Раздялата с любимия човек е нещо трудно – няма съмнение в това. Но има начини да прекратим една връзка, които са по-елегантни от обичайните. Последното, което искаме, когато се случва една раздяла, е да протакаме ситуацията или да я правим по-трудна, отколкото трябва да бъде. За да планираме раздялата с възможно най-малко тревоги и стрес, ето няколко съвета, които ще ни помогнат да приключим нещата по най-добрия възможен начин.
Да бъдем ясни, когато обясняваме как се чувстваме
Дори и да искаме да приключим с раздялата възможно най-бързо, е важно да обясним как точно се чувстваме и защо искаме да прекратим връзката. Без значение какво ще кажем на партньора – ако не е очаквал раздялата, ще бъде разстроен, затова е добре да му помогнем да разбере защо го напускаме. Не е нужно да изброяваме списъка с неща, които не харесваме в него, но, ако имаме свои собствени причини вече да не желаем да сме с него, трябва да му дадем достатъчно информация, за да не остане в неведение, но не и чак толкова информация, която да го натовари и стресира.
Защо това е важно: Целта е да избегнем ситуацията, в която го изоставяме с глава, пълна с въпроси без отговори – въпроси, на които вероятно ще поиска да отговорим следващата седмица, следващия месец или следващия път, когато се срещнем случайно в бара.
Да избягваме да му даваме напразни надежди
Трудно е да сме напълно откровени по време на една раздяла, особено когато човекът, с когото се разделяме, ни гледа с толкова страдащи очи. Когато погледнем в тези очи като на малко кученце, може да ни залее носталгия или вина за това, че му разбиваме сърцето. Но е важно да устоим на порива да даваме напразни надежди. Партньорът може да се хване за тях като за спасителна сламка, приемайки, че в близко бъдеще можем отново да се съберем.
Защо това е важно: Ако не се разделим по ясен и категоричен начин от раз, ще трябва да проведем още един също толкова болезнен и неудобен разговор. Нека направим и на себе си, и на него тази услуга и приключим без излишен стрес, за да можем и двамата да продължим напред без задни мисли.
Да не се прехвърляме вината
Ако се разделяме с някого, вероятно има черти в характера на този човек, които не харесваме. И, ако връзката е била напрегната през последните седмици или месеци преди раздялата, вероятно в момента на разговора ще има известна враждебност и неприязън и от двете страни. Независимо от остатъчния си гняв заради поведението на партньора, нека не го изкарваме виновен за раздялата. Да му изреждаме от какво не сме доволни във връзката няма да го накара да се почувства по-добре или да се опита да разбере, защото вероятно и той е ядосан.
Защо това е важно: Раздялата е достатъчно стресиращ момент, за да започваме допълнителни препирни, когато най-после сме събрали смелост да сложим край.
Да си дадем пространство
Възможна е и приятелската раздяла без много стрес – да, рядко се случва, но е възможна. Ако сме едни от щастливците, които приключват по този начин, може би ще искаме да останем приятели. И това е наистина добра идея, но след определено време. Превръщането на взаимоотношенията от връзка в приятелство отнема време, затова преди да си уговорим приятелска среща за по питие с бившия, нека първо си дадем малко пространство.
Защо това е важно: Един от двамата все още може да има чувства към другия, за който вторият не предполага, а опитите за сприятеляване веднага след раздялата могат да доведат до изпращане на смесени сигнали.