Ако малкото дете е с нарушен режим на сън и бодърстване, страдат всички членове на семейството. Но при желание, само за една седмица родителите могат да научат детето си да заспива с удоволствие. Главното е те да се заредят с търпение и да спазват някои препоръки.
Новороденото има много малко причини, поради които не може да заспи: то или е гладно, или нещо го боли, или нещо го тревожи. По-големите деца имат повече мотиви, за да не си лягат навреме. Резултатът от всичко това е напрегната атмосфера в дома и детски сълзи.
Ако всекидневните вечерни процедури са превърнат в ритуал, който се изпълнява по едно и също време, детето ще започне за заспива по-спокойно.
За тази цел е добре да… :
…създадете подходяща обстановка за сън.
Вместо големия абажур, включете нощна лампа. Приглушената светлина действа успокояващо. Освен това, по този начин детският организъм получава сигнал за смяна на дейностите. Нали все пак на тъмно не се играе добре! Погрижете се температурата в детската стая да не надвишава 20 градуса С. Препоръчително е сутрин и вечер стаята да се проветрява. В задушно помещение се заспива по-трудно, тъй като недостигът на кислород възбужда нервната система.
Можете да включите в помещението и ароматична лампа. Ароматът на лавандула притежава сънотворно действие. Но не прекалявайте – тя трябва да гори не повече от 10 минути. Преди сън детето може да слуша тиха класическа музика, която е прекрасен фон за приятни сънища.
…спазвате строго определения “вечерен” сценарий.
За да заспива детето по-бързо, вие трябва правилно да организирате вечерните часове. Бързите игри заменете с по-спокойни, а към хигиеничните процедури пристъпвайте в точно определено време.
Ако детето си търка очите, плаче или капризничи без причина – това са явни признаци, че то иска да спи. Следователно то незабавно трябва да бъде сложено в леглото. Не позволявайте детето да се преумори – в този случай то трудно ще заспи. Умората предизвиква превъзбуждане на нервната система.
Започнете подготовката за сън с къпането. Водните процедури отпускат детето и го зареждат с положителни емоции. Не го карайте да бърза, нека то се плиска на воля с водата. Поиграйте си заедно: във ваната могат да плуват лодки или златна рибка. Разкажете на детето приказка. За него най-важното е, че мама е наблизо. След къпането облечете детето с мека пижама. Приятната материя и любимите шарки ще го настроят на спокойна вълна за сън.
… го нахраните
Не забравяйте за вечерята – на гладен стомах се заспива трудно. Ако все още кърмите детето, това може да става в детската стая. Вероятно заситено, то ще заспи направо в ръцете ви и вие лесно ще можете да го поставите в детското креватче. Ако детето с удоволствия яде пюрета и каши, неговото вечерна храна трябва да бъде лека и вкусна.
След вечеря заведете детето в детската стая. Не е задължително веднага да го слагате да спи. Нека то да пожелае лека нощ на любимите си играчки. Обяснете му, че изморените играчки също спят, ето защо е време и то да заспи. Изпейте тиха нежна песен на детето, шептете му ласкави думи, галете го по главичката, гърба и ръцете. За него, да усеща допира на майката, е не по-малко важно, отколкото да чува нейния глас. Забравете за всякакви неотложни неща. Вашите движения и думи трябва да бъдат напълно спокойни и бавни. По този начин вие ще създадете спокойна атмосфера за сън.
Ако детето се събужда през нощта, не изключвайте нощната лампа. Тъмнината може да го изплаши, а меката светлина ще разсее всичките му страхове. Оставяйте вратата на детската стая леко открехната.
…да се запознаете добре с всички забранени начини за приспиване на детето.
За съжаление, понякога церемонията по заспиването отнема цял час. Детето не иска да се отдели от вас и плаче за вашето присъствие. Това не е каприз. Просто на детето не му е стигнало времето за общуване с вас. Останете до него, колкото е необходимо.
И не допускайте следните грешки:
– Не игнорирайте плача на детето. Неговите сълзи са молба за помощ. Ако се приближите да него, успокоите и целунете, то бързо ще заспи. По този начин вие няма да го разглезите. Но липсата на внимание от ваша страна ще му нанесе голяма травма.
– Не люлейте детето в люлка или детската количка. Отучването от този навик е много по-трудно, отколкото спазването на всичките останали препоръки.
– Откажете детето от биберона. Разбира с него, то по-бързо се успокоява и заспива, но това не е разрешаване на проблема. По време на сън детето често се събужда, защото си е изгубило биберона. Освен това, заменяйки своето присъствие с неодушевен предмет, вие само ще задълбочите ситуацията.
– Никога не изпращайте детето да спи в качеството на наказание. По този начин вие ще формирате у него негативно отношение към съня. И ще превърнете лягането в леглото за сън в мъчителна процедура.
– Не трябва да нервничите, да викате на детето и да го удряте. Само с ласка и внимание вие ще можете да постигнете добър резултат!