Всички знаем, че трябва да полагаме повече усилия да опазваме природата, но правенето на повече съзнателни екологични избори може да е трудно в началото. Ако се чувствате затруднени, има множество малки неща, с които можете да започнете още днес и благодарение на които да опазвате природата във всеки аспект от живота си. Събрали сме ви указания как да започнете да водите по-екологичен живот още от сега.
В къщата
Има много лесни промени, които можете да направите в дома си с екологична цел. Щом веднъж започнете да разсъждавате в тази насока, осъзнавате колко е лесно да правите правилните избори за опазване на природата.
– Изгасяйте лампите, когато излизате от стаята.
– Когато гледате телевизия или филм, палете свещи вместо да хабите излишно електричество.
– Понижете термостата с няколко градуса през студените месеци и придайте уют и топлина с някоя топла подова настилка.
– Заменете стандартните електрически крушки с енергоспестяващи.
– Спирайте водата, когато си миете зъбите, и си взимайте по-кратки душове, за да не изразходвате твърде много вода.
– Перете прането си в студена вода, за да използвате по-малко енергия.
В градината
– Поставете варел за събиране на дъждовна вода и поливайте градината си с нея.
– Обмислете дали не бихте заменили тревната си морава, която изисква много вода, за да остане зелена, с устойчиви на суша ниски пълзящи растения или мъх.
– Засадете цветя и храсти, които са присъщи за района, в който живеете, за да подпомогнете опазването на местната растителност, която е най-подходяща за тамошния климат и не се нуждае от много допълнителна вода, за да оцелее.
– Посадете многогодишни растения, билки и зеленчуци, на които можете да се насладите.
– Избягвайте да използвате химически пестициди върху растенията си.
В кухнята
– Подкрепяйте местните производители като закупувате повече от тяхната домашна продукция.
– Изключвайте от контакта кухненските уреди (тостер, пасатор, кухненски робот), когато не ги използвате, за да не хабят енергия.
– Започнете да използвате екологични почистващи препарати или просто пригодете това, което е в шкафа. Оцетът, разреден с вода, може да се използва за чистене на прозорци и подове.
– Вместо да използвате хартиени салфетки или кухненска хартия, пробвайте текстилните такива, които могат да се перат.
– Рециклирайте каквото можете, за да минимизирате домакинските отпадъци в природата.
По пътя
– Вървете пеш, карайте колело или използвате градския транспорт винаги, когато можете.
– Комбинирайте се с колегите си да ходите с една кола на работа, за да понижите разхода на гориво.
– Вместо да приготвяте обяда си (или този на децата си) в найлонови торбички или хартиени кесии, използвайте кутийки, които могат да се използват многократно.
– Винаги си носете торбичките за многократна употреба в багажника или в чантата, за да не се налага да използвате найлонови, когато пазарувате.
– Вместо да въртите кръгчета, за да намерите място за паркиране, просто спрете на първото свободно място, което откриете, и извървете пеш останалото разстояние.
– Изключете двигателя, когато чакате да вземете децата от училище – не го оставяйте да работи напразно.
На пазар
– Откажете се от торбичките за еднократна употреба.
– Независимо дали пазарувате храна, мебели или дрехи, избирайте неща, които се произвеждат наблизо и които не трябва да се доставят от много далеч.
– Когато можете, използвайте само естествени продукти за грижа за косата и кожата. Когато става дума за нещо, което слагате по тялото си, колкото по-малко съставки има, толкова по-добре.
– Избирайте каквото можете от магазините за втора употреба – основни неща като кухненски хавлии, дрехи за децата и други предмети, които не е необходимо да бъдат нови.