Знаете ли, че формалдехидът, безцветен газ с остра миризма, крие сериозни рискове за здравето. Източници на формалдехид са:
· цигарения дим и димът от горене на дърва, керосин, както и от изгаряните газове на автомобилите;
· консервантите в някои бои и замазки, както и в козметични продукти;
· гланцът, който се използва за покритие на продукти от хартия;
· пресирани дървени повърхности, които се използват за направата и на мебели;
· някои изолационни материали;
· някои текстилни тъкани;
· лепила и др.под.
Формалдехидът в повишени нива може да предизвика сълзене на очите, парене в тях и в гърлото, гадене и затруднения при дишане. За него също има проучвания, че предизвиква рак у животни и предположения, че същото важи и при хората.
Продължителното вдишване на по-високи от нормата дози формалдехид се изразява в раздразнение на очите, носа и гърлото, хрипове и кашлица, умора, кожни обриви, различни алергични реакции.
Високата концентрация може да предизвика пристъпи у тези, които боледуват от астма.
Тъй като проучванията показват, че хората прекарват близо 90% от времето си в къщи, е добре да сме сигурни, че домовете ни се проветряват през цялото време.
Освен това е добре да отглеждате следните цветя в дома си:
· Хризантеми
· Драцена
· Бръшлян
· Нефролепсис
· Аспарагус
Експеримент на НАСА, проведен още през 1973 г. и имащ за цел да намери решение как да бъде поддържано качеството на въздуха в затворени пространства, показва, че изброените растения са способни да премахват замърсяването от въздуха.
Тъй като различните растения абсорбират различни замърсители, добра идея е да има поне два вида растения на площ от 10 кв.м. Разбира се, не е вредно, ако имате и повече растения (не и в спалнята обаче, тъй като ще ви трябва кислород през нощта.(а)