Предлагането на награда на децата за добро поведение е силен мотиватор. Наградата демонстрира признателността ни и утвърждава постижението на детето. Разбира се, има различни мнения по въпроса дали е добре да награждаваме децата си, когато свършат нещо добре, защото тук възниква дилемата дали детето ще се стреми към постижения и без да го очаква награда. Но награждаването е само един начин да похвалим децата като им демонстрираме позитивна обратна връзка, уважение и признание – а тези три фактора са особено важни за изграждането на здравословната самооценка на детето.
Стъпка 1: Да заявим очакванията си
Важно е ясно да обясним какво поведение очакваме от страна на децата. Например, можем да им кажем да си оправят леглото преди закуска или да си играят тихо за 20-тина минути докато приготвим вечерята. Очакванията, които заявяваме, трябва да са основателни и постижими. В крайна сметка, всички искаме да научим децата си да постигат успех без да ги улесняваме много, за да си изградят чувство за постижение.
Стъпка 2: За изберем разумна награда, която детето оценява
Разбира се, няма как всяка награда да е ден в зоопарка или специално ходене за сладоледени вкусотии. Затова е важно да предлагаме награди, които могат да се изпълняват ежедневно. Например – допълнителна приказка за лека нощ или дори един час повече пред телевизора преди лягане. По-големите деца, които започват да научават стойността на парите, ще оценят и малки парични награди. Други разумни варианти са любимо лакомство за десерт или любимо ястие за вечеря.
Стъпка 3: Да се придържаме към простичките неща
Независимо каква комбинация между задача и награда изберем, само трябва да се стараем да е нещо просто и балансирано. Голяма награда за изпълнението на малка задача може да остави децата с нереалистични очаквания за в бъдеще, което води до повече неприятности, отколкото ползи. Наградите трябва да са постижими през целия ден, затова е добре да избягваме навика да се опитваме всяка следваща да е по-голяма и по-хубава от предишната. Това ще помогне на децата и да се научат да оценяват малките неща в живота.
Стъпка 4: Да спазваме своята част от сделката
Важно е да си придържаме към условията на сделката с децата и да им даваме обещаните награди. Това ще затвърди връзката между доброто поведение и ползите. От друга страна, ако детето не изпълни своята част от сделката, е важно да останем непреклонни и да не му дадем наградата. Може да има разочарование, но това е важен етап, който научава децата колко е важно да бъдат последователни и да държат на думата си.
Стъпка 5: Да бъдем верни на принципите си
Когато става въпрос за възпитание и затвърждаване на позитивно поведение, постоянството е ключът. За да постигнем желания ефект, трябва редовно да имаме готовност да поставяме задачи и да награждаваме децата за изпълнението им. Добре е да създадем баланс между обичайните и неприсъщите задачи и ясно да покажем, че поощряваме допълнителните старания.