Растителното масло е един от неизменните компоненти на домашните козметични средства. Рецептите с растителни масла са безброй, но тяхната правилна употреба се крие в познаването на механизмите на действието на тези маски.
Зехтинът се смята за най-елитното растително масло. Това мнение е свързано с факта, че зехтинът от Древна Гърция е първото растително масло в Европа, а също така и с успешния маркетинг – зехтинът е скъп и се произвежда от богати и силни в рекламата фирми. След него се нареждат другите сортове растителни масла: царевично, слънчогледово, соево. В действителност, от медицинска гледна точка не може да се определи кое масло е най-доброто.
По своите целебни свойства растителните масла са взаимно заменяеми в повечето козметични рецепти. И затова по-нататък ще говорим за слънчогледовото масло, което е най-достъпно и подходящо за различните видове маски.
Слънчогледовото масло основно се използва като “молекулярен превозвач” на полезни вещества. Всяка наша клетка е обкръжена от мембрана, състояща се от липиди (мастноподобни вещества). Дебелината на тази мембрана е само 2 молекули, но те са достатъчни през нея да не проникват разтворените във водата целебни козметични компоненти. Молекулите на маслото лесно проникват през мембраната и привличат намиращите се до тях молекули. Във фирмената козметика за тази цел се използват липозоми или различни мазнини. В домашните рецепти тази функция отлично се изпълнява от слънчогледовото масло.
“Най-силната” рецепта за козметична маска, в която маслото се използва като носител е маската от жълтък и слънчогледово масло. Тя се прилага при суха и увехнала, а също така и при чувствителна кожа: веднъж седмично в продължение на 1-2 месеца. След това трябва да се направи прекъсване за около 3 месеца.
Съставът на маската е елементарен: 1 жълтък и 1 с. л. слънчогледово масло се смесват с половин ч. л. вода и половин ч. л. лимонов сок. Сместа се нанася върху лицето на 2-3 слоя, изчаква се да изсъхне, а след това се сваля с памучен тампон. Накрая лицето се изплаква последователно с топла и студена вода.
Разтриването с масло с вода и лимонов сок формира магичните липозоми, които пренасят целебните компоненти на лимона и жълтъка непосредствено в клетките на кожата. Колкото по-енергично и продължително е разтриването, толкова повече липозоми се образуват и толкова по-ефективна е маската. Тя съдържа витамини и биологически активни вещества с ембрионален произход (да не забравяме, че от жълтъка израства пиленце), които укрепват и подмладяват кожата.
В старите рецепти маслото е заменено с майонеза (а тя също е смес от растително масло и яйчен жълтък). В никакъв случай не използвайте майонезата, която се предлага в магазините. Тя съдържа химични добавки, които след месец или година ще се окажат негативно въздействие върху кожата. Правете си майонезата сами в домашни условия.
Растителните масла могат да пренасят и веществата, съдържащи се в растителните сокове и отвари. При обриви например се използва маска от растително масло и сок от алое, а при рани – растително масло и корен от репей.
Но растителните масла не са само “преносвачи”. Те притежават собствени ценни свойства и могат да се използват като самостоятелен компонент . Например при суха и белеща се кожа може да се използва затоплено до 40 градуса на парна баня слънчогледово масло. Маслото се излива върху тънък слой памук, поставя се върху лицето и шията, отгоре се покрива с пергаментова хартия, която се покрива с памук и хавлия. Маската се държи в продължение на 20 минути.
Всяко растително масло съдържа много полиненаситени мастни киселини, които влизат в състава на клетъчните мембрани. По този начин то пряко възстановява структурата на клетките. Слънчогледовото масло е известно и с изобилието си на витамин Е, които оказва антиоксидантно действие и поддържа младостта не само на кожата, но и на целия организъм.