Много от болестите са родом от детството. Малките и незабележими отклонение с времето прерастват в хронични заболявания, които пречат на качеството на живот на човека. Това е особено актуално за опорно-двигателния апарат. Лесната и достъпна профилактика в детската възраст предпазва от скъпо струващо лечение в бъдещето. Всичко това преди всичко се отнася до правилното формиране на стъпалото и гръбначния стълб при децата.
Масажът и специалните упражнения способстват за формирането на здравото стъпало. Основният проблем в неговото развитие е появата на плоско стъпало (дюстабан), което започва да се формира на ранна възраст и именно през този период се диагностицира лесно. С времето дюстабанът става забележим и трудно лечим.
Препоръчително е масажът да се прави от родителите, които трябва да изберат удобен момент за неговото провеждане. Децата обикновено реагират отрицателно на присъствието на страничен човек.
Здравото стъпало има две извивки: надлъжна и напречна. Извивките се формират за сметка на правилното развитие на мускулите на стъпалото. Ако мускулите се развиват слабо, се формира плоско стъпало, което може да бъде както надлъжно, така и напречно. Ако проблемът не се разреши, ще се формират неправилно и костите на стъпалото. Тогава се появява необходимостта да се носят специални ортопедични обувки.
Условия за провеждане на упражненията:
1.Твърда повърхност- най-подходяща е масата, покрита с одеяло .
2.Добре проветрена стая – по този начин процедурата се съчетава със закаляването.
3.Масажът се прави 30 минути преди кърмене или 45-60 минути след него.
4.Масажът се прави с чисти ръце, без за се използват масла.
Масаж на стъпалата.
Детето лежи по гръб. Хванете крака на детето с едната си ръка в областта на коляното. Поставете показалеца и средния пръст на другата си ръка върху тилната страна на стъпалото (неговата високата част). С кръгови движения на палеца си енергично галете стъпалото, можете да „рисувате” . След това масажирайте другото стъпало, съответно сменяйки ръката. Всяко движение се повтаря 8-10 пъти.
Свиване и разгъване на стъпалата.
Детето е по гръб. Хванете крака му в областта на коляното. С палеца си натиснете стъпалото в неговата основа. В отговор на това дразнение детето свива стъпалото си. След това със същия пръст минете по външния край на стъпалото – от кутрето до петата. Детето рефлекторно разгъва стъпалото си. Упражнението се повтаря 8-10 пъти за всяка стъпало.
Ходене.
Хванете детето под мишниците и го изправете вертикално с лице или гръб към вас. Оставете го да докосне твърдата повърхност на масата. Това дразнение предизвиква рефлекторни крачки. Водете детето, като пренасяте тялото му ту на единия крак, ту на другия. Трябва да спазвате 3 условия: да носите тежестта на тялото на детето, да не натискате гърдите му и да наблюдавате как детето поставя крака си върху цялото стъпало (а не върху пръстите).
Тези процедури са подходящи за деца от 1 до 3 месеца. На възраст 3-6 месеца се правят същите упражнения, но по-енергично и по-дълго време.
Самостоятелно вдигане на изправени крака.
Детето лежи по гръб. Вие държите пръчица или играчка на височината на изправените детски крачета и предлагате на детето да ги докосне с крака. Първоначално детето прави това със свити в коленете крака и отпуснат корем. Докоснете пръчицата до стъпалата на детето и го призовете то да я достигне с пръсти, повдигайки си краката до прав ъгъл с тялото. Упражненията стават по-активни и се повтарят 6-8 пъти.
Присядане.
Детето стои върху масата. Ако то стои добре без опора, вземете го на ръце и го накарайте да клекне, като разтваря коленете в двете посоки, а след това да се изправя. Стъпалата на детето трябва да са плътно разположени върху масата. В момента на изправяне, вдигайте ръцете на детето нагоре – нека то да се изправи на пръсти.
Търкаляне на гимнастическа пръчка.
Детето е легнало по гръб, а под краката му е поставена гимнастическа или друга пръчка с диаметър 5-8 см. То трябва да търкаля пръчката със стъпала – от върха на пръстите до петите и обратно в продължение на 1 минута. По време на упражнението пръчката трябва плътно да се притиска от стъпалата.
Гъсеница.
Детето е в легнало положение, стъпалата са върху пода. То трябва да свие пръсти и с тях да предвижи стъпалата си напред, без да се откъсва от пода. След 6-8 движения напред, то трябва да свие пръсти и да се върне назад. Упражнението се повтаря 10-20 пъти в умерено темпо.
Масаж на стъпалата.
Детето лежи по гръб или по корем.
1.Разтрийте подметката и тилната част на стъпалото по посока от пръстите към глезена. (около 30 секунди)
2.С пръстите на двете си ръце разтривайте основата на пръстите на детето от страната на стъпалото (30-60 секунди), а след това петата (30-60 секунди).
3.Масажирайте стъпалото с галещи движения (от върха на пръстите към глезена), обхващайте го с двете си ръце от всичките му страни.
4.Хванете с двете си ръце крака в областта на глезена и направете дълбоко масажиращо изглаждане от глезена до коляното (10-15 пъти), след това направете леко пощипване в същото посока (10-15 пъти) и отново изглаждане (10-15 пъти).
5.Накрая хванете крака с двете си ръце и му направете масаж от глезена до коляното.
За развитието на здраво стъпало масажът трябва да се прави всеки ден.