Пътят на слънцето минава по билото на живописната Централна Стара планина и предлага хармонично съчетание на културно-историческо наследство, съхранени традиции и бит и невероятни природни пейзажи.
Трявна – средище на дърворезбата, иконописта и самобитната архитектура. В прохладата с ухание на бор духът празнува, дървото оживява, иконите говорят, старите къщи стоплят сърцата. Всяко идване тук е първо и никога последно, защото Трявна излъчва спокойствие, мъдрост и сила, защото тя е “скроена” уютно, по човешка мяра.
Гордостта на града – шедьоврите на дърворезбата, иконописта и строителството не са само в музеите. Традицията се предава от баща на син и днес можете да влезете в малките работилнички по главната улица, да погледате сръчните майстори, да побъбрите с тях за тайните на занаята и да си купите изработения пред вас красив предмет за спомен. А старите образци са навсякъде – живописния площад с неповторимото съчетание между красота и функционалност на Часовниковата кула и Стария мост, олтарните дърворезби и икони в църквите “Св. Архангел Михаил” и “Св. Георги”, топлотата и достолепието на музея Школото (Старото училище), на Даскаловата къща и Райковата къща. Нежно обгърната от меки хълмове, неусетно преливащи в Старопланинската верига, Трявна разкрива своето великолепие и все още омаяни от магичната и сила се отправяме към
Габрово – сцена на открито. Тук всичко е по-различно от другаде, защото на най-голяма почит е усмивката. Тук много неща се случват за пръв път или са единствени. Габрово е родината на енергоспестяването – просто отрязват опашките на домашните котки, за да влизат по-бързо в стаята, за да не изстива. Тук е единственият в света Дом на хумора и стаирата и дори в болницата лекуват със смехотерапия. Артистичният и оригинален, типично габровски поглед върху живота блика и в нестандартния натюрел на родения тук световноизвестен художник Кристо.
Недалеч от Габрово, само на 7 км, е единственият в Югоизточна Европа действащ етнографски музей на открито. “Етъра” е в списъка на световните туристически обекти. В кокетните му работилнички можете да изучавате някой от многобройните старинни български занаяти.
Обичате ли уединението – то е само на 16 км нагоре в планината. Покритите с каменни плочи къщи в архитектурния резерват Боженци пазят ревниво спокойствието и тишината на миналите столетия. Тук отекват само стъпките на странника по калдаръма и песента на рекичката.
Самото местоположение на Габрово приканва да се потопиш в прелестта на планината. С живописния преход от билото към полегатите хълмове, от тайнствения полумрак на вековните гори към яркия простор на обширните поляни се озоваваме в Априлци – слънчева котловина в сърцето на Стара планина. Тук планината ще ви обгърне като в люлка – свежа и многогласна, когато посреща слънцето, притихнала и уханна, когато го изпраща.
Като в разкошен букет с цветовете на всички сезони тя е събрала тук величието на високите и загадъчни върхове, нежността на алпийската роза, гордия полет на орела. Със своя непокорен дух се славят и тукашните хора. За тях казват, че коленичат само когато пият от извор. Прелестната котловина в подножието на най-високия старопланински връх има за всекиго по нещо. За сериозните планинари – предизвикателството на върховете Ботев, Марагидик, Триглав, за търсачите на силни усещания – Северния Джендем и най-високия водопад в България Райското пръскало, за рибарите и гъбарите – винаги пълна кошница край Видимската и Острешката река и из влажните смесени гори, за ловците – луксозно обслужване и ценни трофеи, за съзерцателите – великолепни планински панорами, както и единственото в Стара планина находище на алпийска роза. Ценителите на изкуството ще се прехласнат пред ръчно изработените дантели, килими, традиционни медни и керамични съдове, полиграфираните сувенири от дърво. А щом седнете на трапезата или зелената морава – кой ще откаже чашка от световноизвестната сливова ракия, замезвайки с истинско българско сирене и кашкавал.
Отпочинали и заредени с омайната енергия на Априлци се отправяме в градът на майсторите във вълшебната планина – Троян. Разположен върху красивите естествени тераси край река Бели Осъм, градът е средище на ненадминатата троянска керамика. Топлината на глината събира не само ярките цветове на българската земя, но и слънчевия характер на хората. Само с един съд от Троян ще отнесете със себе си незабравимото от малка България – синьото южно небе, пъстрите вълнени китеници, величествената осанка на планината, бистрите пролетни ручеи и щедрата човечност на нейния народ.
Още преди да сме навлезли в Тетевен, вече сме обзети удивлението, което най-прочутият български класик Иван Вазов изрази с думите: “Ходил съм в Швейцария и по други места в Европа, пребродил съм България, но не съм видял по-вълшебен край.” Чужди пътешественици от стари и нови времена също отбелязват, че Тетевенския дял на Стара планина е най-прекрасният ландшафт на Балканския полуостров. Към това може и да се добави и сърдечността, гостоприемството и добронамереност на местните хора. Властната планина е дала сила на тетевенци да извоюват специален статут на своя град по време на турското робство и да му осигурят стопански и културен разцвет. Символ на тяхното самочувствие е камбанният звън на извисилата се над града църква “Всях Сетих”. Тук, в красивата долина на река Вит имате възможност да поемете към надвисналите зъбери, към заоблените поляни, към спокойствието на курорта Рибарица, към очарователния Гложенски манастир, кацнал високо на върха като птица пред полет, или към тайните на пещерата “Съева дупка”. Добри планинари ще бъдат ваши водачи по повече от 40 маршрута.
Прелестите по Пътя на слънцето е невъзможно да с опишат, трябва да се почувстват! Изминете ли го – ще усетите, че истински ви е сгряла човешката топлина.
Пътепис от: bgglobe.net