Сигурно ви е позната следната ситуация: докато работите, очите ви се затварят и вие чувствате потребност от сън, но лягайки в леглото, сънят бързо изчезва. Или заспивате нормално, но посред нощ се събуждате и не можете да се избавите от мислите си. Как да се преборим с безсънието?
За много хора отговорът е лесен: сънотворно. Но проблемът се състои в това, че тези лекарства предизвикват зависимост. И което е още по-лошо – те влияят отрицателно на нервната система и на целия организъм. Те предизвикват изкуствен сън, който по-лошо освежава съзнанието, а продължителното прилагане на сънотворни се отразява отрицателно на здравето.
По-малко опасни са препаратите съдържащи мелатонин. Този хормон се отделя в мозъка през тъмната част от денонощието и отговаря за съня. Затова изкуственият мелатонин предизвиква напълно физиологически адекватна сънливост. Но неговото продължително прилагане също предизвиква зависимост. Освен това мелатонинът е и “хормон на младостта” и нарушенията в неговото образуване приближават старостта.
Затова единственото адекватно фармакологично решение на проблема с безсънието е приемането на хомеопатични и фитопрепарати с успокоително действие. Те действат по-слабо от сънотворното, но затова пък са много по-безопасни. Ако това лечение не ви помага, вместо да посягате към по-силни таблетки трябва да поработите върху премахването на причините за безсънието.
30-60 минути преди лягане е добре да намалите осветлението в стаята. Така вие ще засилите образуването на мелатонин в мозъка, а това ще облекчи заспиването. Добър помощник е и медът (1 с. л. с малко вода) – той засища мозъка, а всеки знае, че ситият мозък ще заспи по-лесно.
Смята се, че преди сън атмосферата в дома трябва да бъде спокойна и да се прави нещо монотонно. Но много малко хора използват ръкоделието и плетенето за отпускане. С йогата често се постига обратния ефект: тя тонизира организма и премахва сънливостта. Някои хора вместо отпускане и концентрация се нуждаят от боксова круша или поне възглавница – с ударите по тях те се освобождават от емоциите, натрупали се през работния ден.
Освен от чистите емоции сънят може да бъде нарушен и от мисли за настоящите проблеми и предстоящите дела. И ако не можете да заспите поради това, че обмисляте всевъзможни варианти за тяхното разрешаване, най-правилното, което можете да направите е да станете и да се заловите с някаква работа. Помислете сами: вие и така няма да заспите през близките няколко часа. А това означава, че на следващия ден ще се събудите разбити и уморени. Тогава защо да си губите времето – използвайте го за нещо по-полезно. Четете книга легнали – за да заспите удобно, а не седнали на стола или свити във фотьойла.
Друга причина за безсънието е прекомерното емоционално фиксиране на проблема за съня. За да избегнете това вие можете да потърсите помощ от специалист, но в повечето случаи вие просто трябва да промените някои от своите навици.
Променете вечерните си “ритуали”. С годините вие ги повтаряте в неизбежна последователност: миене на зъбите, душ, нанасяне на крем и т.н. Вашето съзнание е готово за това, накрая след приключването на тези ритуали вие трябва насилствено да заспите. И то започва да се съпротивлява. Но ако си вземете душ и нанесете козметиката два часа по-рано, а след това седнете да поработите пред компютъра или пред телевизора, за да погледате интересен филм, вие ще имате реален шанс да заспите по-бързо.
Можете да промените и отношението си към съня – променете обстановката в спалнята – т.е. разместете мебелите. Промените ще нарушат привичната за вас атмосфера, която се асоциира с лошия сън.
Като цяло рецептите за бързо заспиване могат да се опишат с простия девиз: “отпуснете се и получете удоволствие”. Но ако все пак не можете да заспите, вместо мъчителното въртене в леглото, заловете се с някаква работа, която също ви носи радост. Нали все пак сънят не е тежък труд, а приятна физиологическа потребност! Също като вкусната закуска или добрия секс.