Всички си позволяваме да се държим на масата далеч от перфектното, когато сме насаме или у дома. Но от друга страна изисканото хранене трябва да е втората ни природа – или поне да изглежда като такава – особено ако се опитваме да впечатлим някого, независимо от конкретната причина – лична среща или бизнес вечеря.
Ето и няколко основни съвета за следване на подходящия етикет:
• Като за начало салфетката трябва да е разгърната в скута ви. Никога не я слагайте на врата си върху ризата, дори и да искате да предпазите скъпата маркова вратовръзка. Седете изправени и се уверете, че лактите ви не навлизат в пространството на човека до вас. Не поставяйте лактите си на масата и не се облягайте на тях, докато се храните.
• Ако ви сервират ястие, което вече е готово, почакайте докато бъде сервирано на всички, които са с вас на масата, преди да започнете да ядете. Предлагайте на останалите от гарнитурите и сосовете и помагайте, докато човекът до вас си сипва от тях.
• Между отделните хапки приборите трябва да бъдат върху чинията/купата. Никога не жестикулирайте с тя, не дрънчете и не стържете шумно с тях. Също така е признак на лоши маниери да тракате силно по зъбите си с приборите.
• В зависимост от това колко официален е поводът, ще има различен брой прибори на масата. Но разположението им винаги трябва да е еднакво – вилиците отляво, ножовете и лъжиците отдясно. Използвайте ги отвън навътре ястие след ястие. Десертните прибори обикновено стоят над чиниите.
• Хранете се бавно и се опитвайте да следвате скоростта на другите. Дръжте устата си затворена и издавайте възможно най-малко звуци. Никога не мляскайте. Говоренето, докато имате храна в устата си, трябва да бъде избегнато на всяка цена – дори и когато имате много важни теми за разговор.
• Не пийте виното твърде бързо и не искайте да ви доливат освен ако не сте в много близка компания. Няма нищо по-ужасно от пиян събеседник, особено на официална работна вечеря.
Как да се справяте с “коварните” храни
• Чупете хляба на хапки. Отчупвайте си ново парче преди всяка хапка вместо да си натрошавате целият хляб предварително. Маслото се слага на ръба на чинията с гарнитурата или с допълнителното ястие. Всяко парче или хапка се намазват с масло по отделно.
• Купичките за супа трябва да бъдат наклонени в обратната на вас посока, а лъжицата трябва да се движи отпред назад, за да загребе. Изсипвайте супата в устата си от страничната част на лъжицата, не се опитвайте да ядете с лъжица, разположена на 90 градуса от устата ви. Когато приключите, оставете лъжицата в купата, а не отстрани.
• Смачквайте граха със задната част на вилицата, вместо да загребвате зрънцата с обърната нагоре вилица.
• Традиционно спагетите трябва да се ядат само с вилица. Завъртете малък сноп около нея, като я въртите по часовниковата страна. Ако някое парченце провисне от устата ви, това все още не е признак за липса на култура – дори е автентично.
• За да изядете цяла риба до костта, започнете от едната страна – от главата до опашката, след това повдигнете цялата кост и внимателно освободете месото изотдолу. Малките кости се махат от устата с пръсти и да се слагат отстрани на чинията.
• Сиренето и кашкавалът в общото плато трябва да се режат със специалния нож за сирена. Кръглото сирене трябва да се реже като торта – на триъгълни порции. Никога не режете предната част на триъгълните парчета сирене (като бри), а режете тънки резенчета по дължината.
Когато сте приключили с храненето, оставете вилицата и ножа заедно – с остриета, насочени нагоре – в центъра на чинията. Когато ставате от масата, сложете салфетката си неразгъната до чинията. Не забравяйте комплимента към готвача (ако храната ви е харесала, разбира се).