До преди 25 години тризнаци са се раждали едва веднъж на всеки 10 000 раждания. Днес многоплодната бременност е във своеобразен възход.
Основната причина за това се дължи на все по-успешните методи за лечение на безплодието. Съвременните лекарствени продукти, които стимулират овулацията, са един от важните фактори. При нормален месечен цикъл жената отделя една яйцеклетка. Ако тази яйцеклетка се оплоди от мъжки сперматозоид, то е възможно да се създаде бебе. Но лекарствата, които стимулират овулацията, помагат за отделянето на повече от една яйцеклетка, като по този начин, след като се оплодят едновременно, резултатът е многоплодна бременност.
Другият начин е чрез ин-витро оплождане, при което яйцеклетката се опложда извън тялото на жената, след което се “поставя” в матката. Обикновено лекарите трансферират няколко яйцеклетки, с надеждата поне една да се инплантира. Понякога се развива повече от една яйцеклетка и резултатът отново е многплодна бременност.
Диагностика
В повечето случаи многоплодната бременност се диагностира чрез обикновен ултразвуков преглед. Обикновено лекарят забелязва повече от един сърдечен ритъм, идващ от корема на майката. За околните също е лесно да се забележи подобна бременност, тъй като коремът е по-голям от нормално за стадия на бремеността и майката наддава бързо на тегло.
Протичане на бремеността
Да сте бременна с тризнаци обикновено означава, че ще посещавате вашия лекар по-често. Някои жени избират гинеколог, който има опит с многоплодна бремнност. Ще ви се наложи да имате по-чести домашни посещения, ултразвукови прегледи и други изследвания, за да сте спокойна за здравето си и уверена, че бебетата се развиват нормално. Вероятно лекарят ще ви посъветва да почивате повече или да останете у дома в ранен етап от бременността.
Обикновено, при многоплодната бременност, сутрешното гадене е доста по-често срещано и продължително. С нарастване големината на бебетата, за майката е все по-трудно да се храни нормално. Важно е да помните, че трябва да приемате здравословна храна, на малки порции и да очаквате да наддадете повече от другите бременни около вас. Нормално за многоплодната бременност е да добавите към вашето тегло между 15 и 25 кг.
Рисковете
Когато многоплодната бременност е диагностицирана в много ранен стадий, е възможно да не се развият всички оплодени яйцеклетки. Едно проучване, в което били включени жени с многоплодна бременност показва, че около 50% стават майки на тризнаци, 29 % на близнаци, 18% на едно дете и 3% помятат.
При многоплодната бременност рисковете от усложнения са по-вероятни и най-често раждането започва преждевременно. Рисковете за майката са прееклампсия, свързана с повишено кръвно налягане и натоварване на бъбреците.
Препоръчително е да си направите всички допълнителни тестове (задължително биохимичен скрининг и фетална морфология), тъй като част от обичайните изследвания не дават пълна информация при многоплодна бременност.
Раждането
Лекарите все още търсят най-правилният начин за израждане на многознаци. Най-често това се случва чрез секцио, тъй като бебетата не са правилно разположени за естествено раждане. В други случаи обаче вагиналното раждане е по-безопасно.
Естественото раждане на многознаци изисква голям екип от специалисти. Всяко бебе трябва да бъде наблюдавано на отделен монитор. Препоръчително е да се приложи епидурална упойка, тъй като раждането може да продължи дълго. Майката трябва да е подготвена, че въпреки желанието й, може да се наложи секцио.
След раждането, което обикновено е преждевременно, бебетата постъпват в Неонатологията. За многознаците рисковете са същите както за всяко недоносено бебе.
Допълнителна информация
Да намерите адекватна информация в интернет за многоплодна бременност може да се окаже доста трудно. В много сайтове има лични истории, но те не са валидни за всеки случай.
Една от възможностите да получите актуална информация е чрез сайта на Проект “Мулти-мама”,
който цели да подпомогне семействата с тризнаци, четиризнаци и други многознаци в България, още от зачеването.