Отдавна отминаха времената, когато полът не детето се определяше по народните суеверия. Днес възможностите на техниката са невероятни. Ултразвуковото изследване помага на бременните да разберат какво бебе ще им донесе щъркелът. Но главното достойнство на това изследване е, че то позволява да се открият и отстранят своевременно възникналите здравословните проблеми.
Безопасен ли е ултразвукът?
По този въпрос все още се спори. Специалистите се шегуват, че ако не се сваля датчикът от корема на жената по време на цялата бременност, тогава може да се говори за вреда от това изследване. В ехографията няма нищо опасно за децата, тъй като ултразвуковите вълни от гледна точка на физиката са същите звукове, като например на музикалните инструменти.
По време на изследването лекарят поставя върху корема на бременната малък датчик, който наподобява компютърна мишка. Той произвежда ултразвукови колебания, които проникват в тялото и се сблъскват с вътрешните органи на детето. Ултразвукът се отразява в тях с различна скорост, защото всички те са с различна плътност. След това ултразвуковите вълни се връщат обратно в датчика, който ги улавя и насочва в компютъра. И върху монитора се появява изображението.
Изследванията показват, че някаква реакция на плода към тази процедура усещат приблизително 50% от жените. При другата половина детето спи по време на изследването. Това означава, че ултразвуковото изследване просто съвпада с периодите на активност или на сън на детето.
По време на бременността трябва да се проведат 3 ултразвукови изследвания: от 10 до 14, от 20 до 24, от 30 до 34 седмица.
Ултразвуково изследване №1
По време на първото изследване бременната жена задължително трябва да бъде с пълен пикочен мехур и в добро настроение. Особено важно е тя да бъде напълно спокойна. Ако изследването покаже, че матката е в тонус, лекарят ще ви предпише лекарства , които ще я отпуснат. Не е изключено тонусът да бъда само временна реакция в резултат на вълнението на бъдещата майка.
Бременните жени не трябва да се притесняват да задават своите въпроси по време на прегледа. Те имат пълното право да знаят, какво се случва с детето в тях.
По време на първото изследване се измерва вътрешният диаметър на оплодената яйцеклетка и размера на ембриона. На основата на тези данни се установява вероятният срок на бременността. Ако ембрионите са два или три, това веднага ще се забележи.
Специалистът трябва да покаже изображението на бъдещата майка. В някои клиники мониторът виси на стената над кушетката и жената трябва само да погледне нагоре.
Лекарят също така определя локализацията на хориона (от второто тримесечие на бременността тази структура на оплодената яйцеклетка се трансформира в плацента), изучава амниотичната обвивка и шийката на матката.
Неговата цел е да разбере съществува ли заплаха от прекъсване на бременността, да оцени състоянието на плода и да открие възможните пороци в бъдещото развитие на детето.
Данните от първото ултразвуково изследване се използват за т.нар. троен тест или скрининг, който е насочен към откриване на синдрома на Даун и други хромозомни патологии.
Ултразвуковите вълни изследват и яйчниците. Те откриват наличието на новообразувания и кисти в тях. Това е от голяма важност, тъй като яйчниците изработват хормони, необходими при развитието на бременността. Ако лекарят е провел първото изследване преди 10 седмица, не се плашете – вероятно той е искал да се убеди, че оплодената яйцеклетка се намира именно в матката.
Бременната жена задължително трябва да пази резултатите от изследването, които ще помогнат на специалиста да проследи динамиката на развитие на плода.
Ултразвуково изследване №2
Това изследване се провежда през 20-24 седмица от бременността и именно то определя пола на детето. Освен това на този етап може внимателно да се разгледат краченцата, ръчичките и дори пръстчетата на детето. Специалистът успява да оцени и обема на околоплодните води, изучава плацентата (нейната дебелина и структура). Ако тя се намира твърде ниско, на жената може да се назначи лежане с цел предпазване или да се препоръчат специални упражнения.
Лекарят трябва да се убеди, че плацентата не е пострадала преждевременно. При недостиг на кислород и питателни вещества е необходими медикаментозна помощ. На пациентката се назначава второ ултразвуково изследване. Първото планово изследване се извършва бързо и лекарят може да не забележи някои аномалии в развитието. При повторния преглед специалистът внимателно търси предполагаеми дефекти. Именно през този период могат да се открият евентуални пороци в развитието на детето.
Показания за провеждането на експертно ултразвуково изследване са подозрения за различни заболявания на плода, наличие на деца в семейството с вродени недъзи, многоплодна бременност. Това изследване се прави от специалист, който внимателно изучава мозъка, сърцето, белите дробове, стомашно-чревния тракт, бъбреците, костно-мускулната система на детето. Всичко се записва на диск, който се показва и на други експерти.
Ултразвуково изследване №3
То се провежда през третото тримесечия на бременността – през 30-34 седмица. През това време имунитетът на детето е формиран до такава степен, че е способен да даде отговор на провокациите на външната среда. Ако има опасност от някаква инфекция, именно през този период тя може да се открие и преустанови.
Третият ултразвук позволява да се изключи развитието на хипотрофия на плода и задържането на неговото соматично развитие. Специалистът изследва внимателно мозъка и вътрешните органи, отново оценява състоянието на плацентата, а също така телесната маса на детето.
На някои жени се назначава и четвърти ултразвук за да се изясни има ли препятствия за нормалното раждане. Това могат да бъдат различни инфекции, плацентна или съдова недостатъчност, неправилно разположение на плода.
За съжаление през последните години патологиите в бременността стават все повече. Лошата екология, стресът, недостигът на витамини и минерали се отразяват негативно на този процес.
Ето защо ултразвуковото изследване удовлетворява любопитството и разсейва тревогата у бъдещите майки. Не напразно то е признато като най-безопасния и информативен начин за диагностика.