Съвременният човек е закостенял индивидуалист. Той гради кариера самостоятелно, жените без всякаква подкрепа раждат и възпитават децата си и дори стариците престанаха да седят на пейките пред входовете и да клюкарстват.
За преодоляване на самотата в Америка се измислили специални кръжоци по…прегръщане. Непознати възрастни хора от двата пола се събират просто да се прегърнат и да усетят присъствието на другите. Японците в подобни групи стоят един срещу друг и правят различни гримаси. Целта е да се посмеят и да спечелят доверието на непознатия човек.
Най-новата форма на терапия на социалната изолация и индивидуализма, която носи и полза за тялото е данс-терапията. При нея упражненията се изпълняват с бавно темпо, а дишането се контролира. Заниманията са по двойки, защото по този начин могат да се изпълняват такива движения и да се тренират такива мускули, за които е необходима чужда помощ.
Някои от упражненията са за равновесие и натиск, а други са силови (вече за напредналите).
Партньорите се избират “по размер” т.е. те трябва да си подхождат на ръст, тегло и телосложение. Съвсем не е задължително двойките да бъдат смесени. Психолозите смятат, че отделни елементи от данс-терапията могат да се използват като елемент в психо-тренинга за семейни двойки.
Особено ефективни са упражненията за разтягане: получава се двойно усилие, мускулите работят и за собственото разпъване на тялото и за съпротивление на движението на партньора.
За данс-терапията не са необходими никакви особени приспособления – хората сами са си “тренажори”. Заниманията преминават под звуците на спокойна, бавна, неутрална музика. Това означава, че няма да се изостава от групата и да се нарушава общия ритъм. Индивидуалият темп се диктува от дишането.
Заниманията по данс-терапия са особено подходящи за тези, които търсят във фитнес клуба не само полза за фигурата и здравето си, но и кръг за общуване. Желанието за получаване на добър физически резултат е силен стимул да се намери общ език с партньора дори за тези, които трудно общуват с хората.
Разбира се, фитнес клубът не е кабинет по психоанализа и създателите не са си поставили за задача да анализират човешката душа или да постигнат нови рекорди в спорта. На първо място те поставят доверието, умението да се почувства и приеме партньора.
Резултатите за физиката идват сами – след като се научим да се вслушваме един в друг.