Лайза Минели, Анджелина Джоли, Кайли Миноуг, Брук Шилдс, Ума Търман, Дженифър Анистън… Какво ги обединява? Разбира се, звездната слава и творческия успех. Но също така, всички тези жени признават, че през живота си са имали дълги и трудни моменти, през които са страдали от депресия.
Жените по-често страдат от депресия в сравнение с мъжете. Представителките на прекрасния пол се хващат в капана на депресията три пъти по-често, отколкото мъжката половина. Това си има своето логично обяснение, основано на физиологичните и психологичните особености на жената.
Психологичните причини.
В депресия ни вкарва не само самата ситуация, колкото личното ни отношение към нея. В една и съща ситуация мъжете и жените гледат на нещата по напълно различен начин: това, което от гледна точка на мъжете е напълно нормално, за жените е катастрофално.
Нежният пол е по-склонен към негативно оценка на събитията, той е с понижена самооценка и често страда от чувство за вина, дори без видим повод.
Жените живеят с чувствата си, зависят от чуждото мнение и сериозно страдат, ако нещо в дома им не е наред. Освен това естественият стремеж на жените постоянно да анализират своите усещания води до това, че те често си поставят някаква ужасна диагноза, която още повече влошава тяхното състояние.
Физиологическите фактори.
Психологическата устойчивост на човека е пряко свързана с активността на серотонин-енергийните системи: ако серотонинът в централната нервна система е малко, това подкопава психологическата устойчивост и прави човека беззащитен пред неблагоприятните събития.
При жените активността на тези системи е два пъти по-ниска в сравнение с мъжете. Този понижен “запас от здравина” е и биохимична причина за развитието на депресията при дамите.
Освен това през живота си женският организъм неведнъж е подлаган на хормонални промени (например по време на бременност или климакса), а това води до възникването на специфични видове депресия, непозната за мъжете.
Справяне с депресията.
На депресивното разстройство трябва да се обръща нужното внимание, тъй като организмът в това състояние се нуждае от незабавна помощ.
На първо място трябва да се научим да променяме отношението си към ситуациите. Когато човек има някакъв проблем, вниманието му е фокусирано единствено върху него и той трудно може да види различните възможности за разрешаването му и да почерпи от наличните си ресурси. Ето защо дефокусирането от проблема е първата необходима стъпка за преодоляването му. Подобно дефокусиране може да се постигне с различни методи и техники. За да откриете най-добрия начин за вас, е добре да потърсите помощта на психотерапевт, който ще ви помогне да стигнете до решението.
За профилактика на депресията трябва също да се стимулират собствените серотонин-енергийни системи. Това може да се постигне с нещо толкова елементарно като по-честото пребиваване на слънце. Слънчевият лъч, попадайки върху ретината на окото, се превръща в нервен импулс, който дава на нервната система команда за увеличаване на производството на серотонин. При липса на слънце използвайте изкуствена светлина – макар и не толкова интензивно, тя също помага за справяне с депресията.
Желателно е да употребявате редовно продукти, способстващи за изработването на серотонин и съдържащи витамин Е, витамини от група В и фолиева киселина, които са необходими за укрепването на нервната система.
Друго средство за борба с депресията е екотерапията – т.е. общуването с природата, както и физическата активност. Психолозите препоръчват на хората, страдащи от депресия, по-често да посещават паркове и градини, да си правят излети сред природата. Изследванията показват, че общуването с природата в 90% от случаите подобрява настроението. Същото важи и за физическата активност. В много случаи само заниманията с физически дейности или спорт е достатъчно да излезете от капана на депресията.