С появата на толкова много банки, не само готови да раздават кредити на физически лица, но при това в бясно съревнование за по-изгодни условия, започнаха и дебатите за това трябва ли изобщо да се взема кредит или не, в какви случаи е добре да се вземе, кои банки са най-добрите и кои по-добре да бъдат избягвани и пр. и пр.
Всеки сам знае собственото си положение и сам може да прецени плюсовете и минусите от подобно решение. Кредитирането е нормална икономическа практика в целия свят и в него няма нищо страшно.
Все пак обаче, има някои причини, поради които за вас може би е рисковано да теглите кредит.
Причина 1: Неумение да управлявате бюджета си
Всеки възрастен човек може да направи един прост счетоводен баланс: получавам толкова, харча толкова, мога да си позволя да изплащам толкова. За да можеш да си плащаш ежемесечните вноски, всичко, което трябва да направиш, е да съпоставиш две числа. Оказва се обаче, че колкото и лесно да изглежда, много хора не могат да се справят. Проблемът не е в глупостта или в пропуснатите в трети клас уроци по математика, а в нежеланието да си спомним за някои разходи, сред които: колко пари харчим месечно по кафенета или ресторанти, за дрешки и разни “джунджурии”, за козметика и други такива “дреболии”, без които в последствие се оказва, че не можем.
Затова, ако сте решила да вземете кредит, направете поне едномесечен експеримент да записвате абсолютно всяка похарчена стотинка, за да видите реалната картина на финансите си.
Причина 2: Инфантилност и неувереност
За някои хора да придобият едни или други вещи е символ на утвърждаване на собствената им самоличност. Обикновено тези хора са доста “незрели” – те идентифицират себе си с притежанието на последния модел мобилен телефон или с това, че ще повишат социалния си статус, ако си купят нова кола.
Разбира се, да вземеш кредит, когато си толкова несигурен в себе си, наистина е проява на инфантилизъм. Преди да подадете документи за кредитиране, погледнете към себе си и ако установите, че без новия си телефон, марковото кожено палто или скъпата кола, не знаете коя сте, вместо към банката, се отправете към кабинета на някой психолог.
Причина 3: Шопохолизъм
Спомняте ли си историята на Беки Б.? В този чиклит бестселър на Софи Кинсела се разказва за една “мацка”, която не може да устои на изкушението да си купи и тези обувки, и тази чанта, и тази рокля и… камари други, в повечето случаи ненужни, вещи.
За да задоволи глада си за покупки, Беки Б. непрекъснато “тегли” кредити, които не може да изплати. Докато в един момент положението става истински фатално…
Ако вашата причина да откриете нова кредитна карта е манията ви за пазаруване, първото, което може да направите е да прочете този роман. Второто – да си признаете, че сте такава. И трето – да откриете механизма, който да ви възпира.