За последните десетина дни сведенията за разпространение на т.нар. свински грип в Мексико, а вече и в САЩ, предизвикаха повишено внимание не само сред медицинските среди, но и сред обикновените граждани. В Мексико съобщават за повече от 100 смъртни случая и поне още 400 души, които са в болница. От САЩ също идват информации за хора, заразени с вируса – засега само на територията на щата Калифорния.
Какво представлява всъщност свинския грип
Както хората (а и доста животни) свинете боледуват от грип. Най-често срещани при тях са 4 разновидности на грипния вирус, като напоследък се срещат най-много два – H1N1 и H3N2.
В повечето случаи грипът сред свинете не е смъртоносен.
Това, че сега т.нар. свински грип се разпространява и сред хората, е доста необичайно, но в никакъв случай не е за пръв път. Новото от медицинска гледна точка е, че този грипен вирус притежава черти, типични за животните и хората извън Америка, т.е. в него се откриват гени от вируси, характерни за Европа и Азия.
Могат ли хората да боледуват от свински грип
Нормално вирусите на свинския грип не засягат хората – всяка година има сведения само за 2-3 такива случая. Но от края на 2005 г. до началото на 2009 се наблюдава увеличение в пъти, като в едва половината от анализираните случаи със сигурност е бил налице контакт на заразените хора със свине.
Част от учените са склонни да отдават тези резултати на повишените възможности на държавните структури да отчитат наличието на такива резултати. Друга част обаче са на мнение, че без съмнение е налице мутиране на вирусния щам, който предизвиква свинския грип. Последните събития доказват правотата на втората група – направените анализи показват промени в структурата на вируса – мутации, които очевидно го правят по-опасен за хората. Без обаче засега да може да се твърди доколко устойчив е новият щам.
Какви са симптомите на свинския грип
На практика те са идентични с тези на всеки друг грип – кашлица, възпалено гърло, треска, главоболие, обща умора, понякога запушване на носа и диария.
За да се отличи вирусът на свинския грип от останалите е необходим лабораторен анализ.
Предава ли се свинския грип от човек на човек
Вероятният, но все още не напълно доказан отговор, е да. При доста от наблюдаваните случаи очевидно не е бил налице контакт между заразения човек и свине. Затова учените вече са склонни да приемат факта, че вирусите на свинския грип могат да се предават директно от човек на човек.
Имало ли e предишни случаи на масово разпространение на свински грип сред хората
Ако на някой терминът свински грип му звучи познато, това съвсем не е случайно – има няколко документирани ситуации на масово разпространение. Последната от тях е през 1976 г., когато има повече от 200 заболели в САЩ (на едно единствено място – Форт Дикс, щат Ню Джърси) с един смъртен случай.
Изолираният тогава щам е H1N1, т.е. същият, който през 1918-1919 г. е причина за най-голямата, описана в историята пандемия от грип, обхванала света. Тогава няколко десетки милиона умират от болестта, наричана тогава “испанката” или “свински грип”.
Мексико и САЩ вече обмислят сериозни мерки срещу свинския грип, като планират бързи промени в държавните планове за превенция и ваксинация за следващия зимен сезон. В същото време обаче те не забравят опита си от 1919 г., когато са инвестирани милиони долари за зимата на 1920, а свинският грип не се завръща.
Сложил съм си ваксина. Ще ме предпази ли тя от свински грип?
Не. Специална ваксина срещу този тип грипен вирус не е разработвана. Има вероятност общата противогрипна ваксина да предпазва в някаква степен срещу H3N2, но вирусът, изолиран сега в Мексико и САЩ и от типа H1N1, а той не е предвиден във ваксините за изминалия сезон.
Все още липсват изследвания дали у хората има наследен чрез гените т.нар. имунен отговор, т.е. дали благодарение на факта, че предишни поколения са се сблъсквали с него, е оставило някакви следи в нашата имунна система.
В САЩ вече са взети мерки за събирането на достатъчно материал, който да позволи при нужда бързо да се разработи ваксина срещу свинския грип.
Доколко опасен е сегашния свински грип
Все още е твърде рано, за да се правят каквито и да било прогнози. Специалистите са убедени, че всяка такава би била твърде хипотетична, за да е нещо повече от опит за пророкуване.
Въпреки това анализите на случилото се през 1918-1919 г. отново излизат на преден план като предварителна мярка за събирането на повече данни, за да може да се реагира адекватно и бързо при нужда.
Без паника учените предупреждават, че грипните вируси от типа А (каквито са и двата сегашни вируса на свинския грип) са особено опасни и най-лесно стават масови. Но за това са нужни още доста условия, които в момента липсват – най-вече устойчивост на мутиралия щам, която да го направи жизнеспособен в различните географски условия.