Пеенето е едно от най-достъпните и разпространени видове изкуство. Още в древността се e смятало, чe то разкрива душевността, вътрешния свят и емоциите на човека. Но за съжаление, много хора са убедени в това, че „не могат да пеят” и поради тази причина те се стесняват да правят това пред другите. Ето защо при голям процент от тях певческият дар остава реализиран само в банята или празния апартамент.
Но ако ви кажат, че всеки човек може да се научи да пее?! И че всеки може да развие способността си да пее хубаво?
Музикален глас има всеки един от нас. Но, както и всяко друго умение, той трябва да се развие. Вокалният слух или способността да различаваме правилното от неправилното пеене също не ни е дар от природата. Това е специфично чувство, което трябва специално да се изработи.
Гласът започва да се формира не по-рано от 8-9 годишна възраст. На 17-19 години, когато организмът на човека е формиран, е пикът в развитието и гъвкавостта на гласовия апарат. Но професионално може да се пее на всякаква възраст.
Ако сте решили да разкриете своя певчески потенциал, можете да започнете със специално аудио, видео или текстови пособия по изучаване на вокала. Най-добре е това да става индивидуално, но с помощта на преподавател, който ще ви помогне да заложите фундамента на правилното пеене и ще ви избави от много грешки, които могат да нанесат вреда на гласните ви струни. Да намерите добър преподавател днес не е трудно – Интернет мрежата предлага абсолютно всичко.
Задължително потърсете специалист с висше музикално образование. Цената на уроците по пеене варира, но целта оправдава средствата. Много важно е да си изберете преподавател, който ви е приятен като личност. Ако в процеса на общуването вие чувствате дискомфорт, обучението няма да ви донесе очакваната полза.
Първото основно нещо, което трябва са направите е да се преборите със собствените си комплекси. Внушете си, че пеенето е толкова естествено, колкото и говоренето.
Заедно с преподавателя вие трябва да определите своя бъдещ стил и маниер на пеене. Съществува естраден (това, което сме свикнали да слушаме в поп-музиката), народен и академичен маниер на пеене (който може да се чуе при оперните певци).
Ако сте решили да се занимавате с вокал, трябва да знаете, че първите уроци се състоят в овладяване на дишането. Това е фундамент, който определя не само раждането на звука, но и неговата сила, динамичните оттенъци, в значителна степен тембъра, височината и много друго. Вие трябва да сте готови за това, че ще изпълнявате специални упражнения за развитие на дишането.
Втората важна насока, по която трябва да работите, е обучението по правилното използвате на носоглътката, ноздрите, твърдото небце и т.н.
И накрая, това е работата върху гъвкавостта на гласните струни, умението да възприемате по слух определена нота, а после да я пресъздавате. Гласните струни, както и струните на музикалния инструмент, са способни да възпроизвеждат звуци с различна височина и тембър.
С всяка нова крачка вие приятно ще се удивлявате как разширявате своя гласов диапазон и развивате умението си да карате нотите за звучат по-красиво. А заобикалящите ви хора ще бъдат възхитени от гласа и свободата, с която пеете. Вие ще разберете това веднага, когато вашите съседи престават да включват силно телевизора си при всяко ваше пеене, любимият ви няма да бяга в съседната стая при всеки ваш певчески порив.
И тогава пеенето ще ви достави истинско удоволствие и радост от свободата да се изразявате самостоятелно.