Ако смятате, че за да създадете дом, в който ще ви е приятно да се завръщате само парите имат значение, определено бъркате. Първото нещо, което трябва да определите е какъв наистина е вашият стил. Огледайте различни факти от ежедневието си – например как се обличате, какви съдове предпочитате да използвате… Спомнете си кога и къде сте се чувствала най-удобно и уютно – в супер-модерния и лъскав апартамент на някоя приятелка или при шарените черги на баба си. За ваше улеснение ви предлагаме 4 основни стила за обзавеждане на дома, с основните им характеристики. Надяваме се, че те ще ви послужат като добър ориентир, за да добавите детайлите.
Непринуден, ежедневен стил
Удобството и простотата са основните характеристики на този стил, като ударението е върху създаване на тихо убежище от външния свят. Цветни акценти и естествени неутрални цветове. Приятно, светло, радостно и приканващо – това е дом, който кара всеки да се почувства “у дома”.
Спалното бельо и покривките: сатенът и дантелите нямат място в тази картина. Основни цветове, прости тъкани и естествени материи ще създадат спокойна, приветлива и свежа атмосфера в спалнята.
Банята: опитайте се да подобрите вида й с акценти от ракита – например кош за пране. Сложете нови, цветни кърпи. Сменете арматурата или аксесоарите за баня, добавете цвете (цъфтящо с ярки цветове – например “циганче”, което цъфти целогодишно и е непретенциозно) и…ето, че сте създали ново и освежаващо място.
Използвайте малки, изразителни акценти и подходящо осветление, за да постигнете непринудения вид на дома си. Мебелите ви трябва да съчетават удобство, функционалност и дизайн, за да направят непринудения стил осезаем. Никакви “музейни експонати”. Жизнен, неофициален и приканващ – това е стилът, който дома ви трябва да излъчва.
Кухнята е сърцето на всеки дом – тя трябва да съчетава функционалност и стил. За да създадете ежедневния и непринуден стил, трябва да се стремите към простите неща в дизайна, в използването на много естествено дърво и тонове в пастелни и меки земни тонове.
Неутралните цветове трябва да бъдат и вашият избор за завесите или щорите – слонова кост, пясък, жито – ще дадат светлина и чувство за пространство в стаите. Избягвайте тъмните цветове за стените, както и тапети на фигури или с цветя.
Класически стил
Нищо не се превръща в класика за една нощ. На традициите им трябва време, за да станат такива и една от основните характеристики на класическия стил е, че представя повече от две десетилетия нещо, което не е преминало като мода или мимолетно увлечение. Инвестицията в миналото може да бъда също така мъдро решение за бъдещето.
Класическият стил изисква да сте ценител на лукса. За спалното бельо и покривките са необходими качествени материи, изискани обшивки, дантела, уютни завивки. Освен това трябва да знаете, че “класика” не значи отричане на съвремието – може спокойно да използвате анатомични възглавници или “умни” матраци, които “запомнят” формата на тялото ви.
Банята: ретро-арматура и антикварни мебели са основни компоненти на класическия стил баня. Добавете плюшени кърпи, декоративни подови настилки и папрат и ще имате атмосфера, която е “ехо” от друга епоха, с целия комфорт на 21 век.
За обзавеждането на практика имате безброй възможности за избор. Вземете от вековете това, което ви харесва: тук – лампа стил “Тифани”, там – персийски килим и задължително – елегантно стенно огледало, за да отразява всичко.
Мебелите класически стил са внушителни, изискани и вечни. Те представляват поезия в махагон, кожа и кадифе. Разходете се по антикварните магазини, за да откриете онези от тях, които искате да притежавате в дома си.
За кухнята потърсете класически кухненски бюфет – те не само са величествени с формите и кристалните си витрини, но са и изключително удобни и функционални да приберете в тях част от посудата си. Това, което трябва да оставите да се вижда зад кристалните витрини са кристалните чаши. Намерете също и хубаво място за сребърните прибори.
Когато избирате завеси, може да разгърнете въображението си. Тежко кадифе, фини прозрачни завеси, тафта, сатен и…много повече.
Модерен стил
Докато традиционните стилове имат техните достойнства, струва си да отбележим, че всичко някога е било ново. Ако ви допада съвременната естетика и същността ви се изразява най-добре чрез предприемчивостта в интериорния дизайн и артистичната чувствителност, проучете елементите на модерния декор и внесете бъдещето в дома си.
Спално бельо и покривки: спалнята е идеалното място да експериментирате с цветове и тъкани, от метално-сиво до неочаквани “експлозии” от тропически багри. Модерният стил залага също на последните постижения в технологията, що се отнася до обзавеждане на спалнята.
Лъскав минимализъм е печатът на модерния стил баня. Блестящи или матирани метални повърхности и силно контрастиращо обзавеждане в черно и бяло предлага Зен-атмосфера, подправена с игрива тенденция към странни хрумвания.
За акцентите в декора и осветлението е най-добре да оставите въображението си и да отворите кръгозора си към нова вселена на възможности за дизайн. Посетете някои от големите магазини за осветителни тела и се оставете на вдъхновението и свободата да ви водят, докато търсите отговора на собствените си ултра-идеи за светлина.
При мебелите заложете на нестандартни чупки, странни ъгли, неочаквани контрасти във формата и размера.
Модерната кухня прилича в известна степен на високотехнологична лаборатория. Потърсете дизайн, който изглежда като обзавеждането на космически кораб от чужда планета. Използвайте изчистени линии и смел дизайн.
Що се отнася до завесите при модерния стил – колкото по-малко, толкова по-добре. По уместно ще се впишат в интериора алуминиевите щори, но ако все пак предпочитате завеси – фини прозрачни тъкани, добре изпънати, без никакви драперии.
Битов стил
Битовият стил действа успокоително, отразявайки нашата връзка със самобитното и народното. Това е стил, който е естествен, цветен и непретенциозен, близо до природата и изпълнен с чар и уют. Има почти безброй начини да се улови и пресъздаде духът му.
Спално бельо и покривки: трябва да се придържате към свежестта и цветовете – независимо дали избирате райета, шевици или цветни бродерии. Заложете на естествените тъкани – памук, лен. Ако сте избрали този стил, сигурно има някоя стара ракла, която да отворите – там ще откриете истински шедьоври: кенарени ризи, покривки, кърпи, шарени (и истински!) вълнени одеяла…
Банята ви в никой случай не трябва да е аскетично опростена или пък претенциозна. Изберете шарени кърпи и търсете акценти от дърво. Проявете и малко “селско” въображение – вместо да сложите скъпа порцеланова мивка, намерете достатъчно голямо менче, на което да поставите сифон и направете дървен плот от двете му страни.
Декорация и осветление: глинени съдове и различни други елементи от народния бит, газени лампи, кашпи с аранжирани сухи цветя, разхвърляни малки цветни възглавнички, шарени черги, дори и козяци… – това е чара на селската къща.
Мебелите битов стил са с изчистени и ясни линии. Автентичният народен стил е опростен и без излишни украси, топъл, гостоприемен и практичен.
Кухнята битов стил съхранява цялата топлота на традиционен център на дома и семейството. Изпълнете я с цветове и с уюта на дървото. Използвайте битови чинии и чаши, глинени кани, гърнета, гювечета, ленени покривки и салфетки и добавете свежи артистични фолклорни щрихи, които ще прибавят още чар и непринуденост – нанизи от люти чушлета, гаванка с няколко глави чесън, плитка лук…
Завесите също трябва да бъдат от естествени материи – памук, лен. Изберете светли тонове с изкусни бродерии или свежи, цветни мотиви.