Изглежда, че вече трябва да имате пароли за почти всичко, което искате да правите в Интернет – от проверяването на е-мейла и банковите сметки до социалните мрежи като Фейсбук и Туитър. Но как да сте сигурни, че интернет паролите ви са надеждни? Ето няколко съвета как да избирате добри интернет пароли.
Стъпка 1: Колкото повече, толкова по-добре
Никога не избирайте парола с по-малко от шест знака, тъй като лесно може да бъде изведена от хакери с помощта на специалните им софтуери. Всъщност, Майкрософт съветва да използвате код с поне 14 символа в него, ако е възможно.
Стъпка 2: Създайте формула
Речниковите думи на всеки език, изписани в прав и обратен ред, могат да бъдат засечени от кибер престъпниците. Затова вместо да използвате истински думи, пробвайте да ги изпишете чрез формула, комбинираща главни и малки букви.
Стъпка 3: Структура на изречение
Създайте парола, основаваща се на свързано с вас изречение (за да можете да го запомните). Например: изречението (на английски) „I like to write about how to choose secure Internet passwords” може да бъде представено като комбинация от първата буква на всяка дума като на случаен принцип се смесят главни и малки букви, за да направите паролата по-трудно разгадаема: IltWAhTcsIP.
Стъпка 4: Безопасните числа
След това добавете число в средата на паролата, но избягвайте да използвате възрастта си, датата си на раждане, адреса си. Ще се получи нещо като IltWA47hTcsIP. След това прибавете символ и/или пунктуационен знак най-отпред и най-отзад: %IltWA47hTcsIP?
Стъпка 5: Различни пароли
Не използвайте една и съща парола за всичките си разнообразни интернет акаунти. Ако тази единствена парола се засече, ще бъдете уязвими за всякакъв вид измамнически интернет дейности.
Стъпка 6: Игра за памет
Разбира се, особено когато имате множество пароли, може да ви е трудно да ги запомните. Най-добре е да ги наизустите, но можете и да си ги запишете. Само се уверете, че пазите „пищова си с паролите” на много сигурно място – и определено не на компютъра си! Ако опитите да запомните твърде много пароли ви тормозят, започнете да използвате програма за ръководене на паролите, която съхранява по сигурен начин всичките ви пароли и ви остава да запомните само паролата за нея.
Стъпка 7: Защитете паролата си
От съображения за сигурност не използвайте паролите си на обществени компютри и никога не ги пращайте по е-мейл, дори и да сте получили молба за което от компания, която считате за заслужаваща доверие.