Понякога човек зацикля върху определен проблем, вниманието му е концентрирано единствено върху него и той не е способен да види възможностите за неговото решаване. А в повечето случаи решението може да се постигне съвсем лесно. Предлагаме ви някои от подходите, които биха ви предложили психотерапевтите, за да ви помогнат да погледнете на дадена ситуация от друг ъгъл. В този материал сме подбрали няколко техники, които може да ви бъдат от полза, за да подобрите отношенията си с любимия.
Техника 1
Това упражнение ще ви помогне да преоткриете красотата на вашето запознанство с партньора си. Когато двойките разговарят за това, как са се срещнали за първи път и за привличането, което са усетили помежду си, това помага за прераждането на дълбоките чувства, които са изпитали към партньора си и витализира връзката.
1.Водете си бележки по въпросите по-долу. Опитайте се да пресъздадете визуално в съзнанието си картината, така че да се докоснете до чувствата и мислите.
– Къде се срещнахте с партньора си?
– Какво беше първото ви впечатление?
– Имаше ли нещо изключително в него?
– Какви бяха първите думи, които си разменихте?
– Защо решихте, че тази връзка си струва да бъде “преследвана”?
– Какво си спомняте най-ярко от времето, което сте прекарали заедно за първи път?
– Какво най-много харесвате в партньора си?
– Какво би ви липсвало от него?
2. Прочетете това, което сте написала и си позволете известно време да се отдадете на спомените за началото на връзката ви. Какво чувствахте и мислехте тогава? Бяхте ли развълнувана? Спокойна? Объркана? Била ли сте привлечена или сте се чувствала неловко?
3. Помолете партньора си да отдели малко време за разговор, базиран на вашите записки. Задайте му някои от същите въпроси, така че да преживеете началото на връзката ви през неговите очи. Различно ли е това, което той споделя като преживяване? Как се е чувствал?
4. Отделете време, за да преживеете отново заедно чувствата от първите моменти. Това ще витализира връзката ви.
Техника 2
Когато между вас и партньорът ви се натрупва негативизъм, един чудесен начин да идентифицирате проблема, да “отворите” сърцето си и да изхвърлите отрицателните емоции е да седнете и да напишете емоционално писмо.
Ето как:
1. Напишете едно честно писмо до партньора си. Може да решите след това дали да му го дадете или не, но в момента, когато го пишете, приемете, че няма да му го давате, за да избегнете поставянето на самоограничения.
Ето някои примери какво може да включите:
– как партньорът ви ви кара да се чувствате
– какво е направил, за да ви нарани (без да обвинявате или обиждате)
– какво бихте желала да получавате повече от него (без да натяквате)
– какво цените у него
– какви са надеждите ви за бъдещето и как партньорът ви се вписва в него.
Изразете в писмото си всички чувства, които изпитвате – на гняв, тъга, страх, разкаяние или любов.
2. След това отговорете сама на писмото си, по начина, по който бихте желала да ви бъде отговорено и да усетите подкрепа. Правейки това упражнение, то ще ви помогне да усетите какво е да си на мястото на получателя на това емоционално послание. Може да научите нещо за собствената си способност да общувате по начин, който ще позволи на партньора ви да ви отговори добре. Понякога изразяваме най-интензивните си емоции по начин, на който е почти невъзможно да се отговори така, че и двамата партньори да се почувстват добре. След опита да отговорите на собственото си писмо, може би ще поискате да пренапишете писмото до него по друг начин – с по-малко враждебност или емоционален заряд, така че да направите възможно по-ясното общуване помежду ви.
3. Ако се чувствате комфортно с написаното, покажете и двете писма на партньора си, така че той да добие по-ясна представа за това, как се чувствате, как бихте желала да усещате загрижеността и подкрепата му и за това, как вие разбирате неговата роля във връзката ви.
Техника 3
Това упражнение може да ви помогне да разкриете някои проблеми, които се проявяват като конфликти във връзката ви и да ви даде “лекарство” срещу тези разочарования.
1. Напишете списък с нещата, които ви разстройват във връзката ви.
Например, някои често срещани проблеми се изразяват в мисли от сорта на: “Бих искала партньорът ми по-често да прави секс с мен” или “Бих искала партньорът ми да е по-отговорен към финансите ни”.
2. Сега превърнете тези ваши разочарования в неща, които може да направите, за да ги намалите. Например, ако сте искала да разрешите проблем като “Бих искала партньорът ми по-често да прави секс с мен”, бихте могла:
– Да си зададете въпроса защо това е важно за вас.
Изяснете си какво точно му липсва на сексуалния ви живот и как това рефлектира върху вас емоционално. Бъдете честна със себе си и разгледайте проблема от всички страни, така че да видите само по вина на вашия партньор ли е ситуацията.
– Помислете за начините за компромис.
Разгледайте фантазиите си, но си дайте сметка, че връзката ви може да не е в състояние да ви осигури реализация на всички ваши фантазии. Помислете за абсолютния минимум, с който – честно – бихте била щастлива и който ще поддържа хармонията във връзка, на която вие държите.
– Разговаряйте открито с вашия партньор за вашето разочарование.
Внимавайте да не обвинявате партньора си. Просто му кажете за начина, по който вашето разочарование ви се отразява емоционално, кажете му за вашите фантазии (като покажете, че вие разбирате, че те може да не се реализират), а след това му кажете за минимума промяна, с която бихте се чувствала щастлива.
– Помолете партньорът ви да отговори на това, което сте казала.
Има ли нещо във вашите фантазии, което му харесва или би могъл да изпълни с лекота? Смята ли, че минималните ви изисквания са разумни? Има ли той нещо да добави или да предложи? От тук нататък разговорът ви ще потръгне от само себе си. Вероятно е да не постигнете компромисно решение още при първия ви разговор, но ще сте изразила притесненията си, ще сте открила разговора по темата, ще добиете реалистичен поглед за мястото на партньора си в този проблем и може би дори ще постигнете консенсус по някои от нещата.
Забележка: Ако не сте доволна от реакцията на партньора ви към вашето открито обсъждане на проблема, може би е добре да помислите дали партньорът ви е в състояние да отговори на нуждите ви в този аспект на връзката. Ако, след като сте помислила добре, сте достигнала до отрицателно заключение, може би е уместно да помислите дали може да продължите връзката си, при наличието на този проблем.