Днес предлагането на различни почистващи препарати е огромно. Всички те обещават, че ако ги използвате, няма да загубите време, ще постигнете забележителен ефект и ще ви бъде страшно лесно. Разбира се, в повечето случаи ви се продават илюзии. При това – на висока цена. А питали ли сте се някога защо домът на баба ви или майка ви винаги е бил толкова истински искрящо чист? И как са го постигали, без “магическите” препарати?
Ние събрахме няколко от позабравените рецепти на домакините от недалечното минало, които със сигурност ще ви спестят доста пари.
Почистване на мебели
За да почистите лакираните и полирани мебели можете да преварите чаша бира с парченце восък. Нанесете топлата смес върху мебелите и я оставете да изсъхне, а след това я изтрийте с вълнен парцал.
Можете да се възползвате и от растителните мазнини (например от репей). Капнете няколко капки въру памук и нанесете с равномерни движения по повърхността на мебелите.
Ако в бързината сте поставили върху масата гореща ютия или чайник, вземете памучен тампон с готварска сол, намокрете го с някаква растителна мазнина и с кръгови движение търкайте петното, докато изчезне. Старите петна могат да се покрият със смес от готварска сол и растителна мазнина и да се изтъркат с вълнен парцал след 2-3 часа.
Можете да почистите петната по мебелите си и с парче плат, намокрено с мляко, а след това трябва да изтъркате с вълнен плат, докато стане съвсем сухи.
Петното от вода ще изчезне от лакираната повърхност, ако го посипете с брашно и изтъркате с памучен тампон, натопен в машинно масло или растително мазнина.
Мебелите от червено дърво ще се освежават добре, след като ги избършете първо с влажен парцал, а след това с ленена кърпа.
За почистването на силно замърсени мебели, които не са полирани, можете да използвате разтвор от топла вода и сапун. След това мебелите трябва добре да се подсушат. Не изпозвайте за тези мебели препарати, които са специално предназначени за полирани мебели. Те ще оставят върху тях мазни петна, които трудно ще можете да отстраните.
Металните части от мебелите, които са потъмнели и изгубили блясъка си, можете да почистите със смес от амоняк (30гр.),тебешир (15 гр.) и вода (50 мл.). Намокрете с получената смес парче памучен плат, нанесете върху металните части и търкайте до постигането на желания блясък. Същият ефект може да се постигне с вода и лимонов сок.
Ако почиствате меката мебел с прахосмукачка, препоръчително е да завиете четката с двоен слой марля, която трябва да бъде намокрена със солена вода (1 ч.л. сол на 1 л.вода).
Плюшените или кадифените дамаски не трябва да се прахосмучат. За тяхното почистване използвайте мек плат, намокрен с топла вода. Мазните петна се премахват и с чист бензин. Ефективна е и сместа от вода и амоняк (съотношение 2:1) или вода и оцет (съотношение 1:2). Имайте предвид, че зеленият цвят на дамаската се променя под влиянието на амоняка.
Кожените мебели се избърсват с влажен парцал, а след това върху повърхността се нанася леко разбит яйчен белтък. За премахване на петната от кожата може да се използва смес от нишесте и бензин (1:1), която след изсъхване трябва да се избърше добре.
Кухненските мебели, покрити с пластмасови покрития, се мият с вода и прах за пране (1 с.л. пран на 1 л.вода). Използването на сода, сапун и гореща вода способства за потъмняването на боядисаните мебели.
Следите от мухи можете да премахнете с памучен тампон, леко намокрен с вино.
Мехурите и подутините по мебелите, изработени от скъпо дърво, можете да отстраните като поставите върху тях няколко пласта хартия, които трябва да изгладите с достатъчно гореща ютия.
Ако по този начин не успеете да премахнете издутите части, трябва внимателно да прободете повърхността с шило, да влеете в процепа малко лепило и отново да гладите през плътен слой хартия (това не се отнася за премахването на мехурчетата по полираните повърхности).
Миене на прозорци и врати
Вратите и рамките на прозроците се мият с вода и амоняк (1с.л. на 1 л.вода). Ако са боядисани с цветна боя може да се използва отвара от чай (2 с.л. сух чай на 1 л. гореща вода).
Петната по стъклата от засъхнали материали се премахват с бръснарско ножче, а от прясна боя с терпентин.
Ако прозорците са замърсени от мухи, те могат да се почистят със спирт за горене.
Парцалите за миене на стъкла трябва да отговарят на три условия: да бъдат ленени, да са 3 броя и да не се използват за други цели.
Поставете малко тебешир в топла вода (1-2 с.л. тебешир на 1 л. вода) . С първия, намокрен със сместа и леко изцеден парцал намажете прозореца, с втория, който трябва да е леко влажен съберете мръсотията , а след това оставете стъклото да изсъхне (но не и да пресъхне). Накрая го избършете с третия парцал.
Миенето на прозорците става по-лесно при облачно време, а в кухнята не трябва да се готви нищо. През зимата, за да се избегне замръзването на прозорците, можете ги намажете от двете страни с тънък слой глицерин. Намазват се само стъклата на вътрешните прозорци.
Следва продължение