Ако вие вече имате едно дете, но от детството си мечтаете за „пълна къща” и много веселие, може би вече мислите за второ. То със сигурност ще преобрази живота ви и ще го направи по-хармоничен. А и първото дете няма да скучае – с братче или сестричка, то ще опознава света много по-добре.
Специалистите съветват между първото и второто раждане да има интервал от 2-3 години, за да може организмът на майката да се възстанови. Природата се старае да защити жената от твърде бързото настъпване на повторна бременност и затова редовното кърмене блокира овулацията. А продължителната лактация (повече от 1 година) засилва процеса на регенерация. Но не смятайте, че кърменето е най-сигурното контрацептивно средство. Затова, ако планирате поредната си бременност за по-късен период, използвайте надеждни противозачатъчни средства.
Веднъж на 6 месеца е необходимо да посещавате гинеколог, който ще разпознае или отстрани проблеми, които могат да поставят под съмнение следващата ви бременност и износването на детето. Когато жената за първи път става майка, тя не смята, че занапред може да има проблеми със зачатието. Но 20% от жените се сблъскват с вторичното безплодие. Тази диагноза се поставя, ако зачатието не настъпва 12 месеца след редовни полови отношения без използването на контрацептиви. Ако сте се оказали в такава ситуация, вие трябва да се консултирате със специалист.
Причината може да бъде и във вашия партньор. В такъв случай той трябва да посети уролог, който ще назначи необходимите изследвания за определяне на причината и съответното лечение.
Ако всичко е наред и вие сте се решили на второ дете, създайте благоприятни условия за зачатието. Спазвайте здравословния начин на живот, направете си общи изследвания. Желателно е също така да посетите офталмолот и стоматолог.
Преди да вземете крайното решение, обсъдете внимателно със съпруга си и материалното си положение. Можете ли да осигурите условия за развитието на още едно дете? Всяка дете се нуждае от пълноценно хранене, дрехи, играчки, книжки и т.н. С времето се появяват нови грижи: как да изберем детска градина, а след това и училище. Вие ще трябва да развиете и способностите на децата си: на едното например ще му се отдава спортът, а на другото – танците или рисуването. Не се плашете от всичко това. Част от дрехите и играчките второто ви дете ще „наследи” от по-голямото (поне в началото). А вие вече имате опит във възпитанието и това ще ви помогне за правилното разпределение на семейния бюджет.
Всяко семейство си има свои начини и тайни за постигане на материално благополучие. Ако в дома ви царува любов и взаимно разбирателство, всичко ще бъде наред.
Появата на второто дете е сложен период в живота на по-голямото. Дори то самото да моли за братче или сестричка, трудно ще свикне с новата ситуация. Детето може по различен начин да проявява ревността си – всичко зависи от разликата във възрастта. Ето защо вие задължително трябва да помогнете на първото си дете да почувства, че то е любимо и желано както преди. Отделяйте време за индивидуални игри с него. Детето трябва да чувства, че единият от родителите (и неговото свободно време) безрезервно му принадлежи. Докато вие се грижите за второто си дете, нека съпругът ви да отиде на разходка или на кино с по-голямото. А през почивните дни излизайте на разходка всички заедно!
За да бъде всичко наред трябва да покажете на по-голямото си дете, че неговият живот не е станал скучен или труден. Вие не трябва да отменяте обичайните разходки или четенето на приказки преди лягане. Не превръщайте по-голямото си дете в детегледачка: то може да възприеме това като посегателство върху личната му свобода. По-добре му предложете ролята на първи учител (това със сигурност ще му се хареса).
Според психолозите, най-благоприятният момент за появата на второ дете е когато първото навърши 3 години. Детето вече е пораснало и умее много неща да върши само. А организмът на жената се е възстановил след първото раждане.
Разбира се, ние не винаги успяваме да подредим живота си „по правилата”, но това не трябва да ни тревожи. Важното е децата ни да бъдат желани и обичани!