Може би вече сте разведена или обмисляте раздяла (развод). Дори това да е правилното решение, разтрогването на една връзка е едно от най-травмиращите преживявания.
Всичко в живота ви ще се промени, включително отношенията ви с децата, с другите членове на семейството и дори с приятелите. Вие също ще се промените, докато страдате за загубата на връзката и надеждите, които сте имала по отношение на нея.
Посрещането на реалността може да бъде трудно и изненадващо – като например тишината в дома ви, след като вече сте сама. Хората няма да се появяват на вратата, за да видят как сте и да се опитват да ви утешат, както би било, ако партньорът ви е починал. А в емоционално отношение разводът може да ви накара да се почувствате именно като при смърт.
Може обаче да улесните нещата като знаете предварително – и се борите – с проблемите, които вероятно ще срещнете.
Емоциите, изненадите и промените могат да доведат до прозрения и мъдрост, особено ако погледнете на ситуацията съзнателно и спокойно.
Предлагаме ви 5 стъпки, които ще ви помогнат да подходите реалистично към раздялата и да постъпите по най-добрия възможен начин за себе си.
1. Натиснете спирачките
С една такава огромна промяна в живота може да се появи и желанието за напълно ново начало: смяна на работата, смяна на жилището, дори смяна на града (или държавата дори). Задръжте този импулс засега. Въпреки че да направите всички тези неща може да бъде правилна стъпка за новия ви живот, сега точно не е момента за толкова драстични промени. Според специалисти, за успокояването на силните емоции, провокирани от развода, е необходима поне една година време. Ако сте под стрес и усещате тревога, това ще повлияе на решенията ви и след една година може да съжалявате, че сте направили този избор.
2. Пазете се от нова любов
Ако се виждате с някой, осъзнавайки, че го правите, просто защото така се чувствате по-добре емоционално, тогава това е здравословно, въпреки че може да изглежда малко егоистично. Ако обаче имате романтични фантазии за това, как някой ще се появи и ще ви спаси, то тогава сте в опасност. Ако не си вярвате, че можете да бъдете реалист по отношение на една нова връзка, се въздържайте от срещи, докато емоциите и мислите ви не станат по-ясни.
За да се получи нещо добро, вие трябва да се чувствате добре. Това, което правят повечето хора след раздяла е, че не си дават време да се излекуват. В резултат, вероятността да се впуснат отново в лоша връзка и да повторят старите грешки, се увеличава значително.
3. Осъзнайте емоциите
След раздяла, емоционалният вакуум скоро се запълва от самота, тъга и отчаяние. Тези чувства са нормални и не трябва да се опитвате да ги отричате. Напротив, опитайте се да ги осъзнаете и да ги приемете. Може да ви помогне да четете статии или книги, които ще ви помогнат за осмисляне на емоциите и успокояването им. Важно е също да положите усилия тези емоции да не се превърнат в причина да се изолирате. Помощта на семейството ви и приятелите може да се окаже от голяма полза за вас.
4. Обърнете внимание на децата
Ако от връзката си имате деца, очаквайте емоционалният срив да е по-голям. Децата искат стабилност, а разводът е антитезата на стабилността. Това, което можете да направите, е да намалите техния стрес, като не си позволявате да злословите за баща им, независимо колко болка или гняв сте натрупала към него. Не въвличайте децата в брачните спорове и личните си проблеми – за това се обърнете към приятели, родители или психолог. Позволете на децата да останат деца.
Вместо да се притеснявате за пораженията, които разводът може да нанесе върху психиката на децата, се замислете на какво може да ги е научила вашата лоша връзка. Децата са страхотни подражатели. Ако родителите не показват любов, нежност и уважение един към друг, децата виждат нещастието като модел на семейството. Когато децата видят, че родителите им са взели решение, което е по-добро, дори и това решение да се нарича “развод”, те се чувстват по-сигурни и уверени, като същевременно изпитват по-силно доверие към родителите, които са решили да имат по-добър живот.
5. Научете се да прощавате
Ако имате деца, добре е също да се научите да прощавате – така ще направите техния преход през развода по-лесен. Ако нямате деца, направете го заради себе си. Да простите е ключа към възстановяване на емоциите.
Разбира се, прошката е една от най-трудните задачи, но без нея, вие ставате затворник или заложник на бившия си партньор. Задържаният гняв към него на практика прави така, че той е с вас денонощно, влияейки на всички ваши решения.
Специалистите съветват да напишете прощално писмо на бившия си партньор. Не е необходимо да изпращате това писмо, а само да го напишете. Това ще ви донесе огромно облекчение. Ако носите болката със себе си постоянно, вие наранявате и децата си и никога няма да успеете да изградите живота, който заслужавате.
И ако още ви е трудно да простите, осъзнайте, че най-доброто отмъщение към него е, когато вие живеете и се чувствате добре!