Чакра идва от санскритски и означава “колело” или “кръг”. Има огромно количество литература върху чакрите, а редица философски трудове и изследвания по темата разкриват различни системи и духовни енергийни практики.
Като цяло, теориите за чакрите свързват човешкото тяло и съзнание в една система, наречена “намарупа”.
Философският модел на чакрите, като центрове на енергия в тялото, за първи път се дефинират в древна Индия.
Модерната интерпретация определя чакра като център на активност, който получава, асимилира и излъчва жизнена енергия.
Има шест кръга, подредени в енергийна колона, която тръгва от основата на гръбнака и стига до челото. Има и седма чакра, която е извън физическите граници на тялото. Шестте основни чакри се съотнасят и с основните състояния на съзнанието.
Чакрите са смятани за точката на връзка между метафизичната и биофизичната енергия на човешкото тяло.
Обикновено се описват следните чакри:
– Муладхара – коренна чакра. Намира се в основата на гръбначния стълб. Тази чакра се асоциира с божествата Индра, Брахма и Дакини, елементът Земя и червения цвят.
– Свадхистхана – сакралната чакра. Намира се близо до гениталиите. Счита се, че влияе на сексуалността и репродуктивните функции.
– Манипура – чакра на слънчевия възел. Разположена е над пъпа. Свързана е с емоциите. Управлява стомаха, черния дроб и панкреаса.
– Анахата – чакра на сърцето. Намира се в центъра на гръдния кош. Управлява сърцето, кръвта и кръвообращението като цяло.
– Вишуддха – чакрата на гърлото. Свързана е с общуването и речта.
– Аджна -чакрата на челото. Намира се между веждите. Свързана е с хипофизата и епифизата.
– Сахасрара – чакрата корона. Намира се над главата. Тя се активизира едва когато всички останали чакри са в равновесие.
Концепцията за чакрите често се интерпретира различно, в зависимост от контекста на културната среда.
В китайската медицина, традиционното разположение на чакрите съвпада с точките за акупунктура.
В други източни тълкувания, чакрите са йерархия на съзнанието и отразяват състоянието на душата – тази система разчита по-малко на доказателства и повече на опита.
Мистиците разглеждат чакрите като модел на техните вътрешни и външни преживявания и когато се говори за енергийни центрове, се разбират силите, които се свързват с физическите, емоционалните, умствените и духовните аспекти на личността.
Съвременното популярно разбиране дефинира чакрите като центрове, свързани във възходящ ред от основата на гръбнака до главата. В модерните практики, всяка чакра се асоциира обикновено и с някакъв цвят. Те се визуализират като лотуси, с различен брой венчелистчета във всяка чакра.
Смята се чакрите виталитазират физическото тяло и се асоциират с взаимодействия между физика, емоции и съзнание. Чакрите са локации на жизнена енергия или “прана”, която преминава през тях по пътеки, наречени “надис”. Функцията на чакрата е да “обработи” тази енергия, така че да бъде запазено духовното, умственото, емоционалното и физическо здраве на тялото в баланс.
Когато чакрите са в баланс, те не са нито твърде отворени, нито твърде затворени. Смята се, че с практика може да научите съзнателно да отваряте или затваряте чакрите, в зависимост от ситуациите и от това, как искате да се чувствате.
Чакра “специалистите” обаче предупреждават, че може да е опасно да работите сами с чакрите си, преди да сте се запознали добре с тях и със силата на енергията.
В поредица статии ТЯ ще ви запознае със значението на всяка чакра и асоциираните с нея функции и проблеми.
Първа чакра: Муладхара
Първата чакра – коренната или основната – е разположена в основата на гръбнака. Това място е източник на силна енергия и е първата от седемте чакри по местоположението си.
Тя се асоциира с връзката ви с родовите сили и чувството ви за принадлежност към света. Символизира физическия аспект на съществуването – както земята, така и тялото ви. Като се има това предвид, не е изненадващо, че първата чакра е известна като източник на самосъхранение и оцеляване. Когато е нарушена енергията в тази чакра, може да се чувствате като “сам на света”, да се притеснявате за сигурността си и да се чувствате откъсната от другите хора. Може също да имате усещането, че ви липсва връзка със земята или с тялото ви. С две думи, когато енергията в тази чакра е нарушена, може да усетите, че всъщност нямате “корени”.
Има някои общи неща, асоциирани с проблеми в първата чакра:
– чувство, че животът ви ще се срути
– чувство, че сте в слаба позиция
– притеснения, че ще изгубите подслона си, парите или сигурността си
– липса на идентифициране със семейството ви (родителите)
– страх, че ще бъдете отхвърлена и ще останете сама
– прекалено хранене, за да създадете комфорт на тялото си.
Нарушенията в тази чакра понякога се асоциират с раздялата с майката при раждането.
Когато е в идеално състояние, първата чакра носи здраве, просперитет, чувство на сигурност и радост от живота. Когато обаче енергията там се блокира, това може да се отрази в редица заболявания. Най-често блокажа в първата чакра се асоциира с проблеми в:
– дебелото черво
– пикочният мехур
– репродуктивните органи
– уретрата.
На психологично ниво са възможни проблеми със самоличността, асоциирането с другите, развиване на зависимости.