Нормално е човек да обърща повече внимание на това, което вижда в огледалото: така, след като отпразнуваме няколко кръгли годишнини, често започвамее да се притесняваме повече от бръчките по лицето, отколкото за невидимите органи, като сърцето например. Но фактите и изследванията показват, че през всяко десетилетие от живота си сме изправени пред малко или повече различни здравословни въпроси, за които е добре да мисли навреме. Трябва да сме внимателни и сами да съобразяваме важните неща, а не да очакваме нашият личен лекар да маркира всички потенциални рискове.
30-те: Бъдете разумни от рано!
Знаете, че недоядените от детето сандвич и картофки не са сред здравословните за сърцето храни. Същото се отнася за тортите, снаксовете и всички останали пълни с мазнини (запушващи артериите храни!).
Но най-големият риск за сърцето обикновено се намира в главата, а не в чинията. Хората през 30-те години от живота си често смятат, че са още твърде млади, за да имат сърдечни проблеми. Въпреки че статистиката не сочи така. Поне 60% от хората под 40-годишна възраст имат поне един рисков фактор в живота си – пушене, повишен холестерол или излишни килограми – което утроява! риска от проблеми със сърцето. За да понижите тази опасност, трябва редовно да си правите пълна кръвна картина и изследване за нивата на холестерола (HDL, LDL и триглицериди). Поне 20% от хората на тази възраст, оказва се, никога не са си правили тест за холестерола.
Добрата новина: Все още имате много време да се погрижите за здравето си преди да влезете във високорискова възраст. Запазете си час при лекаря за профилактичен тест и започнете да се грижите повече за себе си – спрете цигарите, ако се налага, отслабнете, хранете се правилно, спортувайте.
За жените над 35 години, с висок холестерол, нестабилно високо кръвно налягане или пушачки, е добре да спрат оралните контрацептиви – те (и най-вече по-старите видове, в които има големи дози естроген) увеличават рисковите фактори за сърдечни заболявания и повишават вероятността от съсирване на кръвта в кръвоносните съдове. Новите видове противозачатъчни (с по-малки дози хормони) са по-безопасни, макар че още няма достатъчно данни, които да потвърдят това на 100%. Но, докато не са се проявили тези рискови фактори за сърдечни проблеми, можете да пиете орални контрацептиви, докато станете на 50 или докато навлезете в менопаузата.
Изненадващи скрити рискове
– Пропуснат цикъл. Почти на всеки му се случва цикълът да пропусне от време на време, но при жените, при които това става редовно на възраст до 35 години, е налице с до 50% по-голям риск от евентуален инфаркт. Това, предполага се, се дължи на факта, че нередовният цикъл често се свързва с прекалената пълнота. Също така той може да е знак за поликистозен синдром на яйчниците – често срещано хормонално разстройство, което повишава риска от висок холестерол, високо кръвно и диабет, както и от безплодие и акне. Медикаментите и отслабването (ако е необходимо такова) могат да понижат рисковете или поне да държат симптомите под контрол. И все пак е препоръчително за жените с поликистозен синдром на яйчниците да правят всяка година изследвания на холестерола и кръвната си захар.
– Високо кръвно налягане по време на бременност. Не е нужно да имате диабет на бременността – дори съвсем леките проблеми могат да представляват риск за сърцето. Изследване, проведено в Университета на Торонто, е установило, че жените, които имат негативен резултат на предварителния тест за глюкоза (който рутинно се прави по време на бременност), имат с до 19% повишен риск от поява на сърдечно заболяване през следващите 12 години. Този риск остава дори и ако те преминат втория окончателен тест и нямат съответното заболяване. При жените, които след втория тест се установи, че имат диабет на бременността, рисковете за сърдечни проблеми нарастват до 66%. При вариантът с позитивен предварителен и негативен окончателен тест, тези резултати могат да са индикация, че артериите и способността на тялото да контролира глюкозата не са толкова добре, колкото трябва.
Какво можете да направите? Поддържайте нормално тегло и планирайте заедно с лекаря си по-чести прегледи за потенциални проблеми със сърцето.
– Недостиг на витамин D. Мащабно финландско проучване при хора на възраст над 30 години с ниско ниво на витамин D, е установен с около 25% повишен риск от смърт поради сърдечносъдово заболяване отколкото при хората с нормално ниво на витамина. Витамин D поддържа здрави и гъвкави мускулните клетки, изграждащи стените на артериите, като по този начин помага за поддържането на добър кръвен поток към мозъка и сърцето. Според статистиката само 23% от хората имат достатъчни нива на витамин D. Въпреки че специалистите все още не са единодушни кое е идеалното количество, то трябва приблизително да се равнява на 30 нанограма на милиметър. Що се отнася до хранителните добавки се препоръчват 200 IU витамин D на ден за хора на 19 до 50 години, 400 IU за хора на възраст между 51 и 70 и 600 IU за тези над 70 години, но все повече експерти са на мнение, че 1000 IU са по-скоро количеството, което наистина е необходимо.
