Помните ли безгрижните дни от детството, когато карането на колело беше не неприятно упражнение, а истинско удоволствие?
Понастоящем някои от нас ежедневно се борят със себе си дали да започнат програмата с упражнения, която отлагаме с месеци. Имаме всички удобни извинения – тичането не ни понася, нямаме наблизо плувен басейн, йогата не е за нас – но, ако не правим никакви упражнения, това се отразява негативно на здравето ни. Затова ето например карането на колело – то е нединамична и забавна физическа активност, подходяща за почти всеки. Ето и какво трябва да знаем, за да станем от дивана и да се качим на колелото.
Здравните ползи от колоезденето
Ако можем да седим на дивана, значи със сигурност можем да седим и на колело. А карането на колело ще ни донесе много повече ползи от което и да е реалити телевизионно шоу.
Карането на колело е сравнително евтино, лесно за започване и съчетава в себе си чудесна тренировка и приятно прекарване на времето. Това е чудесен начин да контролираме теглото си. С карането на колело изгаряме калории, докато правим тренировка за цялото тяло. Освен това аеробното натоварване е същото като при джогинг с тази разлика, че карането на колело не вреди на ставите.
Според Световната здравна организация „в сравнение с ходенето, ползите от карането на колело са по-големи, поради интензивността на усилията. Колоезденето използва големите скелетни мускули по ритмичен начин, редувайки периоди на активна работа с периоди на почивка. Освен това в градски условия периодите на почивка са по-дълги поради фактори като светофари и други превозни средства и пешеходци. Периодите на почивка позволяват на тялото да се възстанови от високите нива на интензивност, когато колоездачът е в движение. Тези фактори превръщат карането на колело в подходящо аеробно упражнение и метод за подобряване на физическото състояние.”.
Препоръка №1: Да се срещнем с професионалистите
Първото, от което се нуждаем, е колело. Въпреки че е очевидно изискване, всъщност се оказва, че не е толкова лесно. Ако искаме да превърнем карането на колело в редовна част от живота си, не е добра идея да избираме колелото в универсален магазин. Въпреки че в тези магазини има разнообразни модели, продавачите обикновено не разбират от различните видове колела и съответно не могат да ни посъветват кой е най-добрият избор за нашите цели. Когато си избираме колело, е най-добре да отидем в специализиран магазин. В противен случай рискуваме да похарчим стотици лева без да получим задоволителен продукт.
Препоръка № 2: Да определим какъв тип колоездене искаме да практикуваме
Преди да влезем в магазина трябва да сме си изяснили какъв тип колоездене искаме да практикуваме. Извънградско, офроуд или градско и в парка? От това зависи какъв вид колело ще ни е необходимо. Има доста разновидности колела, но трите най-популярни вида са градските, планинските и хибридите.
Градски колела: Тези лъскави велосипеди са предназначени за бързо каране по павирани пътища. Градските колела имат лека рамка, тънки гуми и ниско кормило. То ни позволява да се навеждаме напред и да караме по-безпроблемно при вятър.
Планински колела: създадени за офроуд каране, тези колела имат по-здрава рамка, която е по-подходяща за неравен терен. Планинските колела имат по-широки и релефни гуми, които позволяват карането по каменисти пътеки или из гората. Планинските колела не могат да се движат толкова бързо като градските, но пък не се износват толкова, колкото градско колело, карано по такъв терен.
Хибриди: Предназначени едновременно за градско и офроуд каране, хибридите комбинират различните черти на градските и планинските колела. С по-гладки гуми от планинските, тези колела са създадени с цел да се движат по-бързо от тях, но не толкова бързо, колкото градските велосипеди. Хибридите имат механизъм като на планинско колело, което ги прави лесни за навигация по различни терени.
Препоръка №3: Да проверим дали това колело ни подхожда
Когато си купуваме колело, е важно да направим тестово каране, за да преценим дали това колело е добър избор за нас. В магазина продавачите знаят как да нагласят седалката за височината ни, след което можем да направим едно кръгче на паркинга на магазина. Важно е да се чувстваме удобно и уверено върху колелото, което си купуваме.
Съвети за безопасност при трафик
Карането на колело по улиците е разпространена опция сред колоездачите, които нямат удобни офроуд маршрути. Но все пак трябва да се вземат под внимание много неща преди да се решим да излезем с колелото си на пътя, където ще споделяме пространството с коли и камиони.
Ето няколко съвета, които е препоръчително всички колоездачи в градска среда да спазват:
1. Карайте по посока на трафика, не срещу него.
2. Спазвайте пътните правила, към които бихте се придържали, ако сте в кола. Спирайте на червен светофар. Пресичайте заедно с трафика.
3. Използвайте сигнали с ръка, когато правите завой, за да могат шофьорите да знаят кога планирате да завиете. Използването на сигнали ще намали риска от контузии и наранявания.
4. Ако ви преследва упорито куче, което няма да се махне, и е необходимо да слезете от колелото, оставете велосипеда между себе си и кучето. Винаги е добра идея и да имате под ръка лютив спрей на лесно достъпно място.
Предварителното планиране на маршрута също е добра идея.
Карането на колело е страхотен спорт, който е подходящ за цели семейства, групи приятели и атлети. Щом веднъж потеглим и усетим вятъра в лицето си, всичките ни грижи ще изчезнат и, карайки с приятелите си наоколо, ще се почувстваме не само по-щастливи, но и ще сме доволни, че сме се надигнали от дивана. След това телевизията няма да е изобщо толкова привлекателно занимание, колкото е било някога.