Може ли да бъде забавено стареенето на кожата? Със сигурност – ако вярвате на рекламите на козметичните средства. Но доколко всъщност този процес е под наш контрол?
С течение на времето кожата страда от същите процеси на състаряване, както и останалите ни органи. Но част от този процес всъщност не се дължи, както мнозина смятат, на възрастта, а на други фактори като например слънцето. Товав случая означава едно – те могат да бъдат избегнати или поне действието им да бъде намалено.
Нормалното остаряване: колаген, еластин и бръчки
В основата си кожата представлява “мрежа” от колаген и еластин – протеини, които я поддържат здрава и свежа. Когато я нараним, те се намесват и възстановяват нейната цялост.
С годините здравината на тази “мрежа” отслабва и кожата започва да се отпуска. Има и още няколко необратими тенденции, независимо от нашето желание:
• Кожата става по-тънка и губи част от мазнините в себе си. Тя става по-груба.
• Намесва се и гравитацията, която е причина за типични с възрастта образувания като отпускането на кожата под брадичката и под мишниците.
• Генетичният ни код допринася постепенно за процеса на стареене. Също както при някои 80-годишни хора кожата изглежда като на 50-годишен, така, за съжаление, при някои 50-годишни тя изглежда като на 80.
Никоя от тези тенденции не може да бъде избегната. Но забелязвате ли, че още въобще не сме споменали бръчките?
Какво е в нашите възможности: влиянието на слънцето
Може да се каже, че в изключение на горните фактори, всички останали, които състаряват кожата, са ни подвластни. И повече от тях се коренят в едно – слънчевите лъчи.
Ултравиолетовият спектър от слънцето прониква в кожата. Ултравиолетовите лъчи разрушават еластичните фибри, благодарение на които кожата ни изглежда здрава и свежа, и започват да се оформят бръчките.
Слънчевата светлина е отговорна и за появата на петната по кожата, които се появяват с възрастта – най-вече по местата, изложени по-продължително на влиянието й – ръцете, лицето и др.
Количеството на бръчките и тяхната дълбочина зависи пряко от това колко време прекарваме на слънце. Затова:
Спрете със слънчевите бани, за да придобиете тен – всяко потъмняване на кожата означава, че тя се състарява по-бързо.
Винаги ползвайте слънцезащитни средства, като избирате фактор (SPF) не по-малък от 15, а колкото повече, толкова по-добре. Ръцете и лицето са най-често изложени на слънце – затова ги покривайте.
Носете шапка с периферия или поне с козирка.
Избягвайте слънцето най-вече в часовете между 10 сутрин и 3 след обяд, когато лъчите му са най-силни.
Дори при идеално предпазване от слънцето, появата на бръчките все пак не може да бъде избегната съвсем. Част от склонността към тях е генетично заложена, а отчасти те са естествена последица от процеса на стареене.
Как влияе на кожата пушенето
Доказано е, че бръчките се появяват по-рано и са по-дълбоки при хората, които пушат. Дори в медицината се използва термин “лице на пушач”.
Причините за негативните последици от пушенето се дължат на намаления приток на кръв към лицето и съдържащите се в дима токсични вещества.
В допълнение пушачите често присвиват очи, за да се предпазят от дима, а това също ускорява появата на бръчки. Те се появяват най-вече встрани и под очите на дългогодишните – именно това се нарича “лице на пушач”.
Алкохолът и кожата
Злоупотребата с алкохол (повече от 1 питие дневно за жените и 2 – за мъжете) е вредно за здравето като цяло, съответно и за кожата. По правило хората, които пият повече, не се хранят здравословно, а към липсата на достатъчно полезни хранителни вещества кожата е особено чувствителна и реагира бързо.
Храненето и кожата
Взаимодействието между слънцето и кожата може да бъде наречено “непрестанна битка”. Съответно в нея, за да има шанс кожата, тя трябва да се снабдява редовно и с достатъчно необходими й вещества.
Храната трябва да бъде не само достатъчна, но и да не съдържа вредни вещества, т.е. колкото повече т.нар. джънк-фууд консумирате, толкова по-бързо кожата ще губи сражението със слънцето и възрастта.
Антиоксидантите като например витамините С, Е, А и биотин (наричан често витамин Н – от групата на витамините В) са особено важни за кожата. Ще си набавяте повече от тях, ако ядете свежи плодове и зеленчуци всеки ден. Доматите, цитрусовите плодове, зелените зеленчуци, морковите са много добър източник на антиоксиданти.
Нашите родители ни правят много подаръци – може би един от тях е и здравата ви кожа в наследство. Но дори това да не е така, можете да направите много, за да й помогнете да се справи в борбата с възрастта.