Как родителите могат да разберат, че детето им има проблеми в училище, че го обиждат или издевателстват върху него? Ето някои признаци:
– Детето ви често се прибира в къщи в лошо настроение или дори разплакано;
– Станало е затворено и необщително, неохотно отговаря на вашите въпроси;
– Преструва се на болно, за да не отиде на училище;
– Започнали са да му изчезват различни вещи – не непременно скъпи;
– Успехът му значително пада.
Първата ви реакция естествено би била да защитите детето си “с нокти и зъби”. Но дали това няма само да влоши ситуацията? Разбира се, нито едно дете не заслужава лошо отношение към себе си – всяко едно е по собствен начин уникално същество и има своите достойнства. Но на малкото същество не винаги му се удава лесно да прояви в един колектив силните си страни, докато връстниците му много по-лесно откриват слабите му места. Какви могат да бъдат те? Ето някои от тях:
– Ако детето ви има проблеми с физическата подготовка и е винаги последно в спортните занимания;
– Ако външният му вид е по-различен от този на болшинството негови съученици и не е облечено според наложените “модни тенденции” в училището;
– Ако е “шишкото” в класа;
– Ако има проблеми с усвояване на учебния материал и го сочат с пръст като “двойкаджията” и т.н.
Възможно е също така детето често да боледува и да отсъства от училище, при което да остане изолирано и да не бъде прието като “свой” от съучениците си. Някои деца пък просто имат по-сложен характер – те са по-пасивни, неуверени в себе си, чувствителни и раними.
Така или иначе, у малките “изгнаници” се натрупва обида към връстниците им, чувство на изолираност и самота. Нещастното дете може да се затвори в себе си или тихомълком да започне да отмъщава на тези, които го тормозят, а това може да доведе до непредвидими, понякога ужасни последици.
Понякога е по-добре родителите да не се намесват в отношенията между децата, но този случай не е такъв. Не трябва да се акцентира върху конкретното произшествие, а да се окаже подкрепа на детето, която то да почувства:
– Опитайте се да поговорите с детето по-задушевно, да разберете повече за това, което става в училище, да получите повече информация за съучениците му.
– Задължително ходете на всички родителски срещи и се опитайте да вникнете в училищния живот.
– Установете добри контакти с класният ръководител и се опитайте непрекъснато да получавате информация от него за това, което се случва в училище.
– Помогнете на детето да се сприятели с някое друго дете от класа, така че да не се чувства съвсем само и да стане по-уверено.
– Организирайте извън-училищната дейност на детето си, намерете му занимание.
– Ако е станало ясно за какво точно детето ви се е превърнало в обект на присмех или тормоз, се обърнете към класния ръководител, директора или училищния психолог.
Възпитавайте в детето си навици за общуване: по-голяма активност и инициативност при взаимоотношенията, дрюжелюбие, умение да отстоява себе си, а когато е необходимо – да се въздържа и да отстъпва. Няма да е излишно да помолите класният ръководител да оказва подкрепа на детето ви – например да го ангажира в някакво важно мероприятие, така че да издигне авторитета му в очите на съучениците му.
Как може детето да покаже пред връстниците си собствените си достойнства? Ако детето не e ангажирано в училищни дейности, където да се отличи, вие създайте за него подобна възможност. Организирайте някакво събитие – било за рождения му ден или по друг повод, където то ще се чувства на собствена територия, ще има “главната роля” и възможност да покаже някои свои таланти.
Случаите на издевателство върху отделни ученици в училище съвсем не са изолирано явление. Почти във всеки клас има по някое “нарочено” дете, което може да е и вашето собствено. Много родители смятат, че вината е изцяло на учителите. Но по-често това не е вярно. По мнение на специалисти, неприятните инциденти с децата в училище могат да бъдат силно редуцирани, ако родителите обръщат повече внимание и отделят повече време за собствените си деца.