Работохолизмът не е заразна, но затова пък е модерна болест. При работохолика балансът на ценностите е в полза на работата. В ранните стадии изглежда, че в това няма нищо страшно, но с времето ситуацията напомня алкохолната зависимост (човекът започва да пие за компания, да си повдигне настроението, а след това не може без да пие). Ако трудолюбивият човек работи, за да се възползва от резултатите на своя труд, то работохоликът просто не може да живее без работа, а какво ще получи – няма голямо значение.
Как да разпознаем работохолика?
1. Вие пристигате на работа и той вече там, тръгвате си, а той -остава. И дори да изтичате до офисаq за да вземете забравения си чадър, в 99% от случаите ще го заварите там. Първоначално това предизвиква уважение у колегите, но след това раздразнение.
2. Работата за работохолика не е средство за постигане на целта, а смисъл на живота. Той често не може да отговори на въпроса защо му е необходима работата. На него му се харесва резултатът, а не процесът.
3. Извън работния процес работохоликът не се чувства уютно. В работата всичко е планирано и разчетено, а в живота могат да се случат и непредвидени неща.
4. Работохоликът не умее да си почива. Той не се чувства добре във весела и безгрижна компания, няма социални връзки и желание за общуване.
Откъде се взимат работохолиците?
Човек не се ражда работохолик. Работохоликът се създава от семейството или обществото. Работохолизмът е начин да се избяга от действителността, да се живее в самота, тревога и страх и едновременно това той е и предлог да не се решават собствените проблеми. По –точно работохоликът смята, че с помощта на работата той ги разрешава, но това не е така.
Най-разпространените причини за работохолизма са:
1. Психологични проблеми.
Страх от самотата – работата създава впечатление за потребност и въвлеченост. Ако извън прага на офиса самотата ви чака като вярно куче, не е трудно да се обясни патологичният ви стремеж към работата.
Ниската самооценка. Тя ни кара да работим за да не бъдем отхвърлени и да претърпим неуспех. Всеки проблем може да изглежда като световен и затова работохоликът е способен с дни да не си тръгва от работа и по 100 пъти да преработва отчета.
Страх и неумение за общуване. Работното време е подчинено на боговете с имена “ред, дисциплина, субординация”. Тук всичко е решено преди теб и затова може просто да плуваш по течението.
2. Семейни проблеми.
От тях работохоликът се потапя до шия в работата. Шефовете са във възторг от хората, склонни да работят в почивните дни или да пътуват в командировка.
Проблемите в семейството са една от най-разпространените причини за прекалено силното увличане по работата и колкото по-дълго време те не се решават, толкова по-трудно работохоликът успява да преодолее своята зависимост.
3.Опит за компенсиране на загубите.
За определена категория хора трудът не е наркотик, а лекарство. С негова помощ те забравят за своите болести, физически недостатъци, неуспехи в личния живот и загубата на близки хора. В повечето случаи, когато раната се затвори, човекът престава да бъде работохолик.
Опасностите на работохолизма
Работохолиците по-често от другите с подложени на физически заболявания и психични разстройства. Техният живот е постоянен стрес, а организмът им не получава възможност да си почине. Освен хроничната умора и различните неврози, се появяват проблеми с гърба, стомаха, съдовете, сърцето. Работохоликът бавно и вярно върви към инфаркта. Медиците отбелязват, че тези, които напълно се отдават на работата си, са силно застрашени от този сериозен проблем.
Не всичко е наред и в семейството на работохолика. Неразрешените проблеми се натрупват, а отношенията тихомълком се разрушават. Работохолизмът е честа причина за развод, а съответно – и за настъпващата самота.
На работата също не всичко върви като по вода. От една страна работохоликът не е обичан от колегите си, а ако той се нуждае от похвала, попада в затворен кръг. С времето той все по-трудно поема нови задължения (нали всички вече са свикнали с предишните), още по-трудно се развива (докато колегите му взимат второ висше образование, четат книги или просто завързват успешни запознанства, той стърчи на работното място), а и натрупалата се умора в определен момент затруднява работния процес. От друга страна, много малко ръководители са готови да вземат на работа и държат на щат работохолик – те са наясно, че такъв сътрудник е подходящ за самия процес на работата, но не и за постигането на бърз успех.