Всички двойки спорят и, въпреки че не е забавно, това е нормална част от живота с любимия. Но често обикновените дискусии се превръщат в истинска война, ако не успеем да го избегнем – а това не помага на никого. За да се уверим, че следващия ни спор няма да стигне твърде далеч, можем да си възползваме от тези пет лесни съвета, които ще ни помогнат с партньора да останем спокойни, докато не достигнем до компромис.
Да не се отклоняваме от темата
Повечето спорове се изплъзват от контрола ни и се превръщат в размяна на обиди и крясъци, защото с любимия губим фокуса на това, което всъщност обсъждаме. Ако се постараем да не се отклоняваме от темата и да обсъждаме само въпроса, с който сме започнали, имаме много по-добър шанс да завършим спора невредими. Винаги, когато ни идва да коментираме нещо ирелевантно (как партньорът постоянно върти очи като обсъждаме важни теми или как е закъснял да ни вземе три пъти миналата седмица), е препоръчително да спрем и да си поемем дълбоко въздух. Ако изкарваме на повърхността аргументи, които не са пряко свързани с настоящия спор, е невъзможно да се фокусираме и да стигнем до разрешение на проблема.
Да си дадем малко почивка
Ако наистина се чувстваме на ръба и можем да експлодираме в този момент, нека по-добре поискаме тайм аут. Няма правило, според което да трябва да завършим спора точно тук и сега, затова, ако имаме нужда от почивка, за да се успокоим, няма нищо лошо в това, дори е особено зряло. Винаги е по-добре да приключим преди да сме започнали да казваме неща, за които след това ще съжаляваме. Независимо дали ще си дадем пет минути или няколко часа, това ще ни позволи да обмислим нещата и да погледнем на спора от друга перспектива.
Да внимаваме с тона
Тона, с който говорим, играе важна роля върху това как ще се развие един спор. В разгорещения дебат с любимия е много лесно да повишим тон или да станем саркастични, но това само кара отсрещната страна да заема защитна позиция и да избухне още повече. Важно е да положим усилия и да успокоим тона си, да се контролираме да не говорим твърде високо или да звучим саркастично. Колкото повече се концентрираме върху това как говорим, толкова по-лесно ще ни бъде да се уверим, че няма да обидим партньора и да изпуснем контрола върху спора.
Да се въздържаме от негативен език на тялото
Както негативният тон може да спъне и най-разумните аргументи, така може да го направи и погрешният език на тялото. Скръстването на ръцете, стоенето с гръб към партньора, държането на ръцете на кръста и соченето с пръст – всички тези неща ни карат да изглеждаме гневни, студени и неприветливи. Вместо да заемаме такива агресивни пози, по-добре да застанем по неутрален начин с ръце отстрани на тялото, с лице съм любимия и да се опитаме да изглеждаме възможно най-спокойно. Разбира се, че споровете са стресиращи и не се чувстваме спокойни, докато ги водим, но поне можем да опитаме да изглеждаме по този начин, за да имаме по-голям шанс да постигнем компромис, който устройва и двамата с партньора.
Да разведрим обстановката
Ако нищо друго не проработи и вече усещаме как спорът заема застрашителни размери, можем да разведрим обстановката като кажем нещо забавно. Знаем, че звучи необичайно и вероятно любимият ще стои ни гледа недоумяващо, но понякога трябва да изненадаме и себе си с нещо такова, за да успокоим напрежението. Щом веднъж пречупим враждебната атмосфера със сърдечна шега, ще ни е по-лесно да довършим спора без да се вбесяваме твърде много един на друг.