Независимо къде, появата на сърбеж или парене по тялото винаги води до дискомфорт. Много по-неприятно обаче е усещането, когато засегнатата зона е толкова чувствителна и деликатна, колкото влагалището. Гениталното парене и сърбеж са често срещан проблем сред жените и затова понякога се приемат като нещо обичайно, което ще отмине с времето. Те обаче може да се окажат сигнал за инфекция от по-сериозен характер, която налага консултация със специалист.
От какво се причиняват сърбежът, паренето и възпалението?
– Гъбична инфекция (вагинална кандидоза). Според статистиката три от четири жени ще развият гъбична инфекция на влагалището в определен период от техния живот. Това заболяване се причинява от прекомерно размножава на определен вид гъбички – кандида – в киселата среда на влагалището и вулвата. Бременността, травматизмът при сексуален акт, антибиотиците и отслабената имунна система правят жената по-уязвима на гъбични инфекции, за които, освен възпалението, е характерно и появата на гъст, бял секрет с вид и консистенция на пресечено мляко.
– Полово предавани болести. Хламидия, генитален херпес, гениталните брадавици, трихомониазата и гонореята – всички те могат да причинят възпаление и сърбеж в областта на влагалището и външните полови органи.
– Химически дразнители. Голям брой химически субстанции в състава на кремове, сапуни, душ гелове, кондоми, контрацептивни пяни, детергенти, ароматизирани тоалетни хартии и т.н. могат да причинят дискомфорт и парене в тази деликатна област.
– Бактериална вагиноза. Съвсем естествено е вашето влагалище да съдържа голям брой „полезни” бактерии, които възпрепятстват прекомерното размножаване на патогенни щамове. В редица случаи обаче, поради една или друга причина, се наблюдава прекомерното размножаване на болестотворните бактерии и това води до инфекция. Освен сърбежа други симптоми на бактериалната вагиноза включват възпаление, чувство за паране, необичайно течение, което има миризма на риба.
– Менопауза. Спадът на женските полови хормони естрогени в края на репродуктивните години на жената може да причини изтъняване и изсъхване на стената на влагалището. Това го прави по-податливо на инфекции и възпаление изобщо. Изтъняването на влагалищната стена е също проблем на някои кърмещи жени.
– Lichen sclerosus. Това е много рядко заболяване, което причинява натрупването на бели плаки по кожата, особено около вулвата. След премахване на плаките остават трайни белези.
Как да се лекуваме
Често раздразнението на влагалището се подобрява от само себе си без каквото и да е лечение. В случаите обаче, когато то остава за по-дълго време, влоши се или се появи отново след лечение, потърсете консултация със специалист. Освен прегледа най-вероятно гинекологът ще вземе секрет от влагалището – за да установи източника на проблема.
Лечението на влагалищния дискомфорт зависи най-вече от причината:
– Вагинозата и полово предаваните инфекции се лекуват с антибиотици.
– Гъбичните инфекции се лекуват с противогъбични медикаменти. Те се поставят във вагината под формата на крем, мазило или свещички или се приемат през устата.
– Свързаните с менопаузата оплаквания могат да се лекуват с локално приложени във влагалището естрогени или с хормонални таблетки през устата.
– Други причини за възпаление и сърбеж се лекуват със кортикостероидни кремове и лосиони, които намаляват възпалението.
Ако сърбеж, възпаление и парене в областта на вагината възникне преди пубертета, се консултирайте незабавно със специалист.
В домашни условия
Ето и някои съвети за предотвратяване и лечение на влагалищния дискомфорт у дома:
– Избягвайте използването на ароматизирани подложки или тоалетна хартия, кремове, спрейове и гелове с нормално или високо pH.
– Използвайте топла вода или специално предназначени интимни гелове с ниско pH, за да измиете деликатната зона, но не прекалявайте. Сухотата на влагалището е предпоставка за инфекции.
– Винаги се забърсвайте отпред назад.
– Носете памучно бельо, което сменяте поне веднъж дневно.
– Сменяйте редовно памперсите на новородените момичета.
– При полов акт използвайте кондоми, за да предотвратите инфекцията с полово предавани болести.
– Ако изпитвате дискомфорт в областта на влагалището, дължащ се на изсушаването му, използвайте специално предназначени за целта овлажнители, особено преди секс.
– Избягвайте полов контакт преди симптомите напълно да са отшумели.
– Не се чешете – по този начин допълнително ще нараните влагалището си.(a)