През последните 10 години честотата на алергичните заболявания (бронхиална астма, алергичен дерматит и ринит) се увеличи 3 пъти. Бързото нарастване на тези заболявания се наблюдава дори в екологично чистите райони. Разпространението на алергията се свързва с увлечението на населението по битовите дезинфекционни средства.
Последните изследвания, проведени в САЩ и Канада, сведетелстват, че колкото по-голяма е стерилността, обкръжаваща детето под 1 година, толкота по-висок е рискът от заболяване от астма и алергия.
Съвременната битова химия, която се използва за почистването на домовете, съдържа хлор и други повърхностно активни вещества, прекиси, феноли, спиртове и други компоненти. Но ако ръцете могат да се защитят с помощта на гумените ръкавици, дихателните органи остават напълно беззащитни. Цялата тази „адска” смес се изпарява и прониква в белите дробове.
Необходими са провокатори.
Създавайки около детето стерилна обстановка, вие му правите мечешка услуга. В нормални условия микробите попадат редовно в организма в малки количества и стимулират производството на защитни антитела. Именно те отговарят за устойчивостта на човека към инфекциите. Следователно, извършва се своеобразна естествена ваксинация.
В стерилни условия имунитетът не може да се сформира, а всяка една (дори и най-леката) инфекция води до сериозно заболяване.
Организмът на малкото дете не е научен да се съпротивлява на вредните микроби. По тялото на човека се намират около 5000 видове различни микроби. Те образуват своеобразна защитна обвивка, тъй като се борят с чуждите бактерии. Всекидневното използването на антисептични средства лишава кожата от възможността да се съпротивлява дори на най-незначителната инфекция. А вредните микроби могат да си изработят устойчивост към антибактериалните препарати и към лекарствата. Следователно, тезата “чистотата е залог за здраве!” е голяма заблуда.
Детската стая.
Необходимата хигиена в детската стая включва следното: редовно проветряване, влажно почистване, съхраняване на книгите само в затворени шкафове, по възможност липса на мека мебел и килими. В студените дни, когато се използва парно отопление, е препоръчително овлажняване на въздуха.
Когато детето започне да пълзи, вашата грижа е да поддържате чистотата на пода и вещите, които могат да станат „плячка” на детето. Подът трябва да се мие 1-2 пъти дневно със слаб разтвор на сапун или само с вода. Излишно е редовното миене на пода със средства, съдържащи хлор, тъй като изпаренията от тези препарати не са безопасни за детето.
Килимите трябва да се почистват с прахосмукачка не по-рядко от 2 пъти седмично. Почистването трябва да става в следната последоватеност: прахосмукачка, измиване на пода и избърсване на праха.
Дрехите и пелените.
Дрехите на детето трябва да се перат отделно от дрехите на възрастните. Препоръчително е да се използва детски сапун или детски прах за пране, които не само че са най-безопасните за здравето на детето, но и най-добре премахват специфичните детски замърсявания. Ако детето няма проблеми с кожата, изпраното бельо не трябва да се глади. Но през първия месец от живота на детето е необходимо да се глади всичко – от една страна за допълнителна дезинфекция, а от друга – за постигането на мекота, тъй като кожата на тази възраст е много нежна и лесно се травмира.
Предмети за хранене.
„Предметът” майчина гърда не трябва да се мие със сапун преди всяко кърмене. Ако постоянно носите чисто бельо, няма нужда да подлагате гърдите си на допълнително изпитание. Сапунът изсушава зърната на гърдите, те се напукват и стават реален път за проникването на всякаква инфекция. Напълно достатъчно е всекидневното взимане на душ.
Съдовете за хранене на детето трябва да са защитени от микробите, които живеят в самите нас. Това, което е лошо за големите „здрави” хора (кариес, гастрит и т.н.), може да бъде катастрофално за детето. Затова изключете възможността за попадане на вашите микроби в детето: не пийте от неговата бутилка, не се хранете с неговата лъжица и т.н.
За измиването на детските съдове използвайте индивидуална гъбичка и четка. Съдовете трябва да се измиват внимателно от остатъците храна и мляко с детски сапун или хлебна сода. Внимателно почистените съдове не се нуждаят от допълнителна стерилизация. Микробите от въздуха не са способни да предизвикват чревни инфекции, а и никаква стерилизация няма да ви спаси от контакта с този въздух.
Стерилизацията ви е необходима само в случай, че възнамерявате да съхранявате кърмата в хладилник.
Детските беберони-залагалки трябва да се изплакват с вода след всяко попадане върху пода, в легллото или детската количка. Веднъж дневно те трябва да се преваряват във вряла вода.
Къпането.
Детето започва да се къпе в детска вана една седмица след раждането, ако пъпчето вече е зараснало. Няма никакъв смисъл да използвате за къпането минерална вода. Детето трябва да се мие с детски сапун, а ваната трябва да се почиства внимателно със хлебна сода, която е безопасна за детската кожа.
Играчките.
Те трябва да бъдат от материал, които се извмива добре – гума или пластмаса. Излишно е да ги изварявате в гореща вода. Меките играчки трябва да се направени от материали без косми.
Колко често трябва да се мие играчката? Това зависи от степента на нейното замърсяване.
Домашните животни.
Въпросът за общуването на детето с домашното животно е спорен. Безусловно, това общуване носи на детето много положителни моменти.
Но много педиатри се опасяват, че домашните любимци най-често са източник на неприятни инфекции (в това число хламидийни, токсоплазмозни, микоплазмозни). Затова задължително се консултирайте по този повод с ветеринар.
Не трябва да се забравя, че друг източник на микроби са възрастните хора в периода на някакво инфекциозно заболяване. За запазване на здравето на бебето трябва да се носят маски, да се използват индивидуални съдове и т.н.
Постарайте се да сведете до минимум употребата на препарати с химически компоненти. Не лишавайте детето от възможността да открива света, като го ограничавате с четирите стени на неговата стая. Водете го със себе си в магазина, запознавайте го с приятелите и колегите си. И двамата ще получите нови впечатления и безброй комплименти!