Мудността днес не се ползва с особена почит. Особено мудните деца. Те постоянно чуват от техните родители, учители и приятели „По-бързо? Какво се мотаеш?”.
Майките и татковците не трябва да очакват, че това дете ще стане бързо и експедитивно. Мудността е едно от вродените свойства на темперамента. В подобен случай вие можете само да помагате на децата да се справят с изискванията за бързина, които им предявява животът.
Много родители са дразнят от прекалената бавност на децата си – то губи толкова много време за обличане, събличане, събиране на играчките, хранене и т.н. Детето не умее да концентрира мислите си, не може се съсредоточи върху изпълнението на действието. И на родителите им е по-лесно да правят всичко вместо детето. В резултат на това децата не придобиват необходимите навици и умения за своят възраст и бавно започват да изостават от връстниците си.
Развитието в ранна възраст пряко зависи от двигателната активност (умението за координиране на собствените движения, развитостта на моториката). Всеки навик, придобит от детето, е крайно важен, ето защо вие не трябва да го нагрубявате за това, че то се нуждае от повече време в сравнение с останалите. Постоянният присмех, виковете и наказанията са способни да превърнат детето в невротик, но те няма да го направят „по-бързо”.
На мудните деца им е особено трудно в училище. На учителите често не им достига търпение и време за такива деца, в същото време децата трудно се подготвят с домашните си и не могат да се откроят сред останалите си “бързи” връстници. Училището изисква не само добри знания, но и бързина на реакциите, самостоятелни работи, тестове и т.н. Следователно мудните деца не могат да бъдат активни по време на учебните часове. И това се отразява на техните оценки. Но трябва да се знае следния факт: ако мудното дете са залови за някаква работа, то ще я изпълни с присъщата му последователност и задълбоченост. И знанията, които то ще придобие, ще останат в главата му дълги години.
За да помогнете на своето дете, помислете как можете да намалите неговото натоварване. Определете приоритетите в училищните дисциплини. Не се карайте и не викайте за ниски оценки.
Мудните деца се страхуват от промените и от всичко ново, на тях им е трудно да преминат от една дейност на друга. Ето защо тези деца задължително трябва да спазват своя дневен режим, тъй като това ще им създаде усещането за постоянство, ще ги научи на организираност, ще им позволи да намират време за усвояването на нещо ново и ще им дава възможност за отдих.
Мудното дете тежко преживява своите неуспехи, то е много уязвимо и затова родителите трябва да отделят по-голямо внимание на периода на неговата адаптация към училището и да информират учителите и възпитателите за особеностите на своето дете.
С тези деца трябва да се играят игри, които способстват за повишаването на тяхната активност, но в достъпно за него темпо. По-често пускайте на детето си енергична, бодра и весела музика, а за да го раздвижите танцувайте с него – не му позволявайте то да седи само с празен поглед – играйте си с него, разговаряйте, шегувайте се.
За тези деца е особено болезнено сравняването на техните успехи с успехите на другите деца. Най-добре е да поощрявате детето за тези постижения, които то може да сравни с миналите си резултати или с действията на възрастните. Мудното дете се нуждае от постоянно внимание от страна на родителите, от тяхната подкрепа, съпричастност и ненатрапчива помощ.
Родителите трябва постоянно да убеждават детето си, че всичко ще бъде наред.
Поради своята неувереност, мудното дете често смята, че другите не го обичат достатъчно. Нетърпението и раздразнението от страна на по-активния и енергичен възрастен може да причини на детето големи страдания, невроза, хронични конфликти.
Ето защо най-доброто, което могат да направят родителите за своето дете и да го приемат и обичат такова, каквото е!