Кризите се отнасят не само до нашите финанси, но и до отношенията ни с най-близкия човек и с останалите членове на семейството. Какво да направим за да предотвратим кавгите и раздялата? Как да заздравим отношенията си?
Първоначално трябва да направите ревизия на вашите отношения и да разберете кои са причините за честите ви противоречия. Съществуват няколко типични причини:
– Вие и вашият партньор си изкарвате един на друг раздразнението и негативните емоции, които изпитвате, поради това, че не сте успели да реализирате плановете си.
– При единия от вас нещата вървят по-добре, отколкото при другия. В резултат на това първият изпитва чувство за вина, а вторият се чувства неудачник. Всичко са задълбочава, ако ролята на глава на семейството започне да играе жената (т.е. тя започне да издържа семейството) – мъжкото его трудно може да възприеме това!
– Вашият стандарт съществено се е понижил и се налага да се откажете от обичайните си развлечения. В резултат на това вие прекарвате повече време заедно, но не можете да се радвате на това, намирайки се в плен на негативните си мисли.
Всяка една от тези причини е достатъчно сериозна за да доведе до влошаване на отношенията между партньорите. Ако не се вземат необходимите мерки, може да се стигне до абсолютна непоносимост и раздяла.
1. Обсъдете с партньора си вашето финансово положение. Направете това спокойно, без да бързате, предварително уговорили се за правилата. Например: да не се прекъсвате, да не повишавате глас, а ако възникне желание за прекратяване на разговора, да направите пауза и след това отново да се върнете на тази тема. Вашата цел е да разберете до каква степен се е променил вашият стандарт. А и винаги е полезно да се разгледа ситуацията обективно – това ще ви даде сили да промените това, което не ви устройва.
2. Помислете какви положителни моменти можете да откриете в наложилата се ситуация. Не бързайте да отговаряте “никакви”. Вие със сигурност ще намерите няколко, единият от които е повече свободно време. Но засега не мислете, какво ще правите със свободното си време, а само съставете списък на “плюсовете”.
3. Поговорете за мечтите си. Нека всеки от вас да разкаже какво иска да прави (на работа, у дома, на почивка и т.н.). А вторият трябва да слуша и в никакъв случай да не критикува. Запишете идеите и мечтите си в две колонки: в едната вашите, а в другата – на вашия партньор.
4. Измислете съвместен проект, който ще бъде интересен за вас и вашата половинка.Няма значение за какво – пътешествие, ремонт на дома или нов бизнес. Главното е да се появи някакъв плам, мотивация да правите нещо заедно. Това ще ви помогне да видите в човека, когото вие познавате на 100% (или поне така си мислите) нещо ново и интересно, което ще бъде от особена полза за вашите отношения.
Тези препоръки може да ви помогнат да излезете от потиснатото и мрачно състояние, в което се намирате от дълго време.
И накрая, не забравяйте следното: кризата рано или късно ще свърши и ако вашето семейство успее да я преживее, запазвайки добрите си отношения, никакви бъдещи трудности няма да ви сломят.