Съществуват няколко начина за имплантация на косата. В тази статия ще говорим за имплантация, при която се използват изкуствени влакна.
Някои съвременни клиники предлагат на хората, страдащи от андрогенна плешивост и други заболявания, водещи до изгубване на косата, услуга за имплантация на коса, при която се използват изкуствени влакна. Използваните при тази процедура влакна са направени от полиефирамид, найлон и сходен материал. В краищата на влакната има възел, който се имплантира в кожата на главата за да се скрие оплешивяването.
Тази процедура е доста опасна. Тя е забранен в ЕС и много от щатите на САЩ, но в Япония, където е възникнала за първи път, и днес се ползва с голяма популярност.
С тази процедура са свързани два основни проблема:
1. Участъците на главата, подложени на имплантацията, стават по-чувствителни и по-често са подложени на въздействието на различните вредни бактерии. Фоликулите на естествената коса имат специален механизъм, който пречи на микрофлората на кожата да използва фоликулите на косата и по този начин защитава дермиса (средния слой на кожата). Изкуствените импланти обикновено проникват през епидермиса към корените на косата, разположени в дермиса. При имплантацията липсват всякакви защитни механизми и хората, използвали тази услуга, често страдат от кожни инфекции.
2. Изкуствените влакна са чужди субстанции, а нашата имунна система е автоматично настроена за борба с такива субстанции. Тя ги разпознава като чужди и постепенно започва да се избавя от тях. В резултат на това “изкуствената коса” започва да окапва. При някои случаи изкуствената коса е имплантирана толкова дълбоко, че тя не може да падне и тогава възникват чести възпалителни процеси и белези, които трябва да се отстраняват хирургично. Белезите остават и на тяхно място никога не пораства нова коса.
Не трябва да се пренебрегва и фактът, че тази процедура влияе на нашата психика, а освен това тя е и доста скъпа.