На времето си Оскар Уайлд е казал: “Любовта към себе си е начало на роман, който може да продължи цял живот”. При някои хора този роман се съпровожда с проблеми и кавги и околните, без да забелязват това, могат да станат декори в спектакъла на един самовлюбен актьор, който смята за истински човек само себе си.
Отражение в криво огледало
От гледна точка на клиничната психология, тези хора страдат от нарцистично личностно разстройство. Главната черна на Нарцис е обсебване от идеите за собственото величие. Той като че ли си създава фалшива самоличност, която въплъщава всичко, за което е мечтал. Такива са Непризнатите Гении, Избраниците, Отхвърлените от неблагодарното общество.
Може да изглежда, че Нарцис има висока самооценка, но това не е така. Неговата самооценка е крайно ниска. В това няма никакво противоречие. Нарцис е влюбен в своето отражение – в мечтата си за величие и превъзходство. И тъй като той не е избран за владетел на цялото земно кълбо, то реалният живот и неговата личност не го устройват.
За да скрият пропастта между реалността и мечтите, този тип хора постоянно разказват приказки за самите себе си, при това внимателно крият истинските факти, мисли и чувства.
Ресурси за живот
Всички хора се нуждаят от подкрепата и възхищението на обкръжаващите ги. Но Нарцисите се нуждаят от това в огромни количества. Те цял живот се опитват да предизвикат възторг у останалите. И за да няма проблеми с одобрението, Нарцис си търси “нарцистичен ресурс”, който може да стане съпруг, партньор, приятел, член на семейството. Да си в ролята на такъв “ресурс” не е лесно. Нали един от признаците на нарцистичното разстройство на личността е неспособността да съчувстваш на другите. Да изобрази съчувствие всеки Нарцис може много убедително, но реално той не умее да съчувства. Много Нарциси стават психолози, лекари, работят в благотворителни организации, за да поддържат отражение си на Спасител на Всички. В действителност обаче, другите хора за тях са просто неодушевени декори, които ги плашат, ако не могат да установят над тях пълен контрол.
Случва се и това, че Нарцисите прибягват до домашно насилие, за да контролират своите “ресурси”. Но повечето от тях се ограничават с емоционалния шантаж и психологичния натиск. Те не са способни да разберат потребностите на другите, не могат да търпят чуждите недостатъци и с лекота игнорират проблемите на близките си хора, когато това не им е изгодно. Те обичат да се представят загрижени, но често унижават хората със снизходителната си опека и ако не получат необходимото, веднага преминават към обвинения и рязка критика.
Как да разпознаем Нарцис?
Проблемът е в това, че фалшивото отражение на Нарцис действително може да го направи да изглежда крайно обаятелен и харизматичен човек. Това са хора, които успяват да привлекат вниманието на другите и впечатлителните или неопитните хора могат да попаднат в плен на техния чар.
Но все пак те се отличават с някои характерни черти, които могат да бъдат “разпознати”:
– Няма тема, която Нарцис да не може да превърне в любима: той може да ви изнесе лекция за отглеждането на някакво цвете, в хода на която вие ще разберете какво му е казвала майка му, когато е бил на 5 години, как той се справя с невъзприемчивите си сътрудници в офиса, а също така каква кола си е купил.
– Нарцисите обичат да поучават. Те са готови да ви изслушат, но само ако след това вие им дадете възможност да ви дадат “ценни” съвети, които в случай че не бъдат спазени, моментално ще ви превърнат в “неблагодарници”.
– Всички винаги и за всичко са виновни. Нарцис умее да предизвиква чувството на вина както никой друг.
– Нарцисите не понасят никаква критика – дори и най-конструктивната. Но те не се стесняват да критикуват другите. Това са хора, които могат да направят сцена за 5 минутно закъснение, въпреки че самите те винаги закъсняват минимум с половин час, възмущавайки се, че другите не разбират “особеностите на техния характер”
– В обкръжението на Нарцис повишеният стрес е норма. В отдела, където той работи, обикновено има често текучество на кадри. Рядко има хора, които са в състояние да запазят спокойствие в негово присъствие.
След известно време хората, които наистина са близки с Нарцисите, започват да страдат от техния натрапчив контрол и експлоатация. При това Нарцисите могат да се окажат толкова добри манипулатори, че често “жертвите” не могат да се усетят толкова бързо. В подобни случаи важното е да не позволявате на Нарцис да се “промъкне в сърцето ви”, от което той задължително ще се възползва. И да не забравяте, че не всичко, което блести, е злато.