Привържениците на масажа са убедени, че той помага да се справим с всички сезонни проблеми: депресията, простудните заболявания, изострянето на цистита, възпаленията и др. Развитието на масажните техники е различно в различните части на света. Ние ви предлагаме типичното за всяка една от тях. А дали и коя именно е подходяща за вас, можете да изберете сами.
Класическият руски масаж например е система, разработена още през 19 век от петербургския лекар Владимир Щанге. Руската школа е обединила в себе си най-добрия опит на различните система за масаж. Едно от нейните главни предимства е, че тя отделя внимание веднага на всички органи. Този масаж способства за общото оздравяване и за укрепването на всички системи в организма.
Испанският масаж погледнат от страни напомня обичайното, само че много по-ритмично галене. Масажистът като че ли танцува над тялото на клиента. В действителност това е дълбоко разтриване, които загрява и насища мускулите с кислород. Ръцете на масажиста се плъзгат в различни посоки. При това нито едно от движенията не се повтаря в сеанса повече от 3 пъти. Главното достойнство на испанския масаж е максималната релаксация. В него могат да се използват и лечебните свойства на меда, за който се смята, че предпазва от простудни и кожни заболявания.
Шиацу или акупресурата е т.нар. японски точков масаж, при който, ритмично натискайки биологически активни точки, се смята, че масажистът включва процесите на регенерация на клетките.
Сегментарният масаж наподобява точковия. Оказва се, че всеки човек има по тялото си две ивици с ширина 4-5 см, разположени от главата към седалищните части от двете страни на гръбначния стълб. В тази област се намират голям брой биологически активни точки, които са свързани с различните органи. Масажирайки “актуалната зона” на различни нива специалистът премахва проблемите, свързани с белите дробове, сърцето, стомаха и т.н.
Главното в масажа аюрведа са не масажните движения, а използването на сложни комбинации от индийски ароматични масла. Самият масаж е само начин за проникване на активните вещества в порите на кожата. Този масаж се смята за най-доброто средство за подмладяване на кожата и повишаване на имунитета.
Стоун-масажът използва горещи камъни, които създават т.нар. енергийни зони в организма, а натискът и топлината създават двоен ефект. Горещите камъни засилват въздействието на ароматичните масла, които се използват за масажа, премахват напрежението след тежката работна седмица и нормализират настроението и съня.
Лимфодренажният масаж е подходящ за хора, които поради различни здравословни състояния (варикоза, изкълчване и др.) не могат да се възползват от обичайния масаж. Целта му е да се нормализира лимфо- и кръвотока в болния орган. Твърде се, че помага и за избавяне на целулита.
Метличката е задължителен аксесоар за масажа в банята. Опитните специалисти я омекотяват (за най-добра се смята дъбовата) във врялата вода, а след това удрят с нея тялото.
Широко известен е и източният масаж, познат най-вече на любителите на турските курорти. Масажистът потапя тялото на клиента в сапунена пяна и започва да му прави масаж не само с длани, но и с юмруци, лакти и дори крака. Този масаж дава несравним ефект на релаксация и помага за постигането на душевна и физическа хармония.
Криомасажът е пълна противоположност на масажа в банята. Той е основан на студа. Парченца лед, поставени в полиетиленови торбички, се разстилат по болното място. Вярва се, че помага при травми, удари, хронични болки – болката се премахва, а възпалението изчезва.
Таитянският масаж е съчетание на йога и точков масаж. Той помага при хронични заболявания на гръбначния стълб и ставите, увеличава тяхната гъвкавост и подвижност , а също така е ефективен при стенокардия и главоболие, при депресия и синдром на хроничната умора. Подходящ е както за спортистите, така и за хората с ограничени физически способности.
Според американски учени, 20-минутният масаж на гърба облекчава болката. Те са провели изследване, в което са участвали пациенти, претърпели операция на гърдите или коремната кухина. Резултатите показват, че болката при пациентите, на които всеки ден в продължение на 20 минути е правен масаж на гърба, изчезва по-рано в сравнение с останалите. Според изследователите, обезболяваният ефект на масажа дори може да се сравни с инжектирането на морфин като мощно обезболяващо средство.
Важно е да знаете, че…
• За да получите полза и удоволствие от масажа, клиентът и масажистът трябва да спазват определените правила.
• Лошият масаж е по-вреден и от липсата на такъв.
• Определете от кой вид масаж се нуждаете и потърсете съответния специалист.
• Преди сеанса проврете готовността на масажиста: чисти ръце, къси нокти без лак, никакви часовници, гривни или пръстени.
• Маслото и другите масажни средства не са задължителна част от процедурата. За висш пилотаж в масажа се смята именно работата със сухи чисти ръце.
• По време на сеанса не трябва да усещате болка, а след неговото завършване не трябва да имате синини по тялото.
• За общия масаж са напълно достатъчни 60 минути (по 10 минути да гърба, шията и таза, още 20 за ръцете и краката и 10 минути за областта на гърдите и корема).