Разбира се, всички искаме да сме щастливи по един или друг начин. Всеки ден се опитваме да открием пътя към щастието, без да сме съвсем наясно какъв е той, но не са редки случаите, в които поне временно се отказваме от търсенето. Позволяваме на грешките, които допускаме понякога, да ни отклонят от пътя, а може би точно тогава сме били само на крачка от това да видим щастието в края на тунела.
И тогава попадаме в рутината на нещастните хора. А нещастните хора имат поне 10 признака, с които се отличават. Ако търсим спокойствие, баланс и радост в живота си, това са нещата, които НЕ ТРЯБВА да правим.
1. Нещастните хора мразят работата си
Прекарваме по 8 часа, а понякога и повече, на работа. Ако мразим това, което правим, няма как да не мразим и живота си, защото прекарваме по 40 от 168-те часа седмично, вършейки нещо, което не понасяме. Още по-лошото е, че често взимаме гнева си от работата вкъщи с нас, което вгорчава и останалата част от деня ни. Това не значи утре да напуснем работа.
Вместо това нека погледнем на живота си като страничен наблюдател. Защо не харесваме работата си? Какво ни липсва? Причината в кариерата сама по себе си ли е? Или в шефа, или в компанията? Каква е истинската ни страст? В какво сме добри? Когато си отговорим на тези въпроси, можем да започнем с изготвянето на плана към положителната промяна и към щастието, независимо колко време ще ни отнеме.
2. Нещастните хора постоянно се тревожат за пари
Научно доказано е, че, ако сме богати, това няма да ни направи щастливи. Многото пари нямат ефект върху емоционалното ни благополучие. Това, което наистина е важно, е да имаме достатъчно пари да си платим сметките и да живеем без да се притесняваме. От друга страна финансовата несигурност ни прави нещастни и може да се разглежда като друг шанс за преоценка на живота ни. Харчим ли прекалено много? Кои разходи можем да ограничим? Как можем да минимизираме разходите така, че да покриват нужното? Тези въпроси не са от най-лесните, но са задължителна част от пътешествието към щастието.
3. Нещастните хора нямат активни хобита
Щастието е свързано със степента на активност. Трябва да се движим, за да се чувстваме добре. Защо не пробваме с нещо като йога, плуване, каране на колело, тичане или танци? Щастието е свързано и с това да правим нещата, които харесваме, затова е важно активните ни хобита да ни допадат и да ни носят приятни емоции.
4. Нещастните хора имат блуждаещи умове
Според Science News „блуждаещият ум често се препъва и пада. Хората прекарват близо половината от будния си живот, мислейки за неща, различни от това какво всъщност правят, и тези имагинерни бродения ги карат да се чувстват постоянно зле”. Колкото повече се фокусираме върху това какво правим, докато го правим, толкова по-щастливи ще бъдем. Медитацията ни учи да се фокусираме върху настоящия момент, за да можем наистина да изживеем живота си.
5. Нещастните хора пътуват много по работа
Дългото пътуване до работа и обратно, а и в командировки, може да се отрази негативно на живота ни и след известно време да ни направи нещастни. Каква част от живота си губим в пътуване? Скорошно шведско изследване показва, че това се отразява и на връзките ни с близките. Разводите са особено често срещани при двойки, при които един от партньорите пътува твърде много.
6. Нещастните хора си мислят, че предметите могат да ги направят щастливи
Нещастните хора непрекъснато се опитват да запълнят празнотата в себе си като консумират, независимо дали алкохол, храна или предмети, които ги утешават емоционално. Но проблемът е, че щастието не може да бъде консумирано, то се образува отвътре. Предметите могат да ни донесат щастие само временно.
7. Нещастните хора са самотни
Поддържането на връзки с другите е важно и за здравето ни, и за чувството ни за щастие. Това не значи да стоим по цял ден в социалните мрежи. За съжаление днес много от нас гледат на лаптопа като на най-добрия си приятел. Независимо дали сме необвързани, женени или разведени, е важно винаги да се опитваме да създаваме истински социални контакти с хората и да ги запазваме, както и да наблегнем върху връзката със семейството си.
8. Нещастните хора не харесват града, в който живеят
Често ни се случва да се чувстваме сякаш се въртим в кръг в живота си. Живеем в град, който вече не харесваме, и не сме сигурни какво можем да направим, за да се почувстваме по-добре от този факт. Проблемът в града ли е или е в нас? Но кой всъщност е казал, че трябва да живеем на това място до края на живота си? Ако проблемът наистина е в мястото, където живеем, има толкова алтернативи, от които да се възползваме – никога не е късно да го направим.
9. Нещастните хора нямат домашни любимци
Домашните любимци оказват несравнима подкрепа и ни дават безусловната си любов, на която се научаваме да разчитаме, но в същото време не ни пречат на взаимоотношенията с останалите хора. Ако обмисляме възможността да си вземем домашен любимец, можем да осиновим от приют коте или куче, на което да осигурим обичта, която веднага ще започне да ни се връща петкратно. А това винаги е повод за усмивки в живота.
10. Нещастните хора не се харесват
Щастието зависи от начина, по който гледаме на живота и от това дали можем да се научим да се наслаждаваме на момента. До голяма степен това дали сме щастливи зависи от начина, по който гледаме на себе си. Ако отворим сърцето си, можем да намерим спокойствие, но това спокойствие трябва да започне със самите нас. Ако не се харесваме, никога няма да сме щастливи, затова нека отпуснем малко каишите и спрем да изискваме твърде много от себе си. Нека се научим да се обичаме, защото всеки човек го заслужава.
…
Как да излезем от неблагоприятните житейски ситуации и да бъдем щастливи? Интервю за щастието с психолога Алексей Бъчев може да намерите ТУК.