Женският цикъл има свойството да се променя с няколко дни, без това е повод за притеснения. Минимално той продължава 21 дни (от датата на първия ден на менструацията), а максимално – 33 дни. Ако забавянето е с 14 дни или повече, това явление се нарича олигоовулация (анормално рядка овулация). Нарушение е и менструалният цикъл, който настъпва твърде бързо.
Важно е да се отбележи, че за нарушение се говори в този случай, когато в продължение на няколко години цикълът не са променя, а изведнъж броят на неговите дни се намалява или увеличава.
Ако установите подобна промяна, важно е да не изпадате в паника – няма място (а и причини) за такава. Не е задължително да са налице проблеми в половата система. Щитовидната и надбъбречните жлези също влияят на менструалния цикъл.
Най-сериозното нарушение на менструалния цикъл е аменореята – пълната липса на цикъл в продължение на поне половин година. Ако промеждутъкът между цикъла е 35 дни , се касае за олигоменория, при нередовен цикъл – за дисменорея, при твърде обилен – за менорагия, а при твърде чест (на по-малко от 25 дни) – за полименорея.
1. Инфекция на половите органи
Инфекцията на органите на малкия таз е сред основните причини за нарушения в менструалния цикъл. За да установите точно проблема, трябва да направите поредица от изследвания (за хламидии, уроплазма и т.н.), но пък лечението е доста бързо.
2. Хормони
Много важна за всяка жена е оценката на нейния хормонален фон, т.е. определянето на концентрацията на определени хормони в кръвта. Изменения в концентрацията могат да настъпят например след заболявания на ендокринната система, особено на щитовидната жлеза.
След 25-годишна възраст в организма може да се появи недостиг на хормона прогестерон. Неговото ниво като правило значително намалява няколко години преди климакса. А именно това спадане е причина за различни дисфункции.
3. Силен стрес или поражения на нервната система
Стресовите ситуации и депресията влияят не само на функционирането на половата система, но и на всички органи. При подобна първопричина често ще имате не само нарушения в менструалния цикъл, но и главоболие, проблеми със стомашно-чревния тракт и т.н.
4. Наследственост
Поговорете с майка си и баба си. Ако и те са имали подобни проблеми, това означава, че почти сигурно сте ги наследили от тях.
5. Строга диета и твърде интензивни тренировки
Недостигът на витамини, минерали и други важни за организма вещества често е предизвикан от строга и нискокалорична диета. Затова при твърде ниско тегло, изтощаване в резултат на изнурителен режим или дистрофия възникват проблеми и с менструалния цикъл.
6. Смяна на климата
Промяната в климатичните условия също може да бъде причина за нарушения в цикъла.
7. Прием на лекарства
Това още веднъж доказва че задължително трябва да се четат инструкциите към различните лекарствени средства – цикълът може да се повлияе и от продължителното приемане на някои таблетки.
8. Радиация и натравяне
Радиацията предизвиква силни нарушения във функциите на организма, а нито едно натравяне не минава без последствия.
9. Наркомания и пушене
Тютюнът замърсява не само белите дробове, а наркоманията се отразява на всички органи. И двата фактора могат да бъдат обяснение за анормални прояви в цикъла.
Важно! Ако установите дори най-малките хормонални промени, незабавно се обърнете към лекар. Зад незначителния (според вас!) проблем, в някои случаи могат да се крият и сериозни заболявания като злокачествени и доброкачествени образувания в матката и яйчниците, както и извънматочна бременност.