притеснявайте от това – страхът е нещо нормално и дори здравословно. Това не значи да забравите напълно идеята, че може да се провалите. Трябва да приемете, че е възможно да се случи. Страхът от провал е движещата сила на успеха. Но не оставяйте страхът да надделее. Една схватлива бизнес дама знае, че във всяко предизвикателство се крие риск, но тя е склонна да го поеме, да вложи най-доброто от себе си и да постигне успех.