Познавате ли някой от онези хора, които непрекъснато си поставят високи цели и ги постигат като някаква машина, и чудели ли сте се каква е тайната зад успеха им? Това може да е някой, който е свалил 20 килограма и е запазил новото си тегло, някой, който е тренирал и участвал в маратон или е спечелил състезание. Може би е някой, който е започнал свой бизнес или е направил стъпка към мечтаната кариера и е постигнал успех…
Не ги ли мразите заради това, че карат нещата да изглеждат толкова лесни? Нека вместо да завиждаме, да заемем мястото си до тях като успешен човек, който постига високите си цели.
Ето какво трябва да направим.
1. Не се приемат извинения
Обикновено ние сме способни на много повече от това, което си позволяваме да постигнем. Защо става така? Защото винаги има извинение да отложим нещо за утре или да се откажем, когато временното чувство за провал ни обземе. С други думи, когато се изкушим да пропуснем една тренировка, имаме извинение, че сме уморени или заети, или че тялото ни се нуждае повече от сън, отколкото от упражнения.
Когато трябва да седнем и да измислим бизнес плана си, има десетки причини да не го направим днес… но да бъде „първото нещо, което ще направим утре”. Извинения винаги ще има, но, ако искаме да започнем да постигаме успешното поставените цели, трябва да спрем да си измисляме извинения и да спрем да приемаме такива от другите хора, които ни казват, че няма проблем да изоставим ангажиментите си.
2. Провалът е само опит за научаване
Хората, които са устремени към постигането на целите си, не се страхуват от провала, но не защото са по-смели от нас, а просто защото гледат на провала като на възможност да се учат и да започнат наново по-подготвени. Американският актьор и писател Силвестър Сталоун някога е казал, че успехът идва от способността да се справяме ефективно с провала. Легендарният изобретател и бизнесмен Томас Едисън е казал, че всяко провалено усилие е стъпка към успеха.
Това е много по-различно от обичайното вярване, че провалът е стъпка назад или необратим край на плановете ни, нали? Ключът е в това да се научим как да се справяме ефективно с неуспеха и да оставаме посветени на целта си като направим плана си по-гъвкав. Плановете, които са твърде ригидни, са обречени на провал. Същото се отнася и за вярването, че успехът се случва само при пълната липса на неуспех.
3. Силен вътрешен глас
Това е може би най-изразената разлика между хората, които постигат високите си цели, и обикновения човек. Хората, които са отдадени на целите си, имат вътрешен глас, който е по-влиятелен и силен от всеки външен глас.
Нека само да си помислим за условията на повечето хора, когато стане дума за здравето, взаимоотношенията, щастието в кариерата им и финансовия им живот. Има причина само шепа хора да успяват да постигат невъзможните цели. Тази причина е, че те не разсъждават по начина, по който всички други го правят. Не се побъркват, когато чуят лоша новина по телевизията. Те слушат и четат точно толкова, колкото да са информирани какво се случва по света, но не успяват да бъдат въвлечени в капана на глобалните клюки и негативизъм. Те не слушат мненията на другите около себе си, а вярват на вътрешния си глас.
Само като си представим колко много противоречиви мнения ни обграждат от всички страни всеки ден, можем да разберем каква рецепта за объркване е това да ги оставим да ни повлияят. Нека започнем да вярваме на вътрешния си глас и се научим на изкуството на избирателното игнориране на информация.
4. Писмени планове за действие
Писането, според много експерти по личностното развитие, е най-сериозното упражнение за ума. Ако напишем целта си черно на бяло, това ще ни даде енергия да си изградим вътрешен глас, който да подкрепя стремежите ни, нагласа без извинения и позитивна нагласа спрямо неуспехите. Писмените планове ни помагат и да подредим целите така, че ефективно да измерим и реструктурираме плановете си по начин, който ще ни помогне да ги осъществим. Откъде да започнем ли? Нека запишем на лист хартия най-важната си цел и да начертаем график във времето, където да обозначим кога искаме да я изпълним. След това разделяме този план на по-малки постижими цели и започваме да ги изпълняваме една по една. Без извинения!