Ревността унищожава дори най-здравите отношения. Ние осъзнаваме това, но нищо не можем да направим: ако любимият ни дава „повод”, ревността напълно ни завладява. Защо е толкова трудно да се освободим от това чувство?
Смята се, че най-разпространената причина за ревността е неувереността в себе си и чувството за незащитеност. Ако човекът не обича себе си или в миналото си е преживял някакво предателство, той не може напълно да се довери на партньора си. И обратното – ако сте уверени в себе си, вие няма да се съмнявате, че вашият партньор иска да бъде с вас.
Как да се преборим с ревността? Първо, трябва да разберем себе си и да открием причината. Може би тя е свързана с някакъв детски проблем? Или с изневярата на бившия ви партньор? Или с понижената ви самооценка?
След това трябва да поговорите с партньора си и да си създадете честни „правила на играта”. Например, ако го ревнувате от неговите приятели, трябва да обсъдите колко време ще прекарва с тях и да намерите компромис.
Да обуздаете ревността си ще ви помогне и следното упражнение. То трябва да се прави в напълно спокойно състояние и затова, ако сте ядосани на партньора си, отложете го за по-късно. Необходими са ви два листа хартия. Разделете първия на две колони: едната с надпис „Какво поражда ревността ми?”, в която запишете всичко, което е било причина за вашата ревност в миналото ви, а другата озаглавете „Мисли и чувства”, в която се опитайте да опишете какво сте усещали по време на тези събития.
Вторият лист също трябва да се раздели на две колони. Първата да бъде „Какво мога да направя, за да помогна на себе си?”, а втората – „Как моят партньор може да ми помогне?”. Запишете всички идеи, които ви хрумнат.
Следващият етап е обсъждане на резултатите с партньора. Ако той също е ревнив, можете да го помолите да направи това упражнение самостоятелно, а след това да обсъди вашите бележки. Но ако той не е ревнив, споделете с него мислите си. Това ще ви помогне да се разберете и намерите общ език.
Тест: Каква е вашата ревност?
1 част: оценка на мислите
Колко често ви идват на ум следните мисли? (оценете ги по скала от 1 до 5, като 1 е никога, а 5 – много често)
1. Подозирам, че партньорът ми тайно се среща с някоя друга.
2. Тревожа се, че някой иска ди ми го отнеме.
3. Подозирам, че той е привлечен от друга.
4. Страхувам се, че той си има любовница.
5. Тревожа се, че някоя от познатите ми иска да го съблазни.
6. Подозирам, че моят партньор е женкар.
2 част: оценка на поведението
Колко често постъпвате по следния начин? (оценете по същата скала от 1 до 5)
1. Претърсвам чекмеджетата, джобовете, телефона и чантата на своя партньор.
2. Неочаквано му се обаждам по телефона на работното място, за да се убедя, че е там.
3. Разпитвам го за миналите му връзки.
4. Казвам нещо лошо за особа от нежния пол, която партньорът ми харесва.
5. Разпитвам го къде е бил през деня.
6. Ако го видя да разговаря с привлекателна жена, веднага се присъединявам към разговора.
3 част: оценка на емоциите
Оценете до каква степен са ви приятни или неприятни следните действия на вашия партньор (от 1 – отнасям се нормално до 5 – много ми е неприятно).
1. Моят любим забелязва, че някоя жена изглежда добре.
2. Моят партньор е много заинтригуван от разговора си с непозната жена.
3. Моят партньор мило се усмихва на друга.
4. Той флиртува с друга.
5. В работата си има тесен контакт с привлекателна млада жена.
6. Той прегръща или целува друга.
Съберете получените точки.
– Ако сте събрали по-малко от 55 , значи сте склонни да се доверите на партньора си и почти никога не го ревнувате.
– Ако имате от 56 до 75 точки, вие сте склонни да ревнувате, но като цяло се контролирате.
– 76 точки и повече са сигнал за вашата огромна ревност. Замислете се, какво стои в нейната основа. Дава ли ви наистина вашият партньор повод за такава ревност? Ако отговорът е „да”, поговорете с него. Но ако това не е така, опитайте се да промените своето отношение.
Ревността има 3 съставни части:
– мисли;
– поведение;
– емоции.
Тестът, който направихте, ви позволява да разберете още силна ли е вашата ревност. Ако имате по-голям брой точки в 3-та част (емоции) и по-малко точки в 1-ва (мисли) и 2-ра част (поведение), ревността ви не застрашава вашите отношения, но ви причинява морален дискомфорт. Ако имате най-много точки във 2-ра част, това означава, че не можете да контролирате ревността си и сте склонни към необмислени постъпки.
Известно е, че отровата в малки количества често е лекарство. Така е и с ревността – в малки количества, тя е отлично средство за предпазване от рутината в любовта. Но в големи дози може да е смъртоносна!