Списък за проверка
Започнете да се наблюдавате и не пренебрегвайте годишните прегледи и изследвания. А ако рискът от сърдечни заболявания при вас е по-висок, се допитайте до лекаря си за по-специални индикатори освен:
– кръвно налягане, пулс, обиколка на талията и маса на тялото – изследвайте на всеки две години;
– фамилна история;
– холестерол – изследвайте на всеки пет години.
40-те: Движете се!
Да, дните ви може би минават, като най-голямото упражнение, което правите, е да преместите крака си от газта до спирачката. Дори и да не сте постоянно зад волана, може да ви е трудно да вместите упражненията между работата, грижите за застаряващите си родители и отделянето на време за семейството. Но упражненията стават особено важни през тези години – те противодействат на забавянето на метаболизма, което започва през 40-те, и ви помагат да избегнете напълняването.
Уви, упражненията няма задължително да доведат до драстично намаляване на килограмите, но пък са ключът към това да поддържате линията си и могат да са достатъчни за предпазване на сърцето. Изследване, проведено в Университета на Северна Каролина, САЩ е установило, че при хората с наднормено тегло, които поддържат теглото си и не наддават повече от 2-3 кг за 15 години, е по-малко вероятно да претърпят нездравословни промени в нивата на глюкозата, холестерола и кръвното налягане.
Може да имате чудесни намерения, но, ако сте като повечето хора, няма да ги реализирате напълно. Най-добрият начин е да си намерите някоя рутинна дейност, която ви харесва и която пасва на всекидневните ви ангажименти.
Необходими ли са ви специални изследвания и тестове? Все повече и повече лекари започват да използват високотехнологични скенери, за да открият новите рискови маркери на сърдечните заболявания. Но според един скорошен анализ почти няма доказателства, че това подобрява лечението, а и някои от тестовете са потенциално вредни. Например електронно-лъчевата компютърна томография (EBCT) – скенер, който установява натрупванията на калций в артериите – излага тялото на радиация, равняваща се на 10 рентгенови снимки на гръдния кош. Според експертите, като цяло този тип тестове трябва да избягват , докато не се появят повече доказателства, че от тях всъщност има повече полза отколкото вреда. Но това не означава, че не трябва да си правите никакви изследвания, особено, ако сте изложени на ровишен риск. Една стресова ехокардиограма ще даде ключова информация за това колко здраво е сърцето ви.
На всеки пет години трябва да се прави и т.нар. “оценка на глобалния риск”. Това е математическа формула, използвана за пресмятане на риска от сърдечна недостатъчност през следващите 10 години. Тя е базирана на фактори като възраст, кръвно налягане, ниво на холестерол, диабет и други.
Изненадващи скрити рискове
– Хистеректомия. До скоро жените, претърпели тази операция поради някакъв проблем (като например маточни фиброми), избираха лекарите да извадят яйчниците им заедно с матката – като предпазна мярка срещу рак на яйчниците. Но вече има добра причина да премислите това решение – скорошно изследване, проведено с почти 30000 жени, сочи, че при тези участнички, на които преди 50-годишна възраст са извадени и двата яйчника и които никога не са използвали терапия, включваща естроген, имат с 98% по-висок риск от сърдечни заболявания в сравнение с жените, които са запазили яйчниците си. Този орган продължава да отделя малки количества хормони години наред след естествената менопауза, като по този начин предпазва от сърдечни заболявания и удар. Съхраняването на сърцето е далеч по-важно от риска (според статистиката 1%!) от рак на яйчниците. Изключение прави, ако имате роднина – майка, сестра, баба, леля или братовчедка – която е имала рак на яйчниците или на гърдата, особено в периода преди менопаузата.
– Калциране на гърдите. Ако мамограмата ви покаже частички калций, натрупани в артериите на гърдите, не е нужно да се притеснявате за рак, но трябва да обръщате повече внимание на здравето на сърцето и кръвоносната система – рискът от сърдечни заболявания в такова състояние е около 3 пъти по-голям в сравнение с жените без такива натрупвания. Не разчитайте лекарят да ви предупреди – дори калциранията да се виждат на доклада от мамограмата, лекарят ви може и да не ги спомене, особено ако не са ракови. Но не трябва да пропускате шанса да получите тази може по-късно да се окаже животоспасяваща информация – попитайте дали са забелязани калцирания в кръвоносните съдове и, ако да, дали сърцето ви се нуждае от допълнителен преглед.
Списък за проверка
– рутинни щателни прегледи – следвайте графика от предишната възрастова група;
– глюкоза – проверявайте я на всеки 3 години като започнете от 45-годишна възраст;
– “оценка на глобалния риск” – определя шансовете да получите сърдечна недостатъчност през следващите 10 години. Повтаряйте теста на всеки 5 години.
50+: Разчитайте правилно симптомите!
Въпреки че преходът през менопаузата може да е труден, хормоналният “мир”, който откривате след това е много приятен. Но има и нещо неприятно – рискът от сърдечни заболявания нараства 2-3 пъти. Това може да е в следствие отчасти на загубената защита чрез естествения естроген, но от друга страна и на възрастта и другите рискови фактори, които идват с нея. Време е да се научите какво е усещането, когато човек получи сърдечен пристъп. Жените често закъсняват да звъннат на бърза помощ, защото не са сигурни дали симптомите сигнализират за сърдечна недостатъчност. А колебанието може да ви струва живота! Освен класическите предупредителни знаци – болка в гърдите, обхващаща и челюстта, врата и рамената – внимавайте и за онези по-неуловими симптоми, които могат да станат по-интензивни в продължение на дни или седмици: необичайно изтощение, гадене, замаяност, затруднено дишане, тежест в гърдите или болка в горната част на корема.
Трябва ли да започнете да взимате аспирин? Ако сте под55 и никога не сте имали удар или сърдечна криза, не е необходимо. Дори аспиринът, който е специално произведен, за да щади червата, повишава риска от животозастрашаващо гастроинтестинално кървене до 4 пъти. Но, ако сте на възраст над 55, когато сърдечните кризи и ударите са далеч по-често срещани, един аспирин на ден може да е от полза. Но преди това поговорете с лекаря си – за да прецените плюсовете и минусите.
Изненадващи скрити рискове
– Самотата. Ако празната къща или ранното пенсиониране ви карат да се чувствате изолирани, евентуалната сърдечна болка може да е повече от емоционална. В изследване, продължило 19 години, е установено, че самотните жени имат повишен с около 75% риск от развитие на сърдечни заболявания. Връзката: постоянната самота, както и стресът, може да предизвика възпалителни и хормонални промени, които допринасят за възникването на сърдечносъдовите заболявания. Самотата може да доведе и до нездравословни навици, които съответно също повишават риска. Затова: съхранете приятелствата си, намерете някаква дейност, която да ви среща с повече хораи да ви носи удоволствие.
– Предиабет. Повишените нива на глюкозата в кръвта – по-високи от нормалните, но не достатъчно високи, за да предизвикат диабет – могат да доведат до големи рискове за здравето. Вече се предлагат тестове, които ще покажат евентуалното наличие на предиабет. Ако се окажете в рисковата група, започнете да правите повече упражнения и променете хранителните си навици, като намалите най-вече преработените храни, захарните изделия и съдържащите скорбяла продукти.
– Пропусната диагноза. Един плашещ и често срещан сценарий: жена в 50-те се оплаква на лекаря си от постоянна болка в гърдите. Но докато изследванията не покажат значителни блокажи, лекарят смята, че няма нищо нередно. А в действителност почти 50% от жените с анормални резултати имат микросъдова коронарна дисфункция, при която най-малките артерии на сърцето не се разширяват правилно и ограничават кръвния поток. Това може да повиши с 2,5% на година! риска от внезапна сърдечна смърт, сърдечна недостатъчност или други сериозни проблеми. Лекарят ви може да обърка симптомите с тези на киселини в стомаха или тревожност, особено ако първоначалните тестове са близо до границата на нормата. Затова настоявайте да ви се направят пълни изследвания.
Едно съвсем ново изследване е установило, че здравите жени на възраст над 60 могат да понижат допълнително риска от сърдечна недостатъчност, като пият понижаващ холестерола медикамент, дори когато холестеролът им е в норма. Това, разбира се, трябва да е консултирано и назначено от специалист, но показва, че е добре да следите напредъка в науката (заедно с това да спазвате здравословна за сърцето диета и да правите упражнения, разбира се).
Списък за проверка
– редовни пълни прегледи – веднъж на всеки две години или по-често, ако имате няколко рискови фактора;
– повтаряйте “оценката за глобалния риск” всеки път, когато рисков фактор като тегло или кръвно налягане се промени.