Почистването на кожата чрез ексфорилане, т.е. чрез премахване на най-горния слой на кожата, е важна процедура. От една страна тя дава възможност да се отстрани горния, повехнал (обикновено почервенял) слой на кожата, от друга – с ексфолирането трябва да се внимава, защото при прекалено прилагане на екфолианти може да се получи обратен на желания ефект – кожата може да се окаже наранена и свръхчувствителна.
Чувствителната кожа
Независимо дали говорим за нормална или чувствителна кожа, ексфолирането е еднакво важно. Но когато кожата е чувствителна, към процедурата трябва да се подхожда с още по-голямо внимание. Както и самото й име подсказва чувствителната кожа е особено „чувствителна” към триене, химикали и др.под., защото те могат бързо да доведат до раздразване и зачервяване.
Затова при ексфолиране на чувствителна кожа е много важно да бъде подбран както правилния крем или гел, така и да се използва правилна техника.
Душ или парна баня
При т.нар. ръчно ексфолиране се използва абразив или друг подобен материал. Тази процедура е най-лесно да се направи, докато вземате душ или парна баня. Тогава порите на кожата са отворени и ексфолирането става по-лесно. Но трябва много да се внимава – кожата с отворени пори е по-лесно да бъде увредена при прекалено дълго третиране с пара и висока температура.
Колкото до начина на ексфолиране, за предпочитане са кръгови движения без голям натиск, но с повече повторения отколкото дълги плави движения с голям натиск.
Суха чувствителна кожа
Ако кожата е едновременно суха и чувствителна, подходящ е ексфолиант, съдържащ еднакви части захар и леко олио. Той може да се приготви лесно в домашни условия, като се ползва добавят например пудра от овесени ядки и сусам, кисело мляко или мед (последните две, разредени с вода са особено подходящи за разранена кожа на лицето).
Всеки ексфолиант (скръб), който се ползва за първи път е добре предварително да се изпробва, като се сложи малко от него отстрани на врата под ухото и се изчакат 5-10 минути, за да се види евентуалното наличие на алергична реакция. Същевременно трябва да се има предвид, че окончателният резултат от действието на ексфолианта ще е осезаем след поне 24 часа. Ако няма никакви следи от възпаление и зачервявания, вероятно сте попаднали на вашия продукт.
Какво още да ползваме при чувствителна кожа
За всекидневна употреба е подходящ средно мек почистващ препарат, последван от тоник и овлажняващ продукт. Те ще отстранят мъртвите клетки, ще успокоят и подхранят кожата.
Козметиката с органичен произход, без никакви химикали се среща много рядко, особено когато става дума за чувствителна кожа. Добре е да се подбират козметични продукти с алое, бадеми, мед, жожоба, овесени ядки. По-подходящи за чувствителната кожа са геловете, а не кремовете, които по правило имат подсушаващ ефект. Но това е само общ принцип – иначе всичко зависи от съответния продукт.
Като цяло мъртвите клетки в кожата се формират на всеки 12-15 дни. Затова ексофиране следва да се прилага приблизително на всеки 2 седмици. В противен случай кожата най-вероятно ще се раздразни и зачерви. Прилагането на ексфолиращ агент е най-добре да бъде последвано от третиране с тоник и мек овлажнител.