Няма нищо по-вълнуващо и може би по-трудно в живота на малкия човек от първия учебен ден. Спомнете си как вие сте се чувствала преди първия си работен ден. Подобни емоции – на очакване и страх – изпитва и детето ви.
Психолози и педагози са единодушни в това, че детето трябва да тръгва на училище на 7 години. Според тях, именно на тази възраст децата са готови за обучение – както интелектуално, така и психически. Опитът на специалистите показва, че годината, отделяща 6 годишното от 7 годишното дете е много важна за неговото психическо развитие.
През този период при децата се формира произволното регулиране на собственото познание, ориентацията към социалните норми и изисквания. Желанието за опознаване на новото трябва да заема приоритетно място в подготовката на детето за училището. А четенето, писането и смятането са достатъчно лесни и формални навици, които бързо се усвояват.
За да нямате на 15 септември неприятни изненади и да превърнете първия учебен ден в истински празник, вие трябва да отделите доста време на подготовката за училище.
Важен момент е организацията на работното място. Правилно подбраният цвят на стените може да настрои детето за учене. Според психолозите, оттенъците на жълтото и оранжевото стимулират интелектуалната дейност.
Но все пак не е необходимо да оформяте стаята на детето само в тези цветове. То трудно ще се отпуска и развлича. Затова е препоръчително мястото за отдих и сън да бъде в светлозелени или бежови тонове.
В никакъв случай не правете стаята шарена – това ще разсейва и дразни детето. В близост до бюрото или работната му маса закачете магнитна или коркова дъска, където то може да си закрепва нагледните учебни материали и седмичната програма. Там могат да се поставят и дидактическите елементи: плакати, карти, динамични картини.
Избирайки бюрото, обърнете внимание на това, че краката на детето не трябва да се люлеят във въздуха. Според правилата стъпалата трябва да опират в пода или върху специална поставка. Столът също е от голямо значение за формирането на правилната стойка на тялото и за здравето на гръбначния стълб. Ъгълът между седалката и гърба на стола трябва да бъде малко повече от 90 градуса.
Но предметите от интериора не интересуват толкова детето, колкото различните тетрадки, химикали, моливи, гуми, триъгълници…За да може детето ви да отиде с радост на училище, изберете заедно с него всички ученически пособия. Ако му ги занесете наготово, то няма да почувства своята съпричастност, а това означава, че няма да се отнесе към образованието с цялата си отговорност. Вашата задача е само да прецените съответстват ли избраните предмети на санитарните норми за безопасност.
Препоръчително е хартията на тетрадките да бъде бяла или с цвят на слонова кост (матова). Именно тя е най-безопасната за здравето на очите. Освен това върху нея най-добре контрастира моливът или химикалът, с които детето ще пише. Децата с понижено зрение се нуждаят от тетрадки с ярки редове и квадратчета. Ако те ги виждат добре, буквите и цифрите няма да бягат настрани или нагоре-надолу.
Всички родители знаят, че при варианта раница или ученическа чанта детето ще избере раницата. Това е и правилният избор. Носенето на чанта в едната ръка е една от причините за развитието на сколиоза.
Ученическата раница на първокласника не трябва да тежи повече от 3 кг. Учениците от 4-6 клас могат да носят раници с тегло до 3,5 кг., а подрастващите – до 4,5 кг.
Идеалната раница:
– Трябва плътно да прилепва до гърба, желателно е задната й страна да бъде укрепена, с мека подложка. Ако раницата не удовлетворява тези изисквания, детето ви ще страда от синини от постоянно движещата се раница.
– Твърдият ортопедичен гръб на раницата с изпъкнали елементи ще предпази детето от развитието на сколиоза.
– Каишките трябва да бъдат здрави, широки, удобни и омекотени. Тесните се врязват в раменете и причиняват болка.
– Избирайте здравите, но не твърде стегнати ципове. Те трябва да са по силите на детските ръце.
– Раницата трябва да бъде с удобна дръжка.
– Желателно е тя да е от материал, който се пере или почиства лесно.
– Добре е в раницата да има много джобчета и различни прегради. Тогава в нея ще се намери место за всяка дреболия и детето лесно ще намира необходимия му предмет.
– За безопасността на детето по улиците е препоръчително раницата да бъде в ярки, сигнални цветове. Детето с такава раница ще се вижда отдалече и през деня, и вечерта. Това е особено важно, тъй като на много деца им се налага да пресичат улици, с доста натоварен трафик.