Докато учени и педагози обсъждат начините на взаимодействие с децата, попаднали във властта на разрушителните чувства, родителите търсят варианти как да научат отрочетата си на самоконтрол.
Контролът над емоциите – човешка привилегия
Експертите са убедени, че желанието да контролираш своите емоции е фундаментално качество на човека. То насърчава хората непрекъснато да анализират своите преживявания и чувствата на другите, преди да постъпят по някакъв начин. Родителите и другите отговорни за децата членове на обществото могат и са длъжни да научат подрастващите на това изкуство.
Последните проучвания показват, че способността да “само регулираш” вътрешния си живот по принцип е характерна за човека. “Самоконтролът” предполага потенциална възможност децата да стопират емоционалните си реакции на външни стимули, за да ги превърнат в осмислено действие. Умението „саморегулиране” е важно не само в между личностното общуване, но и в процеса на усъвършенстване на личността, извеждането й на по-високо ниво на развитие. Родителите трябва да използват всеки контакт с децата си, за да ги научат на принципите на самоконтрол.
Ето с какво може да се започне:
Определете ясни стандарти на поведение
Малчуганът трябва да има ясни критерии за оценка на своите действия. Например ако поведението му е вредно за самия него, други хора или околната среда, той трябва да спре и да помисли какво прави не както трябва. Когато правилата не са установени или са трудни за разбиране, децата много трудно се самоконтролират.
Направете пауза
Ако чуете от детето си не тези думи, които сте очаквали – обърнете внимание на тях. Поемете си дълбоко дъх. В никакъв случай не се ядосвайте. Вие трябва да сте не само наставник, но също така да сте и модел за подражание. Просто направете пауза и кажете в отговор: “Нека да опитаме отново. Аз те слушам внимателно. Разбирам, че искаш да ми кажеш нещо важно. Кажи го така, че да имам възможност да ти помогна“. Ако все още се формира речникът на вашето дете, го научете на “удобни” според вас изрази. Например: „Моля, позволете ми да го направя по друг начин“, „Татко, не можеш ли да ми дадеш…“, „Започвам да се вълнувам, моля, помогнете ми“, „Обърнете ми внимание, моля“…
Само спокойствие
Ако детето ви се опитва да се бие, да посяга, спрете го, дори това да го ядоса. Когато започне да чупи играчките си или да хвърля топката към полилея – оставете всичко и го успокойте. Това ще позволи на вашия наследник да разбере, че не се държи правилно и бързо ще научи правилата на поведение в семейството.
Постоянно бъдете „във връзка“ с детето си
Никога не сте забелязвали, че детето ви започва да се изнервя, когато висите на телефона? То разбира, че въпреки че сте физически до него, вниманието ви е някъде много далеч. Вниманието към него ще ви позволи навреме да го успокоите и по този начин ще улесните задачата си.
Ако пък четиригодишният ви син безпричинно се засили срещу по-голямото ви дете и го блъсне, можете да направите следното: вместо веднага да го накажете или обявите за лошо дете, го погледнете право в очите и тихо попитайте: “Какво искаше да кажеш на брат си, когато го блъсна?”.
Дайте на детето шанс да се отпусне
Вътрешното напрежение пречи на продуктивното обучение. Много е важно е да дадете възможност на детето да се отпусне преди да се опитвате да го научите на нещо. Създайте за него в къщата “спокойно пространство” с любими книги, рисунки или други неща, които го радват и следователно успокояват.
Ако детето ви е прекалено разстроено, за да се занимава успешно с вас, му дайте време, за да се успокои. Ако нямате подръка „релаксиращо пространство”, просто направете пауза. Основното в случая е да се даде възможност на детето спокойно да дойде на себе си.
Когато отрочето ви отказва да оправи стаята си, кажете му, че не можете да го направите без негова помощ. Когато се успокои, му помогнете да си събере играчките, но не започвайте без него. Този подход е добър и за по-големи деца. Ако те откажат да ви помогнат за нещо, покажете им, че тяхното участие е важно за вас. Ако искат първо да излязат на разходка с приятели – нека да отидат. Важното е в крайна сметка доброволно да изпълнят искането ви.
Затвърждавайте постигнатото
Родителите често забравят за завършващия, най-важен етап от емоционалното възпитание – редовните „тренировки“ на придобитите умения за „опитомяване“ на силните емоции в ежедневието. Добре е постоянно да имате време, в което с детето си да правите „разбор“ на всяко прекомерно вълнение и да учите наизуст тези думи, интонации и действия, които са му помогнали да го преодолее.
Ако ситуацията се нагнетява отново и малчуганът изведнъж „забрави“ правилните думички, просто му напомнете: „Ние вече говорихме за това. Опитай отново, слушам те внимателно“. Ако такова емоционално обучение даде резултати, направете го неразделна част от всекидневното общуване в семейството ви. В момента, в който отрочето ви започне да капризничи, не му отговаряйте със същото, а се опитайте да проведете конструктивен диалог.
Източник: babybook.bg