Доверието е основата за стабилна, нежна и успешна връзка. То трябва да бъде спечелено и поддържано с постоянни действия. Но да вярваш на любимия човек не винаги е лесно за тези, чието доверие е било предадено. Доверието трябва да бъде жизнена реалност, за да оцелее връзката. Това важи за романтичните отношения, за отношенията между членовете в семейството и приятелите. Ако доверието ви е подкопано, как преодолявате това и как го възстановявате отново?
И може ли изобщо доверието да бъде възстановено?
Ако имате желание да опитате да върнете доверието помежду ви или искате просто да се научите да вярвате отново, ето някои стъпки, които могат да ви помогнат.
Децата се учат на доверие от родителите си или от хората, които се грижат за тях. Ако родителите проявяват постоянство в отговор на нуждите на детето, то се научава да им вярва. С израстването, доверието приема друга форма, защото децата вече осъзнават защо вярват или защо не вярват. За младите хора е особено важно да растат в среда на доверие, защото така научават колко е важно доверието – това знание е от значение за отношението им към света като цяло и за бъдещите им отношения.
Доверието е концепция, трудна за дефиниране. Понякога е трудно да се каже дали наистина вярваме на някого, особено когато нямаме предишен опит, върху който да стъпим. Доверието не е емоция – то е заучено поведение, което придобиваме от миналия си опит. То е надежда, увереност и вяра в някого. Доверието, също така, е риск. Но не може да постигнете успех, когато има липса на доверие в отношенията, произтичаща от действия, за които този, който е сгрешил, не изпитва разкаяние или отговорност за поправяне на грешката.
За съжаление, всички сме били по някакъв начин жертва на предателство. Независимо дали от нас нещо е било откраднато, дали сме били излъгани, подведени или измамени, има различни нива на загуба на доверие, някои по-опустошителни от други. Да повярвате отново понякога може да ви изглежда толкова трудно, колкото да спечелите от тотото. Може да искате да възстановите доверието в партньора си отново, но просто не знаете от къде да започнете.
Понякога просто не можем да повярваме отново – когато сме били много наранени и не можем (или не искаме) да поемем отново риска това да се повтори. Това е разбираемо. Ако обаче вие искате да върнете живота си обратно и да имате нормални и хубави отношения отново, ето пътеката, която може да ви отведе до там:
Научете се да имате доверие в себе си
Ако не вярвате на себе си, на собствената си способност да преценявате правилно или да правите правилен избор, как бихте вярвали на някой друг? Доверието в себе си ще ви помогне да направите добрия избор, защото ще се чувствате по-способна и може да прецените кое е най-добро за вас. Имайте предвид, че ако доверието ви е предадено, вашите защитни сили започват да работят, за да ви предпазят. Обърнете по-голямо внимание на инстинктите си и работете усилено за да постигнете увереност в самата себе си.
Мъката
Когато загубим любим човек, естествения процес на мъката преминава през 5 етапа: отричане, гняв, вътрешна борба на духа, депресия и приемане на факта. Тези 5 етапа често характеризират и това, което се случва с нас, когато доверието ни е предадено. Не се борете с природата. С времето ще ги преодолеете – всеки от тях. При доверието обаче може да бъде добавен още един етап – прошката. Ако може да намерите сила в сърцето си да простите, ще сте способна да успокоите гнева, обидата и болката.
Не си слагайте етикет “жертва”
Ако сте била предадена, вие сте жертва на обстоятелствата. Но има голяма разлика между това, да сте жертва на обстоятелствата и да живеете с манталитет на жертва. Всички, в някакъв етап от живота си, сме имали ситуации, когато доверието ни е било тествано или предадено. Някои хора избират да се предадат, докато други правят усилие да го превъзмогнат. Ако се предадете, намалявате собствената си способност да се излекувате наистина и ще продължите живота си нещастна, гневна и обвиняваща всички останали за нещо, върху което всъщност имате по-голям контрол, колкото си мислите.
Не сте изгубила всичко
Когато доверието ни е сериозно подкопано, например при изневяра на любимия, се чувстваме като че ли сме изгубили нещо, което е значело всичко за нас. След като веднъж е изгубено доверието, какво всъщност е останало? Вместо да гледате на ситуацията от този безнадежден ъгъл, погледнете към всичко останало, което все още имате и бъдете благодарна за всички хубави неща в живота си. Да гледате позитивно не означава да игнорирате случката. Просто превърнете този опит в нещо, което ще ви помогне да израснете в позитивна посока и да помъдреете.
Запазете високи очаквания
Избягвайте ситуации, чиито обстоятелства са сходни с горчивия ви опит на предадено доверие. Важно е също да осъзнаете, че това, че веднъж сте била предадена не означава автоматично, че отново ще ви случи. Трябва да спрете да мислите, че всяка нова връзка ще завърши по същия начин, защото това ще сведе до нула възможностите ви за нови, щастливи отношения. Ако непрекъснато се страхувате от ново предателство, може да изпуснете прекрасни възможности. Дайте шанс на себе си и на новия човек до вас. Помнете също, че когато давате най-доброто от себе си, вие заслужавате най-доброто в отговор. Не се задоволявайте с нищо по-малко.
Загубата на доверие в най-близкия човек може да има унищожителен ефект върху връзката ви и чувството ви за самоуважение, но загубеното доверие може да бъде възстановено. Това изисква най-вече желание и усилия от ваша страна, но също желание и усилия от страна на вашия партньор, ако решите да останете с него, за да възстановите заедно доверието в отношенията си.