Когато говорим с детето си за бъдещето, сякаш му предлагаме целия свят. „Можеш да бъдеш какъвто си пожелаеш”, казваме. Но всъщност играчките на децата като че ли им изпращат различни съобщения. Те сякаш казват, че момичетата имат една ключова роля в живота, а момчетата – друга. Сексистски ли са играчките на децата? И защо трябва да бъдат толкова разграничени по пол?
Стереотипите и половите роли
Разглеждайки рафтовете в голям магазин за играчки, веднага ще разпознаем кои са „играчките за момичета” и „играчките за момчета”. Първият сигнал идва от цветовете. Момичешките? Розови, лилави, бели, пастелни цветове. А тези за момчетата? Сини, черни, сиви и тъмно оцветени. След това идва ред на съдържанието. Играчките, предназначени за момчета, са като цяло по-активни, дори насилствени и шумни. Има камиончета със сирени, екшън фигурки с оръжия, конструктори. Играчките, предназначени за момичета са като цяло по-малко активни и са фокусирани върху „грижите за себе си” (прическа и грим) или имат специфични социални роли като грижа за дома или грижа за децата. Розова прахосмукачка като играчка за момиченце? А къде е съответната играчка под формата на синьо кошче за боклук за момченцето? (Точно така, не съществува.)
Винаги ли е било така?
Да – и не. Половите стереотипи съществуват от много време в обществото ни, както и играчките, които им съответстват – куклите за момичетата и камиончетата за момчетата не са нещо ново. Различното е, че преди играчките не бяха толкова обусловени по пол. Класическите играчки бяха с по-малко розово и синьо по себе си и оставяха повече пространство за развитие на детското въображение. Куклите не пристигаха в блестящи розови кутии със снимки как да се използва играчката (на чаено парти примерно). Нямаше намеци за детето, че куклата не може да се качи на дърво или да кара камион.
Това наистина ли е от значение?
Детството е достатъчно интензивно и без тежестта на социалните очаквания. Ако наистина сме искрени, когато казваме на детето си, че може да стане каквото поиска като порасне, значи сексистските играчки наистина са от значение. Те подкопават съобщението, което даваме на децата си. Синът ни обича да готви? Ура! Но успех с намирането на подходящите готварски съоръжения за него в цвят, различен от розовото, пакетирани по начин, който напълно изключва пола му. Да, в случая проблемът може да се реши като купим истински (не много скъпи) готварски съоръжения за сина си или някой от шумните камиони за дъщеря си.
Нужни са много усилия, за да намерим играчки за децата си, които не им предават сексистски послания. Онези класическите, без тема също все още се продават – само че ще ни отнеме часове да ги търсим по магазините.