С целия този интерес на хората към раждането на бебета, някой може да си помисли, че трудната задача да се отгледа дете и предизвикателствата и промените, свойствени за майчинството, също предизвикват силен интерес и са добре изучени. До някаква степен д-р Спок и Пенелъпи Лийч са застъпили тази тема в книгите си, посветени на развитието на децата. Ами майките? Къде са книгите, които задълбават в техните умствени, физически и душевни промени, въпроси и затруднения? Един бърз преглед на рафтовете по книжарниците ще ни покаже, че като цяло тази информация е ограничена и често се фокусира внимателно върху социалнополитическите въпроси на майчинството, вместо върху дискутиране на самата роля.
Много майки се оказват зле подготвени за това какво да очакват и как да се справят с промените, които ще им донесе раждането и отглеждането на децата им. Съвещаването с приятелки повдига още повече въпроси. Затова следродилния период на майките се възприема като едно красиво, мистично, магическо, но и емоционално хаотично преживяване.
Тук на помощ идват дулите. Дулата подкрепя жената и нейния партньор по време на бременността, раждането и началото на родителството с окуражаване, практическа помощ и информация. Това са жени, фокусирани основно върху следродилното преживяване на майката, които гледат на бременността и раждането като на особено важни моменти, които сигнализират началото на майчинството. Те знаят, че, обратно на общоприетото мнение, нещата за една майка стават по-трудни, не по-лесни, веднъж щом бебето се роди. В едно общество, което не оказва почти никаква подкрепа на майките, да не споменаваме въпроса с личните вътрешни промени на жената, докато се опитва да приеме новата си роля, дулите се оказват особено важни, за да ни помогнат с прехода и промените в периода на майчинството.
В ролята си на помощници, които периодично навестяват майките по време на бременността и след раждането, дулите влизат в живота на семейството точно когато то има най-голяма нужда от професионална подкрепа и практическа мъдрост. За повечето майки домът може и да е там, където е сърцето, но също така може да е и мястото, където не са готови да се върнат след раждането на бебето си.
Списъкът с нещата, за които трябва да внимаваме, когато се връщаме у дома с новородено, не може дори да се сравнява с броя на ирационалните страхове, които имаме като майки. Тези страхове могат да се увеличат от собственото ни чувство за неадекватност или дори за загуба. Жената, която сме били преди раждането, вече я няма. На нейно място стои една майка. Какво означава това за всяка една жена зависи от моделите на майчинство, които е виждала в живота си, и от философията й за майчинството като цяло. Търсенето на отговор коя е тази нова жена в нашето тяло е нещо, което може да отнеме месеци, дори години.
Какви са нашите собствени идеи за майчинството? Кои негови аспекти намираме за най-важни? Кърменето? Пелени или памперси? В кошница или в кенгуру ще пренасяме бебето? Ами връзката на майката с нейния партньор?
Всички тези въпроси сочат към вътрешните мисли, усещания и чувства на новата майка. Ако се научим как да подреждаме и поддържаме тези ключови ядра в личността си, можем наистина да се превърнем в майката, в родителя и в партньора, който бихме искали да бъдем.
Дулите помагат за това новоизграждане на личността ни по време на майчинството. Пълни с практични идеи, въоръжени с обществени ресурси и желаещи да покажат основите на живота на една майка с новороденото й бебе, дулите са като гидове в нашето пътешествие през майчинството